جاذبه های گردشگری ایران | جهانگردی

جاذبه های ایرانگردی | جاذبه های جهانگردی | شیوار کوهستان

 

 رئيس ستاد تسهيلات سفرهاي دائمي:بازار تورهاي داخلي كشور تعطيل است    اعتماد ملي: <وضعيت كنوني گردشگري كشورمان تعريفي ندارد.> اين نكته اي است كه بر زبان رئيس ستاد تسهيلات سفرهاي دائمي جاري شد تا نشان دهد كه علي رغم صحبت هاي مسوولان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري طي چند ماه گذشته مبني بر ارتقاي وضعيت گردشگري در كشور، اين صنعت همچنان در دوره ركود به سر مي برد و اميد بهبودي در وضعيت آن كمرنگ است.
    
    
    جمشيد حمزه زاده كه در همايش تخصصي تورهاي ارزان در برابر اعضاي ستاد تسهيلات سفرهاي دائمي كشور، اعضاي انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي تورگردان ها و دست اندركاران صنعت گردشگري سخن مي گفت، تصريح كرد: وضعيت گردشگري كنوني كشورمان تعريفي ندارد و بازار تورهاي ورودي به كلي تعطيل است و در بازار اين تورها در سال 84 با بيشترين كاهش روبه رو بوده ايم. او گفت: بيش از 2 هزار و 660 دفتر خدمات مسافرتي در كشور وجود دارند كه از اين ميزان تنها 2 هزار و 45 دفتر فعال و بقيه در حال تعطيلي يا تعليق به سر مي برند كه نشان از وضعيت مناسبي در اين دفاتر نيست. از طرفي ديگر هم ضريب اشتغال اماكن اقامتي و پذيرايي نيز نشان مي دهد به طور ميانگين در طول سال 70 درصد ايام را خالي از مسافر هستند.
    
    
    وي دلايل كاهش روز به روز تورهاي ورودي را مسائل مختلف منطقه اي و سياسي دانست و يادآور شد: <با وجودي كه خيلي از استان ها جاذبه هاي فراوان گردشگري و تاريخي غني و باارزشي دارا هستند اما در مقابل از وضعيت مناسبي در گردشگري برخودار نيستند. از همين رو ستاد تسهيلات سفرهاي دائمي كشور با موضوع توسعه ايرانگردي و ترويج سفرهاي ارزان قيمت را مد نظر قرار داده است. وي با اشاره به تدوين آيين نامه سفرهاي ارزان قيمت در يك ماه گذشته افزود: <در اين طرح به صورت جداگانه موضوع بن هاي سفر كه از پيش مطرح شده بود دنبال مي شود، تصميم داريم با همكاري كليه دست اندركاران صنعت گردشگري كشور از جمله دفاتر خدمات مسافرتي و مديران اماكن و واحدهاي اقامتي و پذيرايي با تعريف محورهاي جديد گردشگري موضوع سفرهاي ارزان قيمت را اجرايي كنيم.
    
    
    به گفته رئيس ستاد تسهيلات سفرهاي دائمي، اين طرح در مرحله اول به صورت آزمايشي در كمتر از 10 محور جديد گردشگري و با تعريف قيمت هاي جديد در اختيار متقاضيان قرار مي گيرد.
    
    
    حمزه زاده خاطرنشان كرد: در اجراي سفرهاي ارزان قيمت در تلاش هستيم تا هر مقصد گردشگري را به يك مبدا و هر مبدا را به يك مقصد گردشگري تبديل كنيم. حمزه زاده گفت: بعد از پايان ماه مبارك رمضان طرح سفرهاي ارزان قيمت به صورت سراسري و در كل كشور پياده مي شود. مديركل دفتر فني و نظارت سازمان ميراث فرهنگي با بيان اينكه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تنها ناظر و سياستگذار كلان در طرح سفرهاي ارزان قيمت خواهد بود، گفت: درخصوص نرخ ها و قيمت ها هيچ اعمال نظري از سوي سازمان صورت نمي گيرد، بلكه تنها كيفيت و قيمت مطلوب مورد نظر است.حمزه زاده همچنين از اعطاي جايزه صادراتي به تورهاي ورودي كه از اول تا پايان سال 84 جهت ورود گردشگران خارجي به كشور فعاليت كرده اند خبر داد و افزود: بانك اطلاعات و پرونده دفاتر خدمات مسافرتي فعال در تورهاي ورودي تكميل شده و بابت هر گردشگر آسيايي 10 دلار و هر گردشگر اروپايي و آمريكايي 20 دلار به واردكننده تور اعطا مي شود.وي خاطرنشان كرد: از كليه دفاتر خدمات مسافرتي كه داراي تجربه در زمينه تورگرداني هستند، به عنوان آژانس هاي عمده فروش و از ديگر دفاتر به صورت آژانس هاي خرده فروش در اين طرح كه از 31 مردادماه همزمان با عيد مبعث به طور رسمي فعاليت خود را آغاز مي كنند، استفاده مي شود.
    
    
    در ادامه اين همايش يك روزه فرخ كريمي مسوول تورهاي ارزان قيمت نيز به تشريح وضعيت كنوني پرداخت و گفت: در حال حاضر براساس آمار و ارقام موجود صنعت گردشگري كشورمان به دلايل مختلف در يك دوره انفعالي و در موقعيتي بدتر از روز قبل به سر مي برد و مانند بسياري از صنايع ديگر ما از جمله صنعت كفش يا لباس با وجود رقباي خارجي قدرتمند به ويژه در عرصه گردشگري خارجي رو به سوي نابودي است.
    
    
    كريمي افزود: ميل و انگيزه مردم كشور براي سفرهاي خارجي به دلايل مختلف تفريحي و يا به دلايل تفاوت قيمت ها هر روز بيشتر مي شود و همين امر بازار داخلي گردشگري را با ركود مواجه كرده است.
    
    
    او يادآور شد: تا زماني كه موضوع جهانگردي به عنوان موضوعي بنيادي و ملي در كشور مورد توجه قرار نگيرد هيچيك از فعالان صنعت گردشگري ما، قادر به حضور در شبكه هاي بين المللي دنيا نيستند.مسوول تورهاي ارزان قيمت، ستاد تسهيلات سفرهاي دائمي خاطرنشان كرد: در بررسي كارنامه عملكرد كشورهاي بزرگ توريستي دنيا متوجه مي شويم كه اين كشورها در ابتداي امر با توسعه گردشگري داخلي خود و سپس فعاليت در حوزه گردشگري خارجي، به موفقيت دست يافتند، بنابراين مي توان نتيجه گرفت گردشگري و موفقيت در آن تنها مولود يك كشور خاص نيست و هر كشوري مي تواند با برنامه ريزي دقيق و كلان نوزاد گردشگري در كشور خود پرورش دهد.او در ادامه گفت: اگر سياست تورگرداني كشور ما به بلوغ مناسب خود برسد، مطمئنا مي توان به رويارويي آن با رقباي خارجي خود اميدوار بود.مسوول تورهاي ارزان قيمت، ستاد تسهيلات سفرهاي دائمي هدف از اجراي طرح سفرهاي ارزان قيمت را فرهنگ سازي و عمومي كردن موضوع سفر ذكر كرد و گفت: در اين طرح كليه نيروهاي فعال صنعت گردشگري از جمله دفاتر خدمات مسافرتي، اماكن و واحدهاي اقامتي و پذيرايي، كليه تاسيسات گردشگري از جمله موزه ها، وسايل ارتباطي و حمل و نقل ريلي و هوايي و... به كار گرفته خواهند شد.در ادامه اين همايش <طالع ماسوله> به عنوان مشاور سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري در سخناني گفت: مزاياي اجراي طرح سفرهاي ارزان قيمت در كشور به مراتب بيش از موانع موجود بر سر راه گردشگري است، به طوري كه شناخت جاذبه ها و شناخت فرهنگ ها مايه شادابي، ارتقاي فرهنگ و ترويج فرهنگ وطن دوستي از اين جمله است.او با اعلام اينكه براساس آمار ارائه شده از سوي دولت تركيه در ماه اوت سال 85، 85 هزار ايراني به اين كشور سفر كرده اند، گفت: براي جلوگيري از خروج ارز از كشور به كشورها و افزايش اشتغالزايي بايد موضوع ايرانگردي را در گردشگري خارجي مقدم بدانيم.
    
    
    مجتبي جوانمرد ـ مسوول دفاتر خدمات مسافرتي تهران ـ نيز به فعاليت 940 دفتر در تهران اشاره كرد و گفت: موانع و مشكلات موجود در گردشگري براي همگان آشكار است اما با توجه به تاثير پذيرايي بيشتر مردم از دفاتر خدمات مسافرتي، آژانس ها بايد تمامي توان خود را براي اجراي تورهاي داخلي و ايجاد انگيزه سفر در مردم به كار گيرند.
    
    
    مسوول دفاتر خدمات مسافرتي تهران تاكيد كرد: تعهد كاري دفاتر خدمات مسافرتي كه بايد مبتني بر عرق ملي و تلاش آنها در جهت توسعه ايرانگردي باشد، در اجراي طرح سفرهاي ارزان قيمت بسيار موثر است.
    
    
    در طرح جديد سفرهاي ارزان قيمت كه از 31 مردادماه به طور رسمي اجرايي مي شود، 10 مسير جديد گردشگري در محورهاي اصفهان ـ شهركرد، همدان ـ سنندج، بروجرد ـ خرم آباد، شمال ـ مازندران، كاشان ـ محلات، قزوين ـ زنجان، به ترتيب با قيمت هاي 99 هزار تومان، 76 هزار تومان، 64 هزار تومان، 65 هزار تومان و قيمت تور كاشان ـ محلات و قزوين ـ زنجان با قيمت 55 هزار تومان براي متقاضيان اعلام شد.اين همايش يك روزه در حالي به پايان رسيد كه به اعتقاد برخي كارشناسان موانع موجود در عرصه گردشگري در حال حاضر ابعاد وسيعي پيدا كرده است. از موانع سياسي و منطقه اي كه در كلام <حمزه زاده> بدان اشاره شده تا مسائلي كه تاكنون به آنها توجه نشده و تحت تاثير آن مردم به جايگزين هاي تازه اي روي آورده اند. به عنوان مثال گران بودن هزينه اقامت در مراكز اقامتي باعث روي آوردن مردم به خريد چادرهاي سفري شده تا در هر منطقه اي به جاي حضور در هتل ها و مسافرخانه ها، شب را در زير چادر به سر ببرند. توجه به اين نكات براي بهبود وضعيت ياد شده از اهميت بالايي برخوردار است

 

 

 
 
( عکس زیر لینک ورود برای عضویت در گروپ تعطیلات می باشد روی عکس کلیک کنید )
 

براي عضويت در اين گروپ روي اين عكس كليك كنيد

  

 

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و سوم تیر 1388ساعت 17:34  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

روزانه 12300 ايراني کشور را ترک مي کنند

( به قصد گشت و تفریح )

جام جم آنلاين: يک کارشناس ارشد توريسم گفت: در يک سال گذشته 4 ميليون و 500 هزار ايراني کشور را به قصد گردش و تفريح ترک کرده اند و اين روند همچنان ادامه دارد.

تقي آقايي در گفتگو با مهر با بيان اين مطلب از رشد تورهاي خروجي طي سال گذشته خبر داد و گفت: در سال 87 مردم ايران براي خروج از کشور به قصد گردش تمايل بيشتري داشتند و براساس آمارهاي موجود حدود 7 درصد جمعيت کشورمان از ايران خارج شده اند.

خروج ايرانيان از کشور به منظور تفريح و گردش در حالي اتفاق مي افتد که بر اساس آمارهاي رسمي در سال گذشته تنها  700 هزار گردشگر خارجي براي بازديد از آثار و جاذبه هاي تاريخي و فرهنگي ايران وارد کشورمان شده اند. گرچه همين رقم هم مورد تائيد اغلب کارشناسان نيست و آنها معتقدند آمار ورود گردشگران واقعي به ايران بسيار پايين تر از آن چيزي است که منابع رسمي اعلام مي کنند.

در همين رابطه تقي آقايي به خبرنگار مهر گفت: رشد تورهاي خروجي نشان دهنده اين است که مردم به جاي گردشگري در داخل بيشتر دوست دارند به خارج از ايران سفر کنند و از سويي ديگر شايد درآمدها افزايش يافته است.

اين اظهارات درحالي مطرح مي شود که کارشناسان گردشگري معتقدند 70 درصد مردم حتي امکان يکبار سفر در طول سال را ندارند و تنها افراد مرفه با وضعيت اقتصادي بسيار خوب مي توانند سالانه بيش از يک بار سفر کنند و حتي به سفرهاي خارجي نيز بروند.

آقايي همچنين درمورد تورهاي ورودي به کشور نيز گفت: آمار تورهاي ورودي متناسب با تورهاي خروجي نيست. بطوريکه تعداد توريستهاي که سال گذشته به کشور وارد شده اند يک پنجم تعداد ايرانياني بوده که از کشور خارج شده اند.

چندي پيش دکتر ضرغام استاد دانشگاه علامه طباطبايي عنوان کرده بود که بطور متوسط يک خانواده سه نفره براي انجام يک سفر داخلي در سال بايد يک تا دو ميليون تومان هزينه کند و البته سفر بايد کوتاه مدت چند روزه و با حداقل امکانات باشد و اين درحالي است که اکثر مردم توان تامين اين مبلغ را ندارند.

اين کارشناس ارشد گردشگري در ادامه با اشاره به اينکه در حال حاضر مردم به سفرهاي طبيعي گرايش پيدا کرده اند ، افزود: در گذشته اکثر سفرهاي ايرانيان به قصد بازديد از آثار فرهنگي و تاريخي صورت مي گرفت اما در حال حاضر گرايش مردم به سمت رفتن به طبيعت تغيير کرده است

 

 

 
 
( عکس زیر لینک ورود برای عضویت در گروپ تعطیلات می باشد روی عکس کلیک کنید )
 

براي عضويت در اين گروپ روي اين عكس كليك كنيد

  

 

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم خرداد 1388ساعت 2:44  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

فارس: یك بررسی بین المللی جدید بر روی گردشگران 21كشور، آمار جالب و قابل ملاحظه‌ای از جذاب‌ترین و منفورترین گردشگران جهان را به دست آورده است.    

در بررسی‌های به عمل آمده گردشگران فرانسوی در صدر منفورترین گردشگران اروپایی و گردشگران چینی و هندی در رتبه اول بدترین گردشگران دنیا قرار گرفته‌اند.

نكته قابل ملاحظه در این تحقیق درباره گردشگران ژاپنی است كه لقب بانزاكت‌ترین، آرام‌ترین و منظم‌ترین گردشگران در سطح جهان را به خود اختصاص داده‌اند.

در تحقیقی كه از كاركنان 4 هزار هتل در آلمان و انگلستان، ایتالیا، فرانسه، كانادا و آمریكا صورت گرفت، پاسخ‌های متفاوتی از جانب كاركنان درباره رفتارهای مختلف مسافران به دست آمد.

در این تحقیق گردشگران ایتالیایی و فرانسوی خوش پوش‌ترین مسافران، گردشگران آمریكایی نیز بر اثر محدودیت زبان مشتاق‌ترین مسافران در ارتباط برقرار كردن با زبان‌های متفاوت بوده‌اند.

تیموتی دی روك، رییس بازاریابی مجموعه هتل‌های اكسپدیا گفت: انگلیسی صحبت كردن برای اكثر كاركنان هتل‌ها امری ساده است درحالی كه ارتباط برقرار كردن با گردشگران فرانسوی و ایتالیایی بسیار دشوار است.

در بررسی‌های انجام گرفته فرانسوی ها به علت بهره‌مندی از تعطیلات طولانی‌تر نسبت به سایر كشورهای به عنوان خسیس‌ترین گردشگران لقب گرفته و از این بابت بر تصور قدیمی خست اسكاتلندی خط بطلان كشیده‌اند. اگر چه گردشگران آمریكایی دست و دلبازترین گردشگران و در عین حال گستاخ‌ترین آن‌ها محسوب شده‌اند

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

 

 

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد  

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

+ نوشته شده در  شنبه بیست و نهم تیر 1387ساعت 13:21  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

با توجه به اینکه داشتن اطلاعات در مورد مار ومارگزیدگی نیاز همه بخصوص ارتشیان عزیز که به ماموریتهای مختلف اعزام میشوند این مطلب را قراردادم امیدوارم مورد توجه قرار بگیرد

مارهاي سمي به گروه بزرگ تقسيم مي شوند :

   1- خانواده ي مارهاي مرجاني شامل مار مرجاني , كبري , ماهبا و غيره

   2- خانواده ي افعي ها از جمله افعي , مارزنگي و غيره

نكته : هرگونه مارگزيدگي را بايد سمي تلقي كرد مگر خلاف آن ثابت شود .

بنابراين لازم است مصدوم را حتماً و در اسرع وقت به مراكز درماني منتقل كنيم تا تحت مراقبت هاي لازم قرار گيرد .

همانطور كه ميدانيد كليه مارها سمي نبوده ودر واقع به دو دسته سمي و غير سمي تقسيم مي شوند . مارهاي سمي خود از نظر ميزان سمي بودن يكسان نبوده و با هم فرق دارند . همچنين از نظر شكل ظاهر نيز مارهاي سمي و غير سمي تفاوتهاي آشكاري دارند كه برخي از آنها در جدول آورده شده اند .

مارهاي سمي و غير سمي تفاوتهايي دارند كه از جمله آنها مي توان به موارد زير اشاره كرد :

   1- مردمك چشم مارهاي سمي به صورت بيضي ( خطي ) و شبيه مردمك چشم گربه است . ولي مردمك چشم مارهاي غير سمي گرد و مدور است . نكته : مار مرجاني كه از خطرناك ترين مارهاي سمي است مردمك مدور دارد .

   2- سرمارهاي سمي مثلثي شكل است و با بدن ما زاويه دارد , ولي سر مارهاي غير سمي به صورت نيمه بيضي است و در واقع بدن مارهاي غير سمي شبيه كرم خاكي است . نكته : سر مارمرجاني مثلثي نبوده ولي اين مار از انواع سمي است .

   3- مارهاي سمي براي نيش زدن از دو دندان نيش استفاده مي كنند و محل گزش معمولاً با يك يا دو سوراخ ( يا زخم ) مشخص مي شود . اما در مارهاي غير سمي دندان ها متعدد هستند و در دو رديف هلالي قرار مي گيرند .

   4- حلقه هاي دْم مارها در انواع سمي منفرد است , ولي در مارهاي غير سمي به صورت يك رديف دوتايي در كنار هم ديده مي شود .

    5- در پايين چشم مارهاي سمي , يك حفره ي كوچك وجود دارد كه درمارهاي غير سمي ديده نمي شود .

 

مشخصه

مارهاي سمي

مارهاي غير سمي

حفره بين چشم و بيني

دارند

ندارند

مردمك چشم

بيضوي شكل

گرد

شكل سر

مثلثي شكل و پوشيده از پولكهاي ريز

ــــــــ

طول مار

كوتاهتر

طويل تر

دندان نيش و پيش

بلند

كوتاه

 

علي رغم وجود اين تفاوتها تشخيص گزش سمي از غير سمي به سرعت و آساني ممكن نيست و همان طور كه گفته شد هر مارگزيدگي را بايد خطرناك تلقي كرد , مگر خلاف آن ثابت شود .

علائم و نشانه ها و بررسي بيمار :

 •  مشاهده مار

 • مشاهده ي سوراخ يا زخم در محل نيش زدگي .

 •  درد در محل گزيدگي , درد و سوزش شديد است .

 • تورم , با گذشت زمان , تورم به سمت قسمت مركزي اندام و به طرف تنه ي فرد پيشرفت مي كند .

 • قرمزي پوست و بروز تاول

 • قرمزي و تورم عروق لنفاوي در عضو گزيده شده و پيشرفت اين قرمزي و تورم به سمت قسمت هاي مركزي بدن . لبه هاي اين ناحيه بسيار دردناك و نسبت به لمس حساس مي باشند .

 • تهوع , استفراغ , سرگيجه و احساس ضعف

 • كاهش فشار خون

 • تب , لرز و تعريق

 • سوزن سوزن يا كرخت شدن نوك انگشتان و اطراف لب و دهان

 • خونريزي از بيني , وجود خون در ادرار يا مدفوع

 • تند شدن تنفس يا تنگي نفس

 • افزايش نبض

 • مشكل بينايي

         هنگامي كه كسي توسط مارسمي مورد گزش قرار مي گيرد، علائمي در او ظاهر مي شود كه بسته به نوع سم و ميزان ورود آن به بدن به دو گروه خفيف و شديد تقسيم مي شود : 

  

نوع

                  علائم

خفيف

تورم، تغيير رنگ، درد كم، احساس قلقلك، ضربان سريع، ضعف عمومي ، تهوع، استفراغ، اختلال ديد

شديد

تورم سريع و كرختي بدن، درد، مردمك سنجاقي، به خود پيچيدن، هذيان، شوك، تشنج، فلج، عدم وجود نبض

 

علائم و نشانه هاي زهرآگين شدن و سرعت تظاهر به آنها به عوامل زير بستگي دارد :


1- اندازه مار                            

2- محل , تعداد و عمق گزيدگي                

3- مقدار زهر تزريق شده             

4- حساسيت فردي نسبت به زهر            

5- سن و وزن مصدوم                               

6- سلامتي عمومي عضو

7- نوع و تعداد ميكروارگانيسم موجود در حفره دهاني مار

 

در بررسي بيمار , ابتدا به دنبال اثرات دو دندان روي پوست مصدوم بگرديد . البته ممكن است فقط يكي از دندان ها در پوست فرو رفته باشد .گاه نيز يكي از دندان هاي مار در حمله به هدف قبلي شكسته است . اين نيز ممكن است كه مار در مرحله پوست اندازي بوده , وبيشتر از دو دندان داشته باشد .

كمكهاي اوليه

در ابتدا پس از ارزيابي محل حادثه و استفاده از لباس و كفش مناسب جهت جلوگيري از مارگزيدگي , مصدوم را از محل حادثه دور كنيد . ( البته در صورت عدم وجود خطر ,  بي حركت نگه داشتن مصدوم در اوليت قرار دارد ) .

اكثر گزيدگي ها در ناحيه دست و پاها اتفاق مي افتد . بنابراين توصيه مي شود ( در مورد مارهايي كه سم آنها از طريق اختلال در عملكرد دستگاه عصبي عمل مي كند , مانند مار كبري و مار مرجاني ) با استفاده از پارچه يا باندي كه حدود 4 تا 5 سانتي متر عرض داشته باشد , بالا و پايين محل گزيدگي را ببنديد , كه البته اين كار بايد با رعايت اصول انجام شود . باند يا پارچه را طوري ببنديد كه يك انگشت براحتي از زير آن عبور كند و مانع مصدود شدن خون سرخرگي نشود .

توجه :  در صورتي كه محل گزش در نزديكي مفاصل است , از قرار دادن نوار در دو سمت مفصل خودداري كنيد و نوار مورد نظر را فقط در بالاي زخم ( سمتي كه به تنه مصدوم نزديك تر است ) ببنديد .

انتهاي زخمي را پايين تر يا هم سطح قلب قرار دهيد . زيور آلات , ساعت يا لباس هاي تنگ را از اندام گزيده شده خارج كنيد .

استفاده از دستگاه پمپ مكنده ي مخصوص در 30 دقيقه اول مارگزيدگي توصيه مي شود . در صورتي كه پس از 5 تا 10 دقيقه بعد از گزيدگي به بيمار رسيديد , توسط ساكشن كردن مي توانيد 25-50% زهر را خارج كنيد . در صورت در اختيار داشتن محلول آنتي سپتيك يا صابون سطح زخم را با آن شستشو دهيد .

دستگاه پمپ مكنده مخصوص     دستگاه پمپ مكنده مخصوص

شكل بالا : دستگاه پمپ مكنده مخصوص

در نقطه گزيدگي و درست با همان عمقي كه نيش مار فرو رفته است ( معمولاً خيلي سطحي و حدود 4 ميلي متر ) يك برش خطي بدهيد . هيچ گاه روي ناحيه را برش ضربدري ندهيد زيرا اين كار ريسك بريده شدن اعصاب و عروق خوني را افزايش مي دهد .

زخم بايد حدود 20 دقيقه ساكشن شود . در صورتي كه نجات دهنده خود زخم بازي در دهان يا اطراف دهان داشته باشد , بايد از اين كار اجتناب نمايد . مايع زخم كه توسط ساكشن دهاني خارج مي گردد , بايد مرتباً دور ريخته شود . با اين حال اگر احتملاً بلعيده شد , جاي نگراني نيست , زيرا زهر در معده بي اثر مي شود .

در صورت امكان اطلاعات صحيحي در مورد شكل مار به دست آوريد . هرگز به بيمار اجازه ندهيد كه راه برود .  مصدوم را سريعاً به مراكز درماني منتقل كنيد .

نكته : استفاده از كمپرس سرد در مار گزيدگي ممنوع است .

نكته :  سم بعضي از مارها ( مثل ماركبرا و مار مرجاني ) بر روي سيستم عصبي اثر مي گذارد و با فلج كردن عضلات تنفسي باعث خفگي و مرگ فرد مي گردد . ارايه ي كمك هاي اوليه مناسب , به ويژه انجام تنفس مصنوعي ( احياي قلبي – ريوي ) در نجات زندگي اين افراد از اهميت خاصي برخوردار است .

توجه : چون مارگزيدگي در هر كشور و ناحيه با مارهاي خاص آن منطقه جغرافيايي اتفاق مي افتد , براي اطلاع صحيح از انواع مارهاي موجود در منطقه و نحوه ارايه ي كمك هاي اوليه بهتر است با مسئولين مربوطه مثل مقامات سازمانهاي بهداشتي , سازمان دامپزشكي , سازمان مراتع و جنگلباني و ... تماس بگيريد و اطلاعات لازم را از آنها جويا شويد .

عقرب گزيدگي

عقرب ها (Scorpion) وابسته به عنكبوتيان هستند . در دنيا گونه هاي متعددي عقرب وجود دارد كه تنها تعدادي محدود براي انسان خطر ناك هستند .عقرب بيشتر در آب هواي گرم و شب ها فعال هستند و به اين علت رعايت نكات ايمني در مورد جلوگيري ار عقرب گزيدگي به خصوص در مناطق گرمسيري و به هنگام تاريكي هوا اهميت دارد . (مثل پوشيدن جوراب ، شلوار و كفش مناسب ، تكان دادن كفش و لباس قبل از پوشيدن و  غيره  )

سم يكنوع عقرب به نام سنتروروئيد اسكالپچراتوس (Centruroides Sculpturatus) شديداً كشنده است (عقزب كوچك و زرد رنگ با يك توبركول كوچك روي پشت , و به طول 2.5 تا 7.5 سانتي متر , كه به آن عقرب جرار نيز گفته مي شود ) .

نكته : خطرناك ترين عقرب در ايران عقربي است به نام گارديم كه محل زيست  آن خوزستان است .

علايم و نشانه ها

 پس از چند دقيقه از گزش عقرب كه عموماً در اندام ( دست و پا ) اتفاق مي افتد علايم زير مشاهده مي شود:

 • درد , تاول , قرمزي , تورم

با گذشت چند ساعت از گزش ، ممكن است علايم زير در فرد مشاهده شود :

 • تند شدن نبض

 • بالا رفتن فشار خون

 • سرگيجه ، حالت تهوع و استفراغ

 • بي اختياري ادرار و مدفوع

 • تنگي نفس

 • تشنج

 • افزايش ترشح بزاق

عقرب گزيدگي اغلب خطر ناك نيست و تنها باعث بروز علايم و نشانه ها موضعي در محل گزش مي گردد. با اين وجود بايد كمك هاي اوليه ضروري را براي مصدومين انجام داد و خطر ناك بودن يا نبودن عقرب و شدت مسموميت را به كادر درماني و پزشك واگذار كرد .

كمك هاي اوليه

 •  ارزيابي صحنه حادثه ، دور كردن يا پرهيز از خطر ، در خواست كمك در صورت لزوم

 •  ارزيابي اوليه مصدوم و انجام مراحل ABC و ديگر كمك هاي اوليه ضروري در صورت لزوم

 •  بي حركت نگه داشتن مصدوم و ثابت نگه داشتن عضو گزيده شده

 •  كمپرس سرد ( نكته از گذاشتن يخ به صورت مستقيم بر روي اندام خود داري كنيد . )

 • استفاده از دستگاه مكنده مخصوص جهت خارج كردن سم ( در صورت عدم وجود دستگاه مكنده مخصوص , استفاده از ساكشن و يا  مكيدن محل گزش توسط دهان مي باشد ).

 • انتقال سريع به مركز درماني

در برخي موارد و در صورت شديد بودن مسموميت در مراكز درماني از پادزهر سم عقرب براي خنثي سازي سم و درمان فرد استفاده مي شود .البته اين كار بايد با دستور پزشك و تحت نظارت مستقيم او انجام شود .

در مورد بريدن و مكيدن محل زخم با دهان توافق نظر وجود ندارد . بعضي صاحب نظران با اين كار مخالف هستند و عده اي استفاده از اين روش را مجاز مي دانند .

در برخي از كتب بستن بالاي محل گزش با هدف تاخير در جذب سم توصيه شده است . براي اين كار بايد :
1-
 از پارچه , باند يا يك وسيله ي مناسب ديگر با عرض حداقل چهار تا پنج سانتي متر استفاده كنيد .

2-  پارچه , باند يا وسيله مورد نظر را حدود پنج سانتي متر بالاتر از محل گزش ( يعني قسمتي از اندام كه به تنه مصدوم نزديك تر است ) ببنديد .

3-  پارچه يا باند بايد به حدي محكم بسته شود كه تنها باعث كندشدن جريان لنف و خون سياهرگي در اندام مربوطه گردد . توجه داشته باشيد كه اين كار به هيچ وجه نبايد باعث اخلال در جريان خون سرخرگي اندام مبتلا گردد . به اين منظور , پارچه يا باند بايد به صورتي بسته شود كه يك انگشت به راحتي از زير آن عبور كند و همچنين باعث قطع نبض در نقاط انتهايي اندام مبتلا نگردد.

گزيدگي عقرب در افراد پير , كودكان , نوزادان و افراد مصدوم خطرناك تر است . همچنين اگر گزش متعدد يا نزديك سر و صورت يا گردن مصدوم باشد , خطزناك تر از گزش اندام ( دست و پا ) خواهد بود . به ياد داشته باشيد كه علايم گزيدگي با عقرب " گارديم " در ابتدا بسيار خفيف و ناچيز است و همين مسئله اغلب باعث عدم مراجعه به موقع فرد به مراكز درماني مي گردد . اما مراجعه به مراكز درماني لازم و ضروري است و تاخير مي تواند منجر به بروز علايم مختلف مسموميت , از بين رفتن بافت هاي بدن در محل گزش يا حتي در موارد شديد منجر به مرگ فرد گردد .

 

برگرفته از آدرس :  http://taktirandaz-1362.blogfa.com/post-110.aspx

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

 

 

 
( عکس زیر لینک ورود برای عضویت در گروپ تعطیلات می باشد روی عکس کلیک کنید )
 

براي عضويت در اين گروپ روي اين عكس كليك كنيد

  

 

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام اردیبهشت 1387ساعت 23:38  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

استفاده از حیوانات برای تغذیه


از غرايز انساني براي حفظ حيات در طبيعت استفاده كنيد.
غريزه انساني با كمك تجربيات به انسان در جهت حفظ بقا كمك مي‌كند. از جمله اين غرايز، قدرت و توانايي در شناخت محيط اطراف است. براي شناخت محيط و حيوانات موجود در منطقه‌اي كه هستيد بايد عادت‌هاي هر گونه آنها مطالعه شود اين عادات شامل نكات زير است:
جاي كه مي‌خوابند، آنچه كه مي‌خورند و يا محلي كه براي نوشيدن آب به آنجا مي‌روند و اين كه مي‌دانند در چه محلي مي‌شود بهتر شكار كرد و حيوانات ديگر را آسان‌تر به دام انداخت (شكارگاه). اكثراً حيوانات جوان‌تر لاغرتر هستند ولي در فصل زمستان و حيوانات مسن‌تر معمولاً چربي و وزن بيشتري دارند.

ردپاها و علامت‌ها و نشانه‌ها
اگر شما بتوانيد علامت‌هاي زيركانه‌اي را كه حيوانات از خود به جا مي‌گذارند تشخيص دهيد، مي‌فهميد كه براي شكار و به دام انداختن آنها بايد از چه روشي استفاده كنيد.
معمولاً فقط پستانداران قوي و بزرگ جثه جرات دارند كه در طول روز بيرون از پناهگاه خود به دنبال غذا باشند. بيشتر پستانداران كوچك در هنگام شب فعاليت خود را شروع مي‌كنند و به دنبال غذا مي‌گردند. اثراتي را كه حيوانات در محل غذا خوردن، آب خوردن و پناهگاه خود روي زمين مرطوب و يا برفي يا شن‌هاي نم‌دار مي‌گذارند بسيار واضح است. بدين منظور، صبح زود ردپاها را روي سطح زمين كنترل كنيد. اگر دانه‌هاي شبنم و يا تار عنكبوت بر هم خورده باشد و شاخه‌هاي كوچك در امتداد رد در ميان بوته‌ها شكسته شده باشند معمولاً مي‌توان اندازه حيواني را كه از آن محل عبور كرده است تشخيص داد. اگر شاخه‌هاي لگد مال شده خم نشده باشند و بوته‌ها هنوز سبز و نرم باشند نشانه آن است كه ردپا تازه است و جانور به تازگي از آن قسمت عبور كرده و از خود ردي به جا گذاشته است.

علائم به جا مانده از غذاخوردن حيوان
جويده شدن پوست درختان و باقيمانده غذا از جانوري كه به عنوان غذا شكار شده نوع جانوري را كه از آن تغذيه كرده مشخص مي‌كند.
در صورتي كه حيوان شكار كرده باشد نوع حيوان خورده شده و اندازه و مقداري كه از آن خورده شده نشانه‌هايي براي شناختن حيوان شكارگر است. باقيمانده گوشت شكار به مرور زمان سخت و بدبو مي‌شود گوشتي كه تازه خورده شده هنوز نرم است و بوي آن به مشام مي‌رسد. مگس‌ها جذب باقيمانده گوشت كنار گذاشته شده مي‌شوند. تكه‌هاي شكار باقيمانده نشان دهنده حيواني است كه از آن تغذيه كرده و در آخر هم پرندگان و معمولاً (لاشخورها) با تجمع به تعداد زياد به دور تكه‌هاي باقيمانده حلقه شده و به آن حمله مي‌كنند و قسمت‌هاي غيرقابل هضم آن را مي‌بلعند.

علائم كنده شدن زمين
بعضي از حيوانات روي زمين به جستجوي حشرات مي‌پردازند و برآمدگي‌هاي روي زمين را به هم ريخته و مي‌گردند و زمين را مي‌كنند و در گل و لاي مي‌غلطند كه معمولاً اين علائم نشانه وجود گرازهاست.

صداها و بوها
به صداها توجه و بوها را استشمام كنيد. در آب و هواي سرد نفس حيوانات بزرگ مانند ابري غليظ از دور ديده مي‌شود.

پيدا كردن محل لانه
لانه بعضي حيوانات را مي‌توان به آساني پيدا كرد و مخفيگاه عده‌اي را ممكن است از روي رد ادرار و مدفوعشان پيدا كرد. در مورد تشخيص پستانداران، رد پاهاي نشان داده شده در عكس ممكن است ارزش محاسبه نداشته باشند. بسياري از ردها تيپيك خانواده پستاندارانند كه بر حسب نوع گونه متفاوت‌اند. رد پايي كه در عكس نشان داده شده شماره 1 نشان‌دهنده دست جلو و شماره 2 دست عقب است.

گروه راسوها
گروه سمور - قاقم، راسو و راسوهاي بدبو همه مرموزند و دندان‌هاي تيز خطرناك دارند.
دام گذاري : از تله‌هاي SPRING با ميله آميخته به طعمه و تله افتان (تله‌اي كه داراي وزنه‌اي است كه بر سر جانور مي‌افتد) براي به دام انداختن اين جانوران مي‌توان استفاده كرد. طعمه به كار برده شده در اين تله‌ها لاشه و يا تخم پرندگان است.
رد پاها : رد پاهاي اين جانوران به جز در زمين‌هاي نرم نامعلوم است. داراي 5 انگشت و ناخن تيز با فاصله مناسب هستند. قسمت اصلي كف مو‌دار است. معمولاً هنگام راه رفتن علامت پنجه‌هاي جلو و عقب روي هم مي‌افتند.

سگ‌هاي وحشي
انواع روباه‌ها در نواحي بياباني تا قطب شمال يافت مي‌شوند اما گرگ‌ها تنها در قسمت بيابان‌هاي شمالي حيات وحش ديده مي‌شوند. گروه سگ‌سانان مي‌توانند خطرناك باشند و حواس پنج‌گانه قوي اين جانوران را بسيار محتاط كرده است. براي استفاده از گوشت آنها غده‌هاي اطراف مقعد را بايد قبل از پختن جدا كرده و گوشت آن را كاملاً بجوشانيد. براي به تله انداختن روباه بايستي سعي كنيد كه طعمه مورد نظر را به پيچ طناب‌گير متصل كرده و آن را شل كنيد و روي سوراخ تله قرار دهيد و بوي انسان را در آن ناحيه به حداقل برسانيد.
رد پاها و نشانه‌ها : اين گروه از حيوانات روي انگشت‌ها و پنجه پا راه مي‌روند. شكل بالا علامت‌هاي بجا مانده را نشان مي‌دهد. 4 كف پا با چنگال‌هاي تيز و يك كف پاي اصلي بزرگ در عقب دارند. قسمت بيروني كف پا كوتاه‌تر از قسمت داخلي است و شامل پوست و استخوان مي‌شود. روباه روي زمين نرم كمين‌گاه خود را به صورت گودالي حفر مي‌كند. بوي روباه زننده است و مدفوع آنها دراز و در آن بقاياي پر و استخوان و حشرات ديده مي‌شود.

گربه‌هاي وحشي
اين گربه‌ها در تمام قاره‌ها به جز استراليا و قطب جنوب ديده مي‌شوند. به طور كلي مرموز و شب‌ها فعال‌اند. از كشتن گربه‌هاي وحشي بزرگ به خصوص بدون داشتن همراه خودداري كنيد. گوشت گربه‌هاي كوچه شبيه خرگوش است و بايد كاملاً آنها را جوشانيد.
دام گذاري : تله‌هاي SPRING براي به دام انداختن آنها قوي هستند و بايد از طعمه‌هايي مثل لاشه، خون يا گوشت استفاده كرد. عكس‌العمل گربه‌ها سريع است و ممكن است در اثر جست و خيز زيادي از تله به بيرون سر بخورند.
رد پاها و نشانه‌ها : گربه‌ها روي پنجه راه مي‌روند و به هنگام راه رفتن پنجه‌هاي خود را منقبض و جمع مي‌كنند (به جز يوزپلنگ) ادرار آنها بوي تند قوي دارد. مدفوع دراز است و اغلب آن را پنهان مي‌كنند.

سگ‌هاي آبي دريايي
ردي كه اين جانوران از خودشان روي خاك به جا مي‌گذارند اثر شكم در قسمت مركزي است. (مطابق شكل) علامت فلش جهت حركت جانور را نشان مي‌دهد.

خفاش‌ها
خفاش‌ها در همه جا به جز آب و هواي خيلي سرد ديده مي‌شوند و در هنگام شب فعال‌اند. خفاش‌هاي گوشت‌خوار خواب زمستاني دارند. نوعي خفاش‌هاي چاق هستند كه ميوه‌خوار و خوش خوراك‌اند. بال‌ها و پاهاي خود را به طرف خارج باز مي‌كنند. پوست و احشاي شكمي آنها شبيه خرگوش است. خفاش‌هاي خون‌آشام مي‌توانند بيماري هاري را انتقال بدهند. در منطقه‌اي كه اين حيوان است هنگام خواب بايد خوب خود را بپوشانيد. در هنگام روز كه خواب هستند بايد با وارد كردن ضربه به محل نشيمن‌گاه، آنها را به دام انداخت. پيدا كردن اجتماعات آنها آسان است و اغلب در غارها ديده مي‌شوند.

ميمون‌ها و گوريل‌ها
ميمون‌ها و گوريل‌ها در نواحي گرمسيري بين دو مدار شمال و جنوب استوا وجود دارند و معمولاً در گروه‌هاي خانوادگي بزرگي زندگي مي‌كنند و اغلب در بين درخت‌ها به سر مي‌برند حتي ميمون‌هاي كوچك هم مي‌توانند گازهاي بدي بگيرند. باهوشند و به دام انداختن آنها مشكل و گوشت آنها قابل خوردن است.
دام گذاري : براي به دام انداختن آنها از تله‌هاي نيزه‌دار يا تله‌هاي سوراخ‌دار با طعمه مورد نظر كه اكثراً اين طعمه مي‌تواند ميوه يا شي رنگارنگ باشد، استفاده مي‌كنند. عده كمي با زحمت زياد خودشان را پنهان مي‌كنند. پر سر و صدا و شلوغ هستند.

گوسفند و بز وحشي
گوسفندها و بزهاي وحشي در گله‌هاي كوچك دور از استرس حيوانات درنده به سر مي‌برند. بزهاي وحشي نسبت به گوسفندها بهتر راه مي‌روند و به محل‌هاي سخت‌تر و صخره‌اي فرار مي‌كنند و دسترسي به آنها مشكل‌تر است.
براي گرفتن آنها از تله‌هاي اسپرينگ استفاده مي‌شود. نواحي صخره‌اي كه راه تنگ مي‌شود و انسدادهاي طبيعي كوهستان براي به دام انداختن آنها ايده‌آل است. پاها و سم جدا از هم دارند كه در قسمت جلو باريك است.
در عكس علامت سمت چپ متعلق به جاي پاي گوسفند خانگي اهلي (چپ) و سمت راست جاي پاي بز كوهي است (راست). مدفوعشان گلوله‌اي شكل و مثل گوسفند خانگي است.

گاوهاي وحشي
گله گاوها در علفزارهاي نزديك آب زندگي مي‌كنند. گاوهاي كوهان‌دار و گله گاوهاي وحشي در شمال آمريكا، آفريقا و جنوب آسيا ديده مي‌شوند. گاوهاي نرمسن مخصوصاً خطرناك هستند.
دام گذاري : براي به دام انداختن آنها از تله‌هاي قوي و تله‌هاي اسپرينگ و تله‌هاي مرگ استفاده مي‌شود.
رد پاها و نشانه‌ها : رد پاي آنها سنگين و 2 سم مجزا دارد كه به سمت رأس باريك مي‌شود و در عقب پيازي شكل (بولب) است. مدفوع شبيه گاو است و مي‌توان از آن به عنوان يك سوخت عالي استفاده كرد.

گوزن‌ها و آنتيلوپ‌ها
گوزن‌ها در كشورهايي كه جنگل‌هاي خوب دارند به جز استراليا ديده مي‌شوند كه شمال موس و گوزن‌هاي باريك منطقه گرمسيري هستند. آنتيلوپ‌ و آهو به طور مساوي پراكندگي وسيعي دارند. اين جانوران خجالتي، اغفال‌كننده با حس بويايي و شنوايي عالي مي‌باشند و بيشتر به هنگام طلوع و در هواي گرگ و ميش فعاليت مي‌كنند و به جز آنهايي كه در نواحي باير به سر مي‌برند هرگز دور از آب زندگي نمي‌كنند. گوشت آنها را به خوبي مي‌توان دود داد. چرم و شاخ گوزن مصارف متنوعي دارد و از آن استفاده مي‌شود. اين حيوانات از شاخ به عنوان سلاح استفاده مي‌كنند و با آن دشمن خود را مغبون ساخته و زخمي مي‌كنند.
رد پاها و نشانه‌ها : سم، شكافدار و از دو مستطيل تشكيل شده، علامت پاهاي گوزن شمالي گرد مي‌شود. هنگام راه رفتن علامت پاي جلويي و عقبي روي هم مي‌افتند و هنگامي كه مي‌دوند جاي پاها از هم فاصله مي‌گيرند. براي رديابي آنها به دنبال نهال‌هايي كه سرشان كنده شده و يا درخت‌هايي كه پوست‌شان در اثر گاز گرفتگي ساييده شده باشيد. همچنين به محل‌هايي كه در اثر تماس شاخ‌ها ساييدگي پيدا مي‌كنند نگاه كنيد كه نشانه عبور حيوان است.
دام گذاري : معمولاً از تله‌هاي اسپرينگ نيزه‌دار و تله‌هاي افتان مخصوص حيوانات بزرگ‌تر و از لاشه به عنوان طعمه استفاده مي‌شود.

خوك‌هاي وحشي (گراز)
بعضي گرازها (خوك‌هاي وحشي) موهاي ضخيم دارند. ظاهر آنها شبيه خوك است. پوزه و دندان دراز از مشخصات بارز اين جانداران است.
به دام انداختن آنها مشكل است و هنگام راه رفتن صداي خرخر دارند. گوشت آنها را بايد خوب جوشاند. با دندان‌هاي بلندي كه دارند مي‌توانند انسان را به سختي مجروح كنند و اغلب جراحت وارده نزديك به سرخرگ راني است كه بايد خيلي مراقب بود و خطر مرگ دارد.
از تله‌هاي اسپرينگ قوي و تله افتان براي به دام انداختن آنها استفاده مي‌شود.
علامت سم شبيه جاي پاي گوزن است. توجه كنيد در زمين‌هاي به هم ريخته و جايي كه علامت غوطه خوردن حيوان در گل و لاي و زدن پوزه به زمين به چشم مي‌خورد معمولاً نشانه وجود گراز در آن ناحيه است.

خرگوش‌ها و خرگوش صحرايي
خرگوش‌ها تقريباً در همه جا ديده مي‌شوند و گرفتن آنها آسان است. همراه با هم و به تعداد در سوراخ‌هاي زيرزميني زندگي مي‌كنند و دونده‌هاي خوبي هستند. خرگوش‌هاي صحرايي در سوراخ‌هاي زيرزميني زندگي نمي‌كنند.
كف پاهاي كرك‌دار آنها روي زمين نرم اثر كمي به جا مي‌گذارد. به وضوح پاي عقبي بلند و پاي جلويي كوتاه است. پاي جلويي خرگوش‌هاي صحرايي 5 انگشت و پنجه دارد كه انگشت داخلي كوتاه است و به ندرت اثر به جاي مي‌گذارد پاي عقبي باريك‌تر و 4 پنجه دارد. اندازه مدفوع كوچك و گرد و سفت است. اگر دقت كنيد روي پوست درختي كه جويده‌ايد نشانه دو دندان تيز پيشين آنها را مي‌بينند.
مصرف تنهاي گوشت خرگوش براي زنده ماندن كافي نيست و حجم و تعداد خرگوش‌هاي خورده شده اهميتي ندارد زيرا بدن به مواد معدني و ويتامين‌هايي كه گوشت خرگوش فاقد آن است نياز دارد بنابراين رژيم خود را با اضافه كردن سبزيجات و ميوه‌جات كامل كنيد.

جوندگان كوچك
موش‌ها و گرازهاي كشور گينه در آفريقا و خوك‌هاي هندي و اعضاي ديگر خانواده موش‌ها را با تله‌هاي قفسي مي‌توان به دام انداخت. اكثر گونه‌ها در اندازه‌هاي كوچك براي تله‌هاي كار گذاشته شده مناسب هستند. تشخيص رد پاهاي انواع متفاوت اين نوع جانوران آسان نيست. موش‌ها بيماري‌زا هستند و در صورت اجبار براي استفاده از گوشت آنها بايد كاملاً پخته شوند.

سنجاب‌ها و سگ‌هاي چمنزار
در طبيعت جهان در همه جا به جز استراليا و قطب‌ها يافت مي‌شوند. در نواحي سرد به خواب زمستاني مي‌روند. هوشيار و چابك و معمولاً روز و شب فعال‌اند. مراقب دندان‌هاي تيزشان باشيد زيرا در دفاع از خود بسيار وحشي مي‌باشند. براي زندگي در زمين لانه‌هاي زيرزميني ايجاد مي‌كنند. گوشت اكثر آنها براي خوردن خوب است.
دام گذاري : به تله‌هاي كوچك بهاري كه ميله‌هاي آن طعمه داشته باشد حمله مي‌كنند. دو نيم شدن ميوه يا يك تخم‌مرغ نشانه‌اي از يك حمله است. براي موش خرماهاي درختي تله‌هاي حلقه‌اي كه روي ميله‌اي قرار دارند روي تنه درخت كار گذاشته مي‌شود.
رد پاها و نشانه‌ها : رد پاها مطابق شكل است و پوست درختان جويده شده و ميوه كاج در زير يك درخت يا يك آشيانه نامرتب ساخته شده از شاخه‌هاي كوچك نشانه‌اي از وجود اين حيوانات است.


كانگورو
باو آلبي (كانگوروي كوچك بومي استراليا) و رده‌هاي ديگر كانگوروها تنها در استراليا وجود دارند. انواع بزرگ‌تر مي‌توانند با پاهاي عقبي ضربات محكمي وارد كنند و اكثراً به هنگام شب فعال هستند. اين حيوانات زيبا و جذاب‌اند ولي گرفتن آنها مشكل است.
دام گذاري : از تله‌هاي افتان و تله‌هاي بهاري براي به دام انداختن آنها استفاده مي‌شود. جاي پاي آنها به رد پاهاي يك خرگوش غول پيكر شباهت دارد.
خوانندگان عزيز مطالب بالا برگرفته از كتاب جان وايزمن و براي شرايط و موقعيت‌هايي است كه انسان براي زنده ماندن هيچ راهي به جز استفاده از گوشت حيوانات در دسترس ندارد. مسلم است كه گوشت اكثر حيوانات نامبرده شده از نظر مأكول و خوردنش معمول نيست

 

غذاهاي دريايي - 

 

خوراک قزل آلا

يک پوند (نيم کيلوگرم) ماهي قزل آلاي رنگين کماني 200 کالري دارد. براي هر روز اقامت در طبيعت به 500 کالري نياز داريد که زنده بمانيد، اين مقدار معادل 25 ماهي قزل آلا در روز است. ماهي آزاد و ماهي هاي پر چرب ديگر غذاهاي بهتري هستند چراکه به طور متوسط هر پوند (هر نيم کيلو) آن 4 برابر کالري دارد. اگر رژيم خود را با گياهان و کيوانات کامل نکنيد تدريجاً گرسنه خواهيد ماند.

بعد از گرفتن ماهي آن را شسته و محتويات آن را خارج کنيد. از اين محتويات به عنوان طعمه استفاده کنيد و يا در زمين دفنشان کنيد. چون بوي آنها حشرات و لاشخورها را به محل مي‌کشاند، ماهي را در جاي خنک نگه داريد و به سرعت بپزيد.

 

خوک آبي

گوشت خوک آبي خاصيت غذايي فوق العاده اي دارد، درحالي که به شدت پر طعم است. جگر خوک آبي ريشه دار را نخوريد، چرا که منبع بسيار مترکمي از ويتامين A است.

 

جلبک

تمام جلبکها خوراکي اند. چه به صورت خام، چه پخته شده براي سوپ و خورشت، ميتوان حتي جلبک را خشک و ذخيره کرد.

 

صدف خوراکي آب شور

از اواخر آوريل تا اواخر اکتبر از خوردن گوشتهاي تيره رنگ خودداري کنيد. در اين دوره احتمال تراکم سموم خطرناک در اين گوشتها وجود دارد.

 

خرچنگ ولابستر

قبل از مصرف آنها را بپزيد. خرچنگ آب شور را ميتوان به صورت خام خورد. ولي ريسک نکنيد.

 

خيار دريايي

اين موجودات دريايي درواقع حيواناتي دريايي اند که به شکل خيار ديده ميشوند، پوسته ظريف و نازک آن را شکاف دهيد، محتويات آن به غير از عضله هاي ظريف و طويل را دور بريزيد. اين بخشهاي عضلاني را ميتوان پخت، سرخ کرد، براي تهيه خورشت به کار برد و يا به صورت خام مورد استفاده قرار داد.

 

خارتنان دريايي

درون اين موجودات، به خصوص آنها که در آبهاي معتدل و نسبتاً سرد آمريکاي شمالي زندگي ميکنند، قابل خوردن است. ميتوانيد در زمان جزر وقتي خارتنان به سنگها چسبيده اند آنها را جمع آوري کرد.

 

آبالون

آبالون جانوري نرم تن است که در راستاي سواحل اقيانوس آرام شمالي، به خصوص در زمان جزر، به سنگها متصل شده و يافت ميشود. براي کندن آن از يک چاقو و چوبي تيز استفاده کنيد. بايد آبالون را به صورت ناگهاني با يک ضربه از سنگ جدا کنيد در غير اين صورت فرصت مي‌يابيد تا محکمتر به سنگ بچسبد. قسمت سفيد گوشت آن را جدا کنيد. آن را با سنگ بکوبيد تا نرم شود. ميتوانيد آن را روي آتش جوشانده و يا سرخ کنيد. موقع جدا کردن آنها از سنگ مراقب باشيد، ممکن است ناگهان به دست يا تکه اي از لباس شما بچسبند. اگر نتوانيد خود را رها کنيد قبل از مد بعدي غرق خواهيد شد.

 

لاک پشت هاي آبي

اين گونه لاک پشت ها بسيار مغذي اند، به خصوص چربي شفاف و خوش مزه اي که در دماي پايين ذوب ميشود. با حمله به لاک پشت ميتوان آن را گرفت. براي دقايقي لاک پشت را در آب جوش ضدعفوني کنيد، سپس قسمت زيرين آن را به چهار قسمت تقسيم کرده و امعا و احشاء آن را درآوريد. سپس آن را وارونه کرده و در درون لاکش لاک پشت را بپزيد. براي پيدا کردن محل تخمهاي لاک پشت، ردپاي آن را به طرف محل حرکتش به عقب دنبال کنيد. لاک پشتهاي آبي نايابند، بنابراين آنها را پراکنده نکنيد.

 

خوردن ماهي

 

از خوردن ماهي بپرهيزيد اگر:

* چشمانش شيري رنگ است.

* تازه بنظر نميرسد.

* درصورت فشار دان قسمتي از آن جاي انگشتتان بر روي آن بماند.

* مثل ماهي به نظر نميرسد، اگر باد کرده است، و پوزه اي شبيه دهان، جعبه اي شکل و سفت دارد. بهتر است از مصرف چنين ماهي هايي اجتناب کنيد.

* هيچ گاه دل و جگر ماهي را نخوريد.

 

باز کردن صدف (ايستر)

نوک چاقويي نسبتاً کند را به درون شکاف صدف فرو ببريد تا به عضله درون آن برسيد. اين بخش در قسمت ضخيم و نوک تيز صدف قرار گرفته است. چاقو را کمي بچرخانيد. پوسته صدف باز ميشود.

وقتي قورباغه درحال نگاه کردن به دست درحال حرکت شماست، دست ديگر را به آرامي نزديک کنيد و آن را بگيريد. مواظب باشيد که اين دست بر روي قورباغه و يا نزديکي آن سايه ايجاد نکند.

 

خوردن قورباغه

قبل از خوردن پوست قورباغه را بکنيد. چون پوست بعضي از قورباغه ها مايعي سمي و تحريک کننده ترشح ميکند. از خوردن قورباغه هاي زردرنگ و يا قورباغه خال قرمز بپرهيزيد.

 

قورباغه گرفتن

به يک تکه پارچه نخي بدوزيد و پارچه را در آب رها کنيد. زماني که قورباغه پارچه را به دهان گرفت نخ را از آب بيرون بکشيد بدين ترتيب نخ به دهان قورباغه گير ميکند. ميتوان در هنگام شب قورباغه ها را از طريق يک چراغ قوه به دام انداخت. قورباغه ها در اطراف نور جمع ميشوند و ميتوانيد با تور و يا با دست از پشت آن را بگيريد. بهترين قسمت قورباغه براي خوردن پاهاي عقبي آن است که ميتوان آن را روي ذغال داغ پخت.

 

بيرون آوردن امعا و احشاء: ماهي را از دم نگه داريد. چاقو را در درون سوراخي جاي دهيد و پوست را در راستاي شکم تا آبشش ها ببريد.

جدا کردن پولکها: ماهي را از دم نگه داريد. يک چاقوي کند را با زاويه 45 درجه روي پوست ماهي از انتها به طرف سر بکشيد.

 

آماده سازي ماهي

 

فيله کردن ماهي

ماهي را سريعاً تميز کنيد چرا که آبشش ها، روده ها و کليه ماهي مرده به سرعت فاسد ميشود. براي رفع لغزندگي ماهي مايع لزش اطرافش را پاک کنيد. نگذاريد اين مايع وارد چشمهايتان شود.

براي بريدن ارتباط هاي گردن آبشش ها را جدا کنيد. مراقب باشد در موقع بريدن ماهي روده‌هايش را نبريد و زماني که ماهي را مي شوييد آب زيادي مصرف نکنيد چرا که اين باعث نرم شدن فيله ماهي ميشود. اگر پولک ها بسيار بزرگند، آنها را جدا کرده و قبل از پخت پوست را نيز بکنيد.

کندن پوست گربه ماهي بدون استفاده از انبردست. ابتدا برشي در زير سر، زير شکم و اطراف باله ها ايجاد کنيد.

 

گربه ماهي

گربه ماهي ها را بايد پوست کند. اين روش بسته به اندازه و وزن گربه ماهي که ميتواند بيشتر از 75 پوند (34 کيلوگرم باشد) متفاوت است. گربه ماهي هايي که طولي زير 12 اينچ (30 سانتيمتر) دارند بعد از تميز کردن و پوست کردن آن تماماً پخته ميشوند. ماهي هاي بزرگتر به تکه هاي فيله و گوشت تقسيم ميشوند.

 

تميز کردن يک گربه ماهي

در پوست پشت سر ماهي شکافي ايجاد کنيد.

در قسمت پشت و پاييني بدن ماهي درست بعد از باله هاي عقبي برشي ايجاد کنيد.

از يک انبردست براي کندن پوست پشت و کناره ها استفاده کنيد.

پوست شکم ماهي همراه با پوست پشت آن کنده ميشود.

استخوان پشتي را بشکنيد، سر ماهي شکسته ميشود. به اين ترتيب روده هايش را بيرون بکشيد.

در پوست اطراف باله ها برشي ايجاد کنيد و آن را با انبردست بکشيد.

 

 

بر گرفته از آدرس :  http://taktirandaz-1362.blogfa.com/post-95.aspx 

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

 

 

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام اردیبهشت 1387ساعت 15:25  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

 

 

 استقبال بی سابقه از تورهای تعطیلات خرداد

 

اولین ماشین فورویل تکمیل گردید

 

 

 

 

تورهای نیمه اول خرداد ماه

ردیف

عنوان برنامه

قیمت

جزئیات پکیج

۱

تور یک روزه آبشار و قلعه باستانی ملک بهمن

۱۵۵۰۰

اینجا کلیک کنید

۲

تور یک روزه شهر گردی کاشان

۱۱۰۰۰

اینجا کلیک کنید

۳

تور ماجراجویانه البرز غربی و مرکزی

۱۰۰۰۰۰ 

اینجا کلیک کنید

۴

تور ماجراجویانه البرز غربی و مرکزی

۱۳۸۰۰۰ 

اینجا کلیک کنید

 ۵

تور پنج روزه قلعه بابک

۱۰۵۵۰۰

اینجا کلیک کنید

 

   ۶

دو روزه ماسوله و قلعه رودخان          

۳۹۵۰۰

( کلیک کنید )

 

 

 برنامه فوق العاده ماسوله و قلعه رودخان بنا به درخواست گروه ۱۰ نفره  

 

 

مشاهده پکیج جزئیات ( کلیک کنید ) 

 

 

 

 

 توجه       توجه

 

؟ !!!! ؟

 

 

دوستان عزیز تور ماجراجویانه البرز مرکزی و غربی تنها به کسانی توصیه میشود که تجهیزات خوب و کاملی برای طبیعت گردی دارند و علاقه فراوان برای دیدار از مناطق بکر و لذت از سکوت آن دارند

به همه دوستان توصیه میشود جهت رفاه حال خود و به حداکثر رساندن امکان استفاده از سرویس تویوتا پرادو که راحتی بسیار بالا دارد حداکثر تا تاریخ ۲ خرداد اقدام شود در غیر این صورت تضمینی مبنی بر تهیه صد در صد این خودرو با توجه به بازار سیاه نزدیک تعطیلات نیست

همه همسفران باید در انتخاب البسه خود برای سفر از رنگهای استتار در طبیعت رنگ سبز زیتونی استفاده نمایند

این تور امکان بازدید از بکرترین روستاهای البرز مرکزی که روی هیچ نقشه جغرافیایی ثبت نشده را برای شما فراهم خواهد آورد و تجربه رسیدن به نوک قله با ماشین را تجربه خواهید کرد

بهترین سوژه های عکاسی برای عکاسان حرفه ای از این مناطق بکر فراهم است این تور به حق تور عکاسان حرفه ای خواهد بود

 

 

 

 

براي عضويت رايگان در خبرنامه موسسه شيوار كوهستان بر روي لينك زير كليك نماييد

 

 

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید 

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1387ساعت 15:44  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

 

درياچه ها و چشم انداز هاي سواحل

ـ جزاير آشوراده، سه جزيره كوچك در ساحل درياي خزر
ـ شبه جزيره ميانكاله يا ميانقلعه، در مجاورت جزاير آشوراده
ـ خليج حسينقلي يا غازانقلي، مصب رود اترك در ساحل درياي خزر
ـ مرداب انزلي
جزيره خارك )از جزاير مرجاني) -
ـ درياچه دوخواهران، شمال دشت لار
ـ درياچه تار و هوير، غرب فيروزكوه و شرق دماوند
ـ درياچه سماء ( ولشت)، در ناحيه شمالي مرزن آباد و بخش كلاردشت
ـ درياچه خلنو، مرز استان تهران و مازندران و انتهاي دره بزرگ وارنگرود
ـ درياچه گهر، در جناح غربي رشته اشترانكوه و جنوب تنگه تاپاله
ـ درياچه آوان، استان قزوين و شمال دره الموت
ـ درياچه نئور، مرز استان اردبيل و گيلان در دامنه قله بغروداغ
ـ درياچه فصلي گل، جنوب بلداجي در استان سيستان و بلوچستان

بيابان ها

ـ شهر سوخته
ـ كوير بزرك نمك در حدفاصل خور و طبس با نمايي از پلي گون هاي نمك
ـ برخان هاي زيباي خور و بيابانك

بالاي صفحه

قلل و ارتفاعات

ـ قله دماوند، بلند ترين نقطه مياني قوس بزرگ شمالي موسوم به البرز، عظيم ترين مظهر آتشفشاني قديم،
سرزمين رستم و سيمرغ و ضحاك، داراي چشمه هاي آب گرم لاريجان، اسك و وانه ـ سهند، سبلان و بزمان، از كوه هاي آتشفشاني با درياچه هاي بسيار زيبا و چشمه هاي متعدد آب گرم

بالاي صفحه

آبهاي گرم معدني

معروفترين چشمه هاي آب گرم به قرار زير مي باشد: آب گرم لاريجان، چشمه گوگردي اسك، چشمه هاي گوگردي رامسر، چشمه معدني استراباكو و عمارت در جاده هراز، چشمه هاي سادات محله، سرعين، پيله دره، سردابه و بوشلي در استان هاي اردبيل و آذربايجان، چشمه هاي گرمسار، خرقان، آب ترش، حسنك و ... در استان مركزي

بالاي صفحه

پديده هاي زمين شناسي

ـ فرسايش در رسوبات نئوژن در گستره مكران، پيرامون جاسك
ـ بازالت هاي منشوري، شرق قله دماوند، شمال پلور، البرز مركزي
ـ بازالت هاي منشوري، تربت حيدريه، بين بخش بايگ و روستاي فديهه
ـ بازالت هاي منشوري، معدن گوريد
ـ بازالت هاي منشوري، منطقه ماكو
ـ تخت سليمان و زندان سليمان، تكاب
ـ روستاي كندوان
ـ گل فشان هاي چندگانه مكران
ـ كنكرسيون هاي آهك ليمونيتي در آهك هاي سازند قم
ـ يخچال طبيعي و يخ رفت چكاد كوه
ـ روانه هاي طنابي شكل كوه آرارات در ماكو
ـ ستون هاي باقي مانده از فرسايش (دودكش جن) در منطقه تكاب
ـ ستون هاي معروف به سنگ آدم (آدم داشي) در ماهنشان
ـ دودكش جن در منطقه ماهنشان
ـ فرسايش پوست پيازي در بازالت هاي دماوند

بالاي صفحه

غار ها


الف) غارهاي حاصل از زلزله يا چين خوردگي

ب) غارهاي بادي و يخي

ج)غار هاي دست كن

د) غار هاي معروف


الف) غارهاي حاصل از زلزله يا چين خوردگي
ـ غار اسپهبد خورشيد، در ناحيه دوآب سوادكوه، يكي از بزرگترين طاقهاي دنيا، ناشي از چين خوردگي
ـ غار ايوب، در شهر بابك و در نزديكي روستاهاي دهج و طزرج، در اتر جريان گدازه هاي آتشفشاني
ـ چاه ارازه يا چاه ديو، در قريه آب سنجد باقر آباد و بين شهر هاي نطنز و مورچه خورت


ب) غارهاي بادي و يخي
ـ غار يخ مراد، واقع در قريه بزرگ شاه پل در جاده مخصوص تهران چالوس، ازجمله غارهاي بزرگ و در نوع خود
بسيار با ارزش

ج)غار هاي دست كن
ـ كافركلي يا خانه كافر،مجموعه آبادي اسك، دره سرره، مجموعه بند كنار، مجموعه دره آينه منون، مجموعه
4تن، مجموعه دره نياك، مجموعه كنارانجام، مجموعه پلمون، مجموعه گزنه، مجموعه كهرود، مجموعه كيان، مجموعه پنجاب، واقع در طول دره هراز از آبادي اسك تا پنجاب به طول 42 كيلومتر ـ غار كوگان، در خرم آباد
ـ غار كرفتو، واقع در جنوب غربي شهر تكاب و در مسير شهر سقز
ـ غار قلعه جوق، در مسير جاده ساوه به همدان در 2 كيلومتري آبادي قلعه جوق
ـ معابد مهري، در جنوب شرق مراغه و در دهكده ورجودي
ـ غار نياسر، در قريه بزگ و خوش منظره نياسر درشمال غربي كاشان


د) غار هاي معروف كه عبارتند از:
ـ غار عليصدر، همدان
ـ غار كتله خور، زنجان
ـ غار پراو، در شمال شرق كرمانشاه و دامنه كوه پراو
ـ غار ترنگ، در شهرستان بافت و روستاي طرنگ
ـ غار مغان، در جنوب شرق مشهد و در دره دامغان
ـ غار رود افشان، در امتداد جاده فيروزكوه و نرسيده به دليچاي
ـ غار چال نخچير، واقع در شمال شرقي شهرستان دليجان و نزديك به راه دليجان نراق
ـ غار كهك، واقع در راه دليجان اراك، در محل دوراهي سلفچگان و مجاور روستاي كهك
ـ غار كبوتريا هامپوبيل، در جنوب شرقي مراغه و در مجاورت روستاي موردي چاي
ـ غار پرقيستان، در منطقه عمومي اسفراين و در مجاورت روستاي گسك

 

برگرفته از آدرس :  http://www.ngdir.ir/AboutIran/PGeoghraphical.asp

   

 

  در گروپ باشگاه تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

برای مشاهده بهترین تورهای اکوتور ، جامع ترين تورهاي ماجراجويانه ايرانگردي و شهر گردي 

 

براي ديدن بهترين و مناسبترين پكيجهاي تورهاي خارجي

 

براي رزرو آنلاين بليط چهار هواپيمايي كشور

 

براي رزرو آنلاين بليط قطار و اتوبوس

 

براي رزرو آنلاين هتلهاي ايران و جهان

 

براي سفارش تورهاي سفارشي خود و سازمان و شركت و  موسسه خود

 

براي در جريان قرار گرفتن تورهاي ثابت يكروزه هفتگي ما

 

براي اطلاع داشتن از تورهاي كيش و قشم   روي گزينه زير كليك كنيد

 

براي مشاهده صفحه نخست كليك كنيد

  

 

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم اردیبهشت 1387ساعت 0:31  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

این آقای مشایی یا خیلی نامیزان تشریف دارند و یا قصد تحریک و اهانت به شعور فعالین این صنعت در ایران را دارد درست بعد از یک هفته که در مجلس بیان میشود که گردشگری ایران یخ زده !!!!  ( به نقل از هفته نامه آساره ) آقا خبر از رشد ۲۵ ٪ گردشگری اونم توریست ورودی به ایران میدهد آخه آقای به ظاهر مدیر اگر آمار ورود افغانیها رو به داخل ایران و مهمانهایی که از پول نفت این مملکت با هدف معرفی ایران وارد این مملکت میکنید و با پذیرایی آنچنانی در صدد گرفتن یه گواهی تصدیقیه از آنها هستید رو در نظر نگیریم واقعیت باقیمانده حقیقت تلخی رو نشون میده که مقصر مستقیم و اصلی آن کسی جز دولت شما و شخص احمدی نژاد نیست سیاستهای غلط جهانی و دروغگویی آشکار به عنوان نماینده ناحق ملت ایران در عرصه های جهانی و  ...  همه در ساختن تصویری از ایران در جهان کمک کرد که شاید غبار قرون هم نتونه این لکه ننگ رو از روی کشور ایران بر دارد .

شاید در نخستین گامها فعالین گردشگری باشند که با نتیجه عملکرد جهانی شما تحت تاثیر قرار بگیرند و همه اهانتها و توهینها رو از طرف خارجی خود پذیرا بشوند و در تمام مدت اقامت توریست خود جواب اهانتهای توریست رو با لبخند و دروغ از واقعیتهای جاری در ایران بدهند

یادمه یه زمانی یکی از همین کارشناسان پشمالو همین سازمان گردشگری به نام جمالی بهم در جواب به اینکه تا وقتی اینگونه بیندیشید خواب توسعه توریسم تو ایران رو باید ببینید گفت ما که نیاز به توریست خارجی  نداریم همین توریسم داخلی رو ترویج بدیم برامون کافیه اما حالا داریم می بینیم که همین آقایون با توجه به همه پتانسیلهای گردشگری ایران برای جذب توریسم به گدایی و دریوزگی افتادن

چه باید گفت که دست رو هر جنبه ای بگذاری پر از جهالت و حماقت و حقارت است در ذیل به پیوست خبر آمار جدید آقای مشایی را آورده ام :

رئيس سازمان ميراث فرهنگي خبر داد؛


!!  رشد 25 درصدي ورود گردشگر به ايران !!

 اكونيوز: رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري رشد 25 درصدي گردشگر خارجي را تا پايان سال 86 پيش‌بيني كرد

به گزارش خبرگزاري اقتصادي ايران ، اسفنديار رحيم مشايي گفت: آخرين آماري كه به دست آمده است نشان مي‌دهد كه آمار گردشگر خارجي امسال نسبت به سال قبل 25 درصد رشد دارد.

وي در ادامه افزود: معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري نيز در پي تعريف سيستمي است كه آمار واقعي گردشگر اعلام شود.

 

طبق چشم‌انداز 20 ساله كشور 2 درصد از گردشگران بين المللي بايد جذب ايران شوند.

 

آدرس خبر :  http://www.econews.ir/main1.asp?a_id=42122

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه نهم بهمن 1386ساعت 19:59  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

ورشکستگي صنعت‌گردشگري جهان را تهديد مي‌کند

 

خسارتهاي زيست‌محيطي ناشي از گرم شدن زمين، صنعت گردشگري جهان را تهديد به ورشکستگي مي کند

خبرگزاري ميراث فرهنگي_ گردشگري_ کارشناسان شرکت کننده در کنفرانس بين‌المللي توريسم و گرم شدن زمين؛ هشدار دادند که خسارت‌هاي مالي ناشي از تغييرات آب وهوايي، صنعت گردشگري جهان را به گل مي نشاند.

يک کارشناس بين‌المللي در زمينه صنعت گردشگري در کنفرانس توريسم و تغييرات آب وهوايي که در داوس سوييس برگزار شد، به مقامات اقتصادي و سياسي جهان هشدار دارد که خسارت‌هاي مالي در صنعت گردشگري که اکنون درمعرض عوارض و مخاطرات ناشي از تغييرات آب و هوايي قرار گرفته، ممکن است غيرقابل جبران باشد.
به گزارش رويترز، اين مطلب توسط "شاردول اگراوالا"، اقتصاددان ارشد و پژوهشگر خسارت‌هاي مالي تغيير آب وهوايي در سازمان توسعه و همکاريهاي اقتصادي اعلام شد.
وي در ادامه اظهارداشت که مراکز ارائه خدمات گردشگري تفريحي ورزشي نظير پيست‌هاي اسکي يا تفرج گاه‌هاي ساحلي دربرابر پديده گرم شدن زمين که سبب عقب‌نشيني و کاهش يخچالها و بالا آمدن آب درياه مي شود، به شدت آسيب‌پذير هستند. اين درحالي است که بسياري از مردم و فعالان حوزه اقتصاد گردشگري در تلاش براي هماهنگي و تطبيق خود با شرايط ناشي از گرم شدن دماي هوا هستند. به عنوان مثال برخي از پيست‌هاي اسکي به خريد دستگاه‌ها و تحهيزات برف‌ساز يا احداث ديوار براي جلوگيري از پيشروي آب دريا اقدام کرده‌اند.
اين کارشناس ارشد اقتصادي تاکيد کرد که هيچيک از روشهاي جاري تاکنون پاسخگوي روند فزاينده گرمايش زمين نبوده اند و صنعت گردشگري جهان نيازمند اعمال روشهاي جايگزين و موثر براي تامين شغل در مواجهه با اين پديده مخرب است.
وي با اشاره به برخي تجربه‌هاي مناسب در تبديل برخي پيست‌هاي اسکي اروپا به چشمه‌هاي آب معدني يا گسترش امکانات مربوط به شنا و اسکي روي آب در برخي مناطق ساحلي پيشنهاد کرد که اين قببيل تغييرات در ديگر مناطق جهان نيز با توجه به حساسيت‌ها و ظرفيت‌ها و با رعايت حداقل آسيب به اکولوژي هر منطقه صورت گيرد.
اين کار به معني تشويق مشاغل جديد و تغيير مسير بسياري از گردشگران و سرمايه‌گذاري مجدد در ايجاد زيرساختهاي گردشگري با واقع بيني و پيش‌بيني تغييرات آينده ازنظر خطر بروز سيلها و توفانهاي بيشتر، خشک‌سالي‌هاي گسترده تر و امواج هواي گرمتر در مناطق و کشورهاي مختلف جهان است.
 
ميترا اسدنيا
 
 
 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم دی 1386ساعت 17:40  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

گردشگران سلامت به ايران مي آيند

images/20071230/bed.jpg
 
:براساس ماده 87 قانون برنامه چهارم توسعه ، بايد 10 ميليارد ريال از نياز ارزي کشور به وسيله گردشگري سلامت به دست آيد و شايد بر همين اساس معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي از تشکيل شبکه بيوتوريسم براي جذب بيماران خارجي و ارائه همه خدمات درماني و غيردرماني بيماران و خانواده هايشان تا آخر امسال در تهران خبر مي دهد.
به گفته محمد امام هادي ، شبکه بيوتوريسم چيزي فراتر از توريسم درماني است.
در تعريف توريسم درماني فقط ارائه خدمات درماني به بيماران خارجي مد نظر است اما در شبکه بيوتوريسم علاوه بر خدمات درماني بيمار، خدمات توريستي شامل تهيه رواديد براي بيمار و خانواده اش ، رزرو هتل و ارائه خدمات گردشگري در سطح کشور همگي با نظارت عالي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي انجام مي شود.ظاهرا در اين طرح ، ابتدا پذيرش بيمار به صورت اينترنتي انجام مي شود، بعد تمام خدمات جابه جايي بيمار و همراهانش از کشور خارجي ، رزرو هتل ، خدمات هتل تا بيمارستان ، گردش خانواده بيمار مثلا بردن آنها به يک تور 2 يا 3 روزه به شيراز و پس از پايان دوره نقاهت بيمار، گردش بيمار همراه خانواده اش در ايران و در پايان ارائه خدمات بازگشت آنها به کشورشان انجام مي شود.

تعرفه هاي 20 ميليوني

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي مي گويد: طرح بيوتوريسم علاوه بر اين که از سوي بيمارستان هاي دولتي تابع اين دانشگاه با برخورداري از کارکنان مسلط به زبان انگليسي ارائه مي شود، تلاش مي شود تا برخي بيمارستان هاي خصوصي را نيز وارد اين طرح کنيم ، البته بيمارستان هاي خصوصي هم اکنون نيز جذب بيمار خارجي دارند، اما ممکن است دريافت هاي بالا، ذهنيت بدي بين بيماران خارجي ايجاد کند که تلاش ما اين است که با جلوگيري از دريافت تعرفه هاي سرسام آور از ايجاد اين ذهنيت بد جلوگيري کنيم.
امام هادي ادامه مي دهد: متاسفانه اکنون برخي بيمارستان هاي خصوصي مثلا براي يک عمل جراحي قلب يا عروق کرونر تعرفه هاي 20 ميليون توماني يا 20 هزار دلاري را از بيماران خارجي طلب مي کنند، به همين دليل بيماران خارجي ذهنيت بدي از خدمات درماني در ايران پيدا کرده اند، تلاش ما اين است که اين تعرفه ها را معقول کنيم و اين مدت سه ماهه تا پايان امسال نيز به همين خاطر گذاشته شده است اما قطعا تعرفه خدمات درماني به بيماران خارجي از تعرفه هاي دولتي به بيماران ايراني بيشتر خواهد بود.

ارز آوري 3 برابري

هر توريست سلامت 3 برابر يک توريست عادي ارز آوري دارد و وقتي درآمد حاصل از توريسم درماني در سطح جهاني بالغ بر 20 ميليارد دلار امريکا برآورد شده است و بر اساس برآوردها تنها در منطقه آسيا، اين ميزان به 44 ميليارد دلار در سال 2012 مي رسد، ابلاغ آئين نامه و ضوابط تاسيس مراکز توريسم درماني کشور در تابستان امسال نشان مي دهد که کشور ما در اين زمينه دير اقدام کرده است.
فعاليت شبکه بيوتوريسم يعني ارائه همه خدمات صفر تا 100 مسافرت يک بيمار و خانواده اش به ايران و بازگشت اوست که خدمات درماني شايد 20 يا 30 درصد کار باشد، به اين ترتيب تلاش مي شود رضايت بيمار و همراهان او با درمان مناسب ، اسکان و گردش مفرح جلب شود.به هرحال بر اساس اين آيين نامه ، مراکز مجاز ارائه خدمات درماني به بيماران خارجي را وزارت بهداشت تعيين نمي کند بلکه وزارت بهداشت فقط استانداردها و ضوابط را اعلام مي کند و بعد با تطبيق شرايط مراکز داوطلب با ضوابط تعيين شده ، براي آنها مجوز صادر مي شود.
مراکزي که داوطلب فعاليت در عرصه توريسم درماني و جذب بيمار خارجي هستند، بايد در بخشي که متقاضي جذب بيمار خارجي هستند، داراي درجه عالي باشد. بيمارستان و بخش هاي ديگري که با آن بخش ارتباط دارند و اتاق عمل بيمارستان نيز بايد درجه يک عالي باشد.

از ما بهتران

البته اين تاکيد آيين نامه مذکور بيشتر ذهن ها را به امکانات بيمارستاني سوق مي دهد که در کشور خودمان نيز براي هر شهروندي قابل دسترسي نيست.
اما نگاه منتقدان به مساله قابل تامل است ، چرا که از يک سو استفاده از اين امکان با توجه به ارزان بودن خدمات درماني و بخصوص عمل هاي جراحي زيبايي در ايران مي تواند بازار توريسم درماني را در کشور گرم کند و از سوي ديگر، توزيع نامناسب خدمات درماني و بهداشتي ، تفاوت فاحش کيفيت خدمات در مراکز دولتي و خصوصي و در مجموع تمام کاستي هاي بخش درمان در کشور، اين بحث را نه تنها در اولويت قرار نمي دهد، بلکه مورد سوال نيز خواهد بود. هر چند نماينده تام الاختيار وزير بهداشت در امور توريسم درماني تاکيد مي کند سطح خدمت رساني به بيماران خارجي هيچ فرقي با بيماران داخلي نخواهد داشت اما قطعا اولويت درمان در کشور ما ابتدا توجه به مسائل درماني شهروندان ايراني است.
محمد جهانگيري ، رئيس اداره صدور پروانه هاي وزارت بهداشت و درمان در اين خصوص اعلام مي کند:اولويت اول نظام سلامت خدمات رساني به مردم کشور خودمان است ، به همين دليل مجوز توريسم درماني براي مازاد نياز کشور و ظرفيت مازاد در بخش دولتي و خصوصي صادر مي شود و به هيچ وجه در جاهايي که خدمات رساني به مردم با مشکل مواجه مي شود و با کمبود روبه رو هستيم ، خدمات توريست درماني به بيماران خارجي ارائه نمي شود. کامران باقري لنکراني ، وزير بهداشت درباره توريسم درماني تاکيد مي کند: نبايد انتظار داشت توريسم درماني را بخش دولتي انجام دهد اما در بخش غير دولتي نيز فقط موسساتي اجازه کار دارند که از کيفيت مناسبي برخوردار باشند چون در غير اين صورت ، انعکاس نامناسبي در ديگر کشورها خواهد داشت ، بنابراين هيچ کس حق ندارد به خاطر مقدار کمي دلار، شهرت کشور را دچار خدشه کند.
 

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم دی 1386ساعت 0:0  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

شبكه بيو‌توريسم در تهران راه‌اندازي مي‌شود

 

images/20071230/bio.jpg
 
جام جم آنلاين: معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي اعلام كرد: شبكه بيوتوريسم براي جذب بيماران خارجي و ارائه همه خدمات درماني و غير‌درماني بيماران و خانواده‌هايشان تا آخر امسال در تهران راه‌اندازي مي‌شود.
محمد امام هادي افزود: شبكه بيوتوريسم چيزي فراتر از توريسم درماني است. در تعريف توريسم درماني فقط ارائه خدمات درماني به بيماران خارجي مد نظر است اما در شبكه بيوتوريسم كه ما به دنبال اجراي آن هستيم علاوه بر خدمات درماني بيمار، خدمات توريستي شامل تهيه ويزا براي بيمار و خانواده‌اش، تهيه هتل و خدمات گردشگري در سطح كشور همگي با نظارت عالي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي انجام مي‌شود.

وي گفت: پيش‌نويس اين طرح آماده شده و مذاكرات با رئيس فرودگاه‌هاي استان تهران، شهردار تهران و مدير كل ميراث فرهنگي استان تهران نيز انجام شده و ادامه دارد و قرار است تا پايان امسال شاهد اجرايي شدن طرح بيوتوريسم به معناي توريسم زندگي باشيم.
معاون دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي ادامه داد: در اين طرح ابتدا پذيرش بيمار به صورت اينترنتي انجام مي‌شود بعد تمام خدمات جا‌به‌جايي بيمار و همراهانش از كشور خارجي، رزرو هتل، خدمات هتل تا بيمارستان، گردش خانواده بيمار مثلاً بردن آن‌ها به يك تور 2 يا 3 روزه به شيراز و بعد از پايان دوره نقاهت بيمار، گردش بيمار به همراه خانواده‌اش در ايران و در پايان ارائه خدمات بازگشت آن‌ها به كشورشان انجام مي‌شود.

وي گفت: در واقع فعاليت شبكه بيوتوريسم يعني ارائه همه خدمات صفر تا 100 مسافرت يك بيمار و خانواده‌اش به ايران و بازگشت آن‌هاست كه خدمات درماني شايد 20 يا 30 درصد كار باشد به اين ترتيب تلاش مي‌شود رضايت بيمار و همراهان او با درمان مناسب، اسكان و گردش مفرح جلب شود.
امام هادي افزود: دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي به عنوان يك نهاد دولتي باني اين كار است، البته طبيعي است كه برخي خدمات و كارها مانند خدمات جا‌به‌جايي و هتل بايد به شركت‌هاي خصوصي سپرده شود اما اين شركت‌ها نيز كه احتمالاً 2 يا 3 شركت خصوصي خواهند بود طرف قرارداد دانشگاه هستند و نظارت عالي دانشگاه بر كل كار وجود خواهد داشت به طوري كه بيمار پس از طي سفر و بازگشت به كشورش اگر نقصاني در درمانش باشد يا هر گونه مشكلي برايش به وجود آيد دانشگاه طرف او خواهد بود و مي‌تواند شكايت كند در حالي كه اگر كار دست بخش خصوصي باشد هرگز شركت خصوصي پس از بازگشت بيمار تعهدي را قبول نمي‌كند.
به گزارش فارس ، معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي ـ درماني شهيد بهشتي ارائه كننده يكسري درمان‌ها به عنوان درمان‌هاي طلايي يا health gold است مانند خدمات جراحي قلب و عروق، جراحي مغز و اعصاب و ستون فقرات، چشم پزشكي و جراحي پلاستيك كه آمادگي ارائه اين خدمات در سطح بسيار بالا وجود دارد.

وي افزود: علاوه بر آن تكنيك درمان شكستگي لگن يا سر استخوان ران به نام توتال هيپ، اكنون يك كار روتين و روزمره در اين دانشگاه است، تكنيكي كه در اختيار همه نيست، قبلاً براي درمان اين شكستگي‌ها از پروتزهايي استفاده مي‌شد كه 3 تا 5 سال عمر مفيد داشتند اما خدمات درماني با اين تكنيك حداقل عمر 15 ساله براي بيمار دارد، قبلاً 2 يا 3 نفر در اين دانشگاه توان اين نوع درمان را داشتند اما الان ارائه اين خدمت يك كار روزمره شده است.
امام هادي‌ اضافه كرد: ارائه اين خدمات اكنون در اغلب كشورهاي حوزه خليج فارس يك كار عجيب و غريب است و حتي از اروپا نيز به علت سطح بالاي خدمات درماني در ايران، اين نوع درمان‌ها در ايران مشتري دارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي گفت: طرح بيوتوريسم علاوه بر اينكه از سوي بيمارستان‌هاي دولتي تابع اين دانشگاه با برخورداري از پرسنل مسلط به زبان انگليسي ارائه مي‌شود، تلاش مي‌شود تا برخي بيمارستان‌هاي خصوصي را نيز وارد اين طرح كنيم، البته بيمارستان‌هاي خصوصي هم اكنون نيز جذب بيمار خارجي دارند اما ممكن است اكنون دريافت‌هاي بالا ذهنيت بدي در بين بيماران خارجي ايجاد كند كه تلاش ما اين است كه با جلوگيري از دريافت تعرفه‌هاي سرسام‌آور از ايجاد اين ذهنيت بد جلوگيري كنيم.
وي افزود: متأسفانه اكنون برخي بيمارستان‌هاي خصوصي مثلاً براي يك عمل جراحي قلب يا عروق كرونر تعرفه‌هاي 20 ميليون توماني يا 20 هزار دلاري را از بيماران خارجي طلب مي‌كنند به همين علت بيماران خارجي ذهنيت بدي از خدمات درماني در ايران پيدا كرده‌اند، تلاش ما اين است كه اين تعرفه‌ها را معقول كنيم و اين مدت سه ماهه تا پايان امسال نيز به همين خاطر گذاشته شده است اما قطعاً تعرفه خدمات درماني به بيماران خارجي از تعرفه‌هاي دولتي به بيماران ايراني بيش‌تر خواهد بود.
 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم دی 1386ساعت 23:38  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

پيش از آنكه از صفحه روزگار حذف شوند، آنها را ببينيد


ده مکان تاریخی جهان در معرض خطر

 

جام جم آنلاين: 10 مکان گردشگری و باستانی جهان در معرض خطر نابودی قرار دارند. از همين رو، از گردشگران دعوت شده است قبل از اینکه این اماکن از بین بروند از آنها بازدید کنند.
رویترز اسامی 10 مکان تاریخی و گردشگری را به اين شرح اعلام كرد:
1- مجموعه هنرهای سنگی دامپیر در استرالیا

این مرکز بزرگترین مجموعه هنرهای سنگی جهان است که گفته می شود تاریخچه آن به ده هزار سال قبل از میلاد برمی گردد. طرح های صنعتی به حدود 24 درصد از آثار موجود در این مجموعه آسیب رسانده است و هم اینک نیز اکتشاف گاز طبیعی در منطقه این مجموعه را تهدید می کند.

2- شهر سونارگائون پانام در بنگلادش

در این شهر باستانی آثار معماری از اعصار مختلف بنگلادش مربوط به قرون پانزدهم تا نوزدهم میلادی وجود دارد.

3- مسجد چینگوتی در موریتانی

این مسجد یکی از هفت اماکن مذهبی اسلامی است که تاریخچه آن به قرن سیزدهم میلادی برمی گردد. گسترش بیابان ها، سیلاب های فصلی، دمای بالای هوا و تخریب خاک منطقه از جمله خطرهای جدی هستند که این مسجد باستانی را تهدید می کنند.

4-کانال پاناما در پاناما

یکی از تاثیر گذارترین شاهکارهای مهندسی مدرن کانال پاناما است که همچنان از مهمترین مسیرهای کشتیرانی است و روزانه تا چهل کشتی از آن عبور می کند. اما به علت افزایش تقاضاها برای استفاده از این آبراه، سطح آب دریاچه گوتون در حال پایین رفتن است.

5-معبد گومپا در هامیچال پرادش هند

این معبد بخشی از مجموعه معابد باستانی جنگ کار واقع در مرز هند و تبت و یکی از پنج مرکز مهم بودایی هند به شمار می رود که هزاران سال پیش بنا شده است. فرسایش خاک تپه محل بنای معبد گومپا این مکان باستانی و مهم را در معرض خطر تخریب قرار داده است.

6- دمشق قدیم در سوریه

بخش قدیمی شهر دمشق یکی از قدیمی ترین شهرهای مسکونی جهان است که به تدریج و به واسطه ساخت و سازهای جدید در حال نابودی است. در این بخش از شهر دمشق اماکن باستانی فراوانی از جمله هشت دروازه قدیمی این شهر و اماکن دیگر واقع شده است که در کتب و نسخ اسلامی و مسیحی به انها اشاره شده است.

7- شهر بابل عراق

شهر بابل در هشتاد کیلومتری جنوب بغداد پایتخت عراق در منطقه بین النهرین واقع شده است که یکی از مهد های تمدن های امروزی است. از 2300 سال قبل از میلاد این شهر مکانی مقدس به شمار می رفته است که در جریان جنگ های اخیر عراق آسیب های فراوانی دیده است.

8-شهر باستانی له واقع در لاداک هند

این شهر پایتخت شهر باستانی لاداک بود که در رشته کوههای هیمالیا واقع شده است. وجود تنوع حیات وحش و صومعه های زیاد از جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می رود.ولی تغییر الگوهای آب و هوایی از جمله بارش باران های شدید به این شهر خسارات زیادی وارد کرده است.

9- مثلث مرجان واقع در دریای سولو و سولاوسی

مثلث مرجان واقع در دریاهای مابین اندونزی، مالزی و فیلیپین دارای غنی ترین تنوع زیستی، گیاهی و صخره های مرجانی جهان است که بیش از 450 نوع مختلف مرجان در آن یافت می شود. بررسی های پژوهشگران دانشگاه جان هاپکینز حکایت از آن دارد که حدود هفتاد درصد از صخره های مرجانی این مطنقه بر اثر اقداماتی مانند صیادی با استفاده از دینامیت و سیانور و آلودگی آبهای منطقه و عوامل دیگر در معرض خطر قرار دارند.

10- گرینلند

هشتاد درصد از سرزمین گرینلند را یخ پوشانده است که اندکی بیش از یک درصد کل یخ های کره زمین به شمار می رود. در صورت آب شدن یخچال های این سرزمین کشور گرینلند به مجمع الجزایری مبدل خواهد شد که دیگر جاذبه گردشگری ندارد. چرا که زیستگاه خرس های قطبی نابود خواهد شد و بر اثر آب شدن یخ ها مناطقی از آمریکا از جمله شهر لس آنجلس زیر سیل خواهد رفت

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم دی 1386ساعت 1:47  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

به استقبال 23 مهرماه 86 مي‌رويم.

     تا اين لحظه صاحبان ۵۸۷۹ وبلاگ از سراسر جهان، دعوت يك آمريكايي اصفهاني‌تبار را لبيك گفته و اعلام داشته‌اند كه در روز ۱۵ اكتبر ۲۰۰۷ (۲۳ مهرماه ۱۳۸۶) به بهانه‌ي محيط زيست، يك پست از وبلاگ خود را به سبزانديشان سراسر عالم هديه خواهند داد. اميد كه هموطنان عزيزم نيز هر چه بيشتر اين دعوت را جدي گرفته و در آن روز با قلم سبز خويش به استقبال طبيعت روند.
      از عليرضا مجيدي عزيز – كه گمان برم نخستين وبلاگ نويس وطني بود كه اين خبر را در ايران اعلام داشت – و ديگر دوستاني كه تاكنون به انعكاس اين حركت ارزشمند پرداخته‌اند، سپاسگزارم.

     

روز حرکت وبلاگ ها

 

بر گرفته از سایت مهار بیابان زایی :  http://darvish100.blogfa.com/

 

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

 

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم مهر 1386ساعت 23:53  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

وقتي تبليغ سفر به آنتاليا و دبي ممنوع شود

در اين طور موارد آژانس هاي مسافرتي هم اسم اين مناطق رو عوض مي كنند و مي گذارند آنناليا, آناليا , آتاليا و .... اسم دبي رو هم به سواحل خليج فارس عوض ميكنند. بد نيست هم مشتري ميدونه منظور اونا چيه و هم فروشنده فقط اين وسط دولت كه به كار بردن اسم آنتاليا و دبي رو براي تبليغ گردش و تفريح ممنوع كرده خودشو به خريت ميزنه كه من نفهميدم

 

برگرفته از سایت ایرانیان مقیم انگلستان

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم شهریور 1386ساعت 2:5  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

" جاده یعنی تابوت "

آفتاب - سوره حاتم زاده: درحالي‌كه‌ تردد 76 ميليون‌ دستگاه‌ خودرو و افزايش‌ سالانه‌ يك‌ ميليون‌ خودرو، يك‌ ميليون‌ موتوسيكلت‌ و 51 ميليون‌ راننده‌ در كشور، فرسودگي‌ ناوگان‌ حمل‌ و نقل‌ بار و مسافر و عدم‌ توسعه‌ معابر همگام‌ با توليدات‌ خودرو و ... منجر به‌ افزايش‌ 9 درصدي‌ رشد تصادفات‌ جاده‌يي‌ طي‌ 5 ماه‌ نخست‌ سال‌ جاري‌ نسبت‌ به‌ مدت‌ مشابه‌ سال‌ گذشته‌ شده‌ است‌، نواقص جاده‌يي‌ نيز 15 درصد علل‌ تصادفات‌ را به‌ خود اختصاص‌ داده‌اند. در اين‌ ميان‌ آمارهاي‌ فرماندهي‌ پليس‌راه‌ كشور از رشد 72 درصدي‌ كشته‌هاي‌ تصادفات‌ جاده‌يي‌ كشور در 4 ماه‌ نخست‌ سال‌ جاري‌ نسبت‌ به‌ مدت‌ مشابه‌ سال‌ گذشته‌ حكايت‌ دارد!

 
 

اين‌ در حالي‌است‌ كه‌ در سال‌هاي‌ 73 تا 78 سالانه‌ حدود يكهزار كشته‌، 78 تا 81، سالانه‌ 2 هزار كشته‌ و سال‌ 82، 3 هزار كشته‌ بر تلفات‌ جاده‌يي‌ كشور افزوده‌ شده‌ است‌ كه‌ اين‌ مساله‌ منجر شده‌ شمار كشته‌شدگان‌ در تصادفات‌ جاده‌يي‌ كشور ما حتي‌ در مقايسه‌ با كشورهاي‌ در حال‌ توسعه‌ نيز بيشتر باشد چرا كه‌ در جهان‌ سالانه‌ يك‌ ميليون‌ و 200 هزار تصادف‌ منجر به‌ مرگ‌ و 500 ميليون‌ تصادف‌ جرحي‌ رخ‌ مي‌دهد كه‌ 80 درصد اين‌ تصادفات‌ در آسيا، آفريقا و امريكاي‌ لاتين‌ و 20 درصد آن‌ در اروپا رخ‌ مي‌دهد.
در حال‌ حاضر تنها در شهر تهران‌ حدود سه‌ ميليون‌ و 300 هزار خودرو تردد مي‌كنند كه‌ استان‌ تهران‌ با حدود 3 هزار و 221 كشته‌ و 3 هزار و 765 مجروح‌ در تصادفات‌ شهري‌ و جاده‌يي‌ سالانه‌، مقام‌ نخست‌ را در بين‌ استان‌ها داراست‌.
گفتني‌ است‌ بنا بر اعلام‌ كارشناسان‌ روزانه‌ 72 نفر و ساعتي‌ 3 تن‌ جان‌ خود را در تصادفات‌ جاده‌يي‌ از دست‌ مي‌دهند. علاوه‌ بر اين‌ حوادث‌ ترافيكي‌ سالانه‌ بيش‌ از 6 ميليارد دلار به‌ كشور خسارت‌ وارد مي‌كند.
اما در بحث‌ تصادفات‌ جاده‌يي‌ توجه‌ به‌ اين‌ مساله‌ حايز اهميت‌ است‌ كه‌ خواب‌آلودگي‌ رانندگان‌، سبقت‌ غيرمجاز و نداشتن‌ سرعت‌ مطمئن‌ از جمله‌ عوامل‌ افزاينده‌ شدت‌ تصادفات‌ جاده‌يي‌ در ايران‌ به‌ شمار مي‌رود، به‌ گونه‌يي‌ كه‌ همواره‌ در طول‌ يك‌ هفته‌ چند صد دستگاه‌ خودرو سواري‌ و اتوبوس‌ مسافربري‌ با تعداد قابل‌ توجهي‌ مسافر با رعايت‌ نكردن‌ اصول‌ رانندگي‌ و فرهنگ‌ ايمني‌، تصادفات‌ كوچك‌ و بزرگي‌ را موجب‌ مي‌شوند.
اما در اين‌ ميان‌ سرهنگ‌ خارق‌ رييس‌ مركز فرماندهي‌ پليس‌ راه‌ كشور از كاهش‌ 14 درصدي‌ تصادفات‌ ناوگان‌ حمل‌ و نقل‌ عمومي‌ جاده‌هاي‌ كشور خبر داده‌ و مي‌گويد: با توجه‌ به‌ بازسازي‌ و تجديد ناوگان‌ حمل‌ و نقل‌ عمومي‌ تمايل‌ افراد به‌ استفاده‌ از اتوبوس‌ها براي‌ مسافرت‌هاي‌ برون‌ شهري‌ افزايش‌ چشمگيري‌ دارد.
عدم‌ رعايت‌ مقررات‌ راهنمايي‌ و رانندگي‌، به‌ حركت‌ در آوردن‌ وسيله‌ نقليه‌ با نقا فني‌ و رانندگي‌ بيش‌ از حد مقرر عمدتا تصادفات‌ جاده‌يي‌ ناوگان‌ مسافربري‌ را افزايش‌ داده‌ و اتوبوس‌ها با وجود جابه‌ جايي‌ تعداد زيادي‌ مسافر بخش‌ قابل‌ توجهي‌ از اين‌ تصادفات‌ جاده‌يي‌ را به‌ خود اختصاص‌ مي‌دهند.
وي‌ به‌ كنترل‌ نامحسوس‌ 400 دستگاه‌ اتوبوس‌ به‌ صورت‌ هفته‌يي‌ اشاره‌ كرده‌ ومي‌ افزايد: كنترل‌ نامحسوس‌ وسايل‌ نقليه‌ عمومي‌ يكي‌ از عوامل‌ اصلي‌ كاهش‌ تصادفات‌ اين‌ وسايل‌ نقليه‌ در سال‌ جاري‌ نسبت‌ به‌ سال‌ گذشته‌ است‌، چرا كه‌ با اين‌ روش‌ رانندگان‌ دقت‌ بيشتري‌ در رفتارهاي‌ ترافيكي‌ خود خواهند كرد.
رييس‌ مركز فرماندهي‌ پليس‌راه‌ كشور به‌ برخورد با رانندگان‌ متخلف‌ اتوبوس‌هاي‌ مسافربري‌ اشاره‌ و عنوان‌ مي‌كند: مجوز شركت‌هاي‌ تعاوني‌ متخلف‌ برابر ماده‌ 11 و 12 قانون‌ حمل‌ مسافر و بار از يك‌ ماه‌ تا يك‌ سال‌ با هماهنگي‌ سازمان‌ پايانه‌ها و حمل‌ و نقل‌ اخذ مي‌شود.
از شهريور ماه‌ رانندگان‌ وسايل‌ نقليه‌ عمومي‌، باري‌ يا مسافربري‌ كه‌ مرتكب‌ تخلفات‌ حادثه‌ساز از قبيل‌ سرعت‌ و سبقت‌ غيرمجاز، تجاوز به‌ چپ‌، نقا سيستم‌ روشنايي‌ يا هر گونه‌ رفتار مخاطره‌آميز شدند علاوه‌ بر توقف‌ خودرو، مورد آزمايش‌ جسماني‌ و تست‌ اعتياد قرار مي‌گيرند و اگر راننده‌ متخلف‌ شرايط‌ پزشكي‌ را كه‌ حين‌ گرفتن‌ گواهينامه‌ دارا بوده‌، از دست‌ داده‌ باشد، برابر ماده‌

مهمترين‌ رفتارهاي‌ پرخطر در جهان‌ سرعت‌، خستگي‌ و اعتياد به‌ الكل‌ اعلام‌ شده‌، اين‌ در حالي‌است‌ كه‌ در كشور ما سرعت‌، خستگي‌، اعتياد، عدم‌ رعايت‌ حق‌تقدم‌ و فاصله‌ ايمن‌ و عدم‌ توجه‌ به‌ جلو مهمترين‌ رفتارهاي‌ پرخطر ترافيكي‌ بشمار مي‌آيند. ...

 
36 آيين‌نامه‌ راهنمايي‌ و رانندگي‌ نسبت‌ به‌ ابطال‌ گواهينامه‌ وي‌ اقدام‌ مي‌شود.
مهمترين‌ رفتارهاي‌ پرخطر در جهان‌ سرعت‌، خستگي‌ و اعتياد به‌ الكل‌ اعلام‌ شده‌، اين‌ در حالي‌است‌ كه‌ در كشور ما سرعت‌، خستگي‌، اعتياد، عدم‌ رعايت‌ حق‌تقدم‌ و فاصله‌ ايمن‌ و عدم‌ توجه‌ به‌ جلو مهمترين‌ رفتارهاي‌ پرخطر ترافيكي‌ بشمار مي‌آيند.
رييس‌ مركز فرماندهي‌ پليس‌راه‌ كشور با بيان‌ اينكه‌ مسافرت‌هاي‌ بين‌شهري‌ در شهريور ماه‌ افزايش‌ چشمگيري‌ خواهد داشت‌، به‌ نقص فني‌ اتوبوسهاي‌ مسافربري‌ اشاره‌ كرده‌ ومي‌ گويد: اتوبوس‌هاي‌ مسافربري‌ نمي‌توانند نقص فني‌ مستمر داشته‌ باشند و اغلب‌ تصادفات‌ آنها به‌ تخلفات‌ حادثه‌ساز از جمله‌ سبقت‌هاي‌ غيرمجاز كه‌ عامل‌ اصلي‌ تصادفات‌ جاده‌يي‌ ناوگان‌ حمل‌ و نقل‌ مسافربري‌ است‌ اختصاص‌ دارد.
نواقص جاده‌يي‌ يكي‌ از عمده‌ترين‌ عوامل‌ حادثه‌ساز است‌. گاردريل‌هاي‌ موجود در اطراف‌ برخي‌ از محورهاي‌ پرخطر بخصوص‌ در فصل‌ بارندگي‌ به‌ دنبال‌ سرخوردن‌ خودروها، از قدرت‌ نگهداري‌ مناسبي‌ برخوردار نيستند كه‌ اين‌ مساله‌ مي‌تواند سقوط‌ خودروها به‌ اعماق‌ دره‌هاي‌ اطراف‌ جاده‌ها را افزايش‌ دهد و تصادفات‌ مرگباري‌ را رقم‌ زند.
سرهنگ‌ خارق‌ از شناسايي‌ محورهاي‌ پرتردد و حادثه‌خيز21 استان‌ خبر داده‌ و بيان‌ مي‌كند: جاده‌هاي‌ منتهي‌ به‌ خراسان‌ شمالي‌، خراسان‌ جنوبي‌، خراسان‌ رضوي‌، محورهاي‌ استانهاي‌ مازندران‌، گيلان‌، جاده‌هاي‌ اطراف‌ شمال‌غرب‌ كشور، استان‌ اصفهان‌، شيراز و بوشهر به‌ عنوان‌ محورهاي‌ حادثه‌خيز كشور شناسايي‌ شده‌اند.
بيشترين‌ علت‌ تصادفات‌ در هفته‌ گذشته‌ انحراف‌ به‌ چپ‌ با 152 فقره‌ يعني‌ 425 درصد از كل‌ علل‌ تصادفات‌، عدم‌ توجه‌ به‌ جلو با 112 فقره‌ 718 درصد، عدم‌ رعايت‌ حق‌تقدم‌ با 75 فقره‌ و 512 درصد، اعلام‌ شد.
به‌ گفته‌ رييس‌ مركز فرماندهي‌ پليس‌راه‌ كشور طي‌ هفته‌ گذشته‌ 131 تن‌ در 77 فقره‌ تصادف‌ فوتي‌ كشته‌ و 884 تن‌ در 521 تصادف‌ جرحي‌ مصدوم‌ شدند، در اين‌ ميان‌ 829 درصد از تصادفات‌ توسط‌ موتوسيكلت‌ها، 918 درصد توسط‌ وسايط‌ نقليه‌ باري‌ و 535 درصد توسط‌ ساير وسايط‌ نقليه‌ صورت‌ گرفت‌.
سرهنگ‌ خارق‌ با بيان‌ اينكه‌ در هفته‌ گذشته‌ بيشترين‌ آمار تصادفات‌ توسط‌ موتوسيكلت‌ها رخ‌ داده‌ است‌، مي‌افزايد: اكثر موتوسيكلت‌ها در استانهاي‌ مازندران‌ و گيلان‌ به‌ دليل‌ شرايط‌ اقليمي‌ اين‌ مناطق‌ دچار حادثه‌ مي‌شوند در اين‌ ميان‌ محدوديت‌ تردد اين‌ وسايل‌ نقليه‌ تنها با فرهنگ‌ سازي‌ راكبان‌ موتوسيكلت‌ مي‌تواند صورت‌ گيرد.
توليد خودرو سالانه‌ حدود 417 درصد در كشور رشد دارد اين‌ در حالي‌است‌ كه‌ جاده‌سازي‌ به‌ تناسب‌ رشد خودروها انجام‌ نشده‌ است‌. بنابراين‌ جاده‌هاي‌ كشور گنجايش‌ اين‌ تعداد از وسايط‌ نقليه‌ را ندارند. گفتني‌ است‌ قدمت‌ برخي‌ از جاده‌هاي‌ كشور همچون‌ محور «كندوان‌» به‌ بيش‌ از 70 سال‌ مي‌رسد.
رييس‌ مركز فرماندهي‌ پليس‌راه‌ كشور با اشاره‌ به‌ اينكه‌ تصادفات‌ جاده‌يي‌ 30 درصد از كل‌ حوادث‌ كشور را تشكيل‌ مي‌دهند، متولي‌ اصلي‌ افزايش‌ ايمني‌ جاده‌ها را وزارت‌ راه‌ و ترابري‌ مي‌داند و مي‌گويد: بهينه‌ سازي‌ جاده‌ها، تعريض‌ يا دو بانده‌ كردن‌ آنها، جلوگيري‌ از ريزش‌ كوه‌ و بالا بردن‌ ضريب‌ ايمني‌ محورها از جمله‌ وظايف‌ وزارت‌ راه‌ و ترابري‌ است‌.
برخي‌ از سنگ‌هاي‌ معلق‌ بر روي‌ كوه‌ كه‌ توسط‌ ماموران‌ وزارت‌ راه‌ و ترابري‌ جابه‌جا شد، با مسدود كردن‌ چندين‌ ساعته‌ جاده‌ هراز در سه‌ ماه‌ انجام‌ شد كه‌ اين‌ مساله‌ بايد در جاده‌ چالوس‌ نيز عملي‌ شود چرا كه‌ اين‌ محور يكي‌ از محورهاي‌ پرتردد كشور به‌ شمار مي‌رود.
در سالهاي‌ اخير با اقدامات‌ انجام‌ شده‌ از سوي‌ معاونت‌ راهور ناجا و پليس‌راه‌ كشور سطح‌ رفتار ترافيكي‌ كاربران‌ ارتقا يافت‌ و استفاده‌ از كمربند ايمني‌ 93 درصد، رشد كشته‌هاي‌ تصادفات‌ با كاهش‌ 18 درصدي‌ به‌ 41 درصد و رشد 26 درصدي‌ تصادف‌ به‌ 13 درصد رسيده‌ است‌ و رفتارهاي‌ پرخطر و ترافيكي‌ همچون‌ سرعت‌، كنترل‌ شده‌ و ايمني‌ در حمل‌ و نقل‌ و ترافيك‌ كشور افزايش‌ يافته‌ است‌. همچنين‌ شدت‌ تصادفات‌ نيز از 85 درصد در سال‌ 80 به‌ 14 درصد رسيده‌ است‌.
در اين‌ ميان‌ استمرار طرح‌هاي‌ انضباط‌ بخشي‌، حضور موؤر پليس‌ در سطح‌ جاده‌ها، توسعه‌ به‌ كارگيري‌ تجهيزات‌ و فناوري‌، توسعه‌ سيستمهاي‌ جامع‌ راهنمايي‌ و رانندگي‌، ارتقاي‌ فرهنگ‌ ترافيكي‌ مردم‌، توسعه‌ كنترل‌ نامحسوس‌، تعميق‌ فرهنگ‌ پليس‌ جامع‌ محور و تحول‌ در آموزش‌ رانندگي‌ و صدور گواهينامه‌ مي‌توانند از جمله‌ عوامل‌ پايين‌ آوردن‌ خسارت‌هاي‌ جاده‌يي‌ وتلفات‌ ناشي‌ از آن‌ به‌ شمار آيند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم شهریور 1386ساعت 1:23  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

گوگل ارث و رونق فردای صنعت جهانگردی

در گذشته چنین  تصور می شد که دولت های بزرگ جهان از ماهواره ها صرفا برای اهداف سیاسی، برنامه ریزی های نظامی و عملیات جاسوسی استفاده خواهند کرد ولی امروزه کاربرد ماهواره ها چنان عمومیت یافته و با زندگی مردم آمیخته که تصور زندگی بدون آن ها تقریبا غیر ممکن است.

ماهواره ها نقش مهمی در پیشبرد علوم مختلفی همچون هواشناسی، راهیابی، نقشه برداری، محیط بانی، کشاورزی و همچنین برقراری  شبکه های ارتباط جمعی در سال های اخیر ایفا کرده اند.

آغاز Google earth !

در ماه جون سال 2005  شرکت Google نرم افزاری را به نام Keyhole که با قیمت 90$ به کاربران عرضه می شد خریداری کرد و آن را به صورت رایگان با نام جدید Google Earth بر روی شبکه ی جهانی اینترنت قرار داد.

این برنامه با استقبال فراوانی روبرو شد و پس از "موتور جستجوی گوگل" به پر کاربَر ترین خدمات گوگل تبدیل گشت. با استفاده از این برنامه کاربران می توانند بوسیله ی کامپیوترهای شخصی خود تصاویر ماهواره ای را از هر نقطه ی جهان که مایل باشند، تهیه کنند.

اگر کامپیوتر شما زیاد قدیمی نیست و از کارت گرافیکی خوبی نیز برخوردار هستید می توانید نسخه ی اصلی آن را به طور رایگان از آدرس اینترنتی  "Google Earth" با حجمی در حدود MB 11.2 دانلود کنید. هر چقدر اینترنتی که استفاده می کنید سرعت بالاتری داشته باشد از امکاناتی که بوسیله ی این برنامه برای شما فراهم گشته است لذت بیشتری می برید.

اکثر کاربرانی که از برنامه ی "گوگل ارث" برای بار اول استفاده می کنند دوست دارند خانه و محله ی زندگی

خود را ببینند. کیفیت تصاویر گوگل در بعضی از نقاط آنچنان واضح است که کاربران می توانند حتی بر روی پشت بام منزل شان بزرگنمایی کنند و یا سنگفرش حیاط را تک به تک بشمارند ولی در بعضی دیگر از مناطق وضوح تصاویر کمتر است و در صورت استفاده از بزرگنمایی، تصاویر دریافتی ناواضح می شوند.

اگر کامپیوتر شما زیاد قدیمی نیست می توانید نسخهی اصلی آن را به طور رایگان از آدرس اینترنتی "Google Earth" با حجمی در حدود MB 11.2 دانلود کنید.

نگرانی‌های موجود

بر خلاف مردم عادی که با هیجانی وصف ناپذیر از امکانات جدیدی که شرکت گوگل در اختیار آن ها گذاشته بود، استقبال کردند؛ بسیاری از دولت های جهان به مخالفت با آن برخاستند و از اینکه استفاده عمومی این

تصاویر ممکن است اطلاعات مهمی را در رابطه با نقاط حساس امنیتی کشورشان در اختیار افراد مختلف قرار دهد ابراز نگرانی کردند.

در پاسخ به این اعتراضات، شرکت گوگل ابراز داشت برنامه ای که در اختیار عموم قرار داده است معمولا تصاویر مربوط به سه سال گذشته را عرضه می کند و چنین اطلاعاتی به کار خرابکاران و جاسوس ها نخواهد آمد.

از طرف دیگر گوگل در برنامه ی جدید خود از تصاویری استفاده می کند که از پیش وجود داشته اند و توسط سازمان ها ی مختلف دولتی و غیر دولتی جهت استفاده های علمی و همچنین نظامی به کار برده می شده اند؛ شرکت گوگل تنها این تصاویر را گرد آورده، امکانات جدیدی به آن افزوده و به عنوان برنامه ی جدید "گوگل ارث" به کاربران عرضه داشته است. از جمله امکانات این برنامه آن است که کاربران می توانند نام مکانی را که مایل به تماشای تصاویر ماهواره ای آن هستند در ستون مربوط به جستجو وارد کنند و با استفاده از حالتِ fly to در منوی "گوگل ارث" همچون پرندگان بر فراز کره ی زمین به پرواز در آیند و به مکان مورد نظر خود برسند.

در استفاده از این برنامه کاربران حتی می توانند نقشه ی ماهواره ای کره ی زمین را در کامپیوترهای شخصی شان به میل خود تغیر دهند و به طور مثال مکان هایی را که مایل به بازدید مجددّ آن ها هستند بر روی نقشه علامت گزاری کنند. برنامه ی"گوگل ارث" تمام کره ی زمین را پوشش می دهد ولی در بعضی از کشور ها همچون آمریکا، کانادا و انگلیس تصاویر از کیفیت بیشتری برخوردار هستند و در نتیجه کاربران می توانند به جزییات بیشتری دست پیدا کنند.

به عنوان مثال از 38 شهر بزرگ آمریکا تصاویر سه بعدی تهیه گشته است و می توان با کلیک کردن بر روی تصویر مغازه ی کوچکی در یکی از خیابان های فرعی شهر به نام، شماره تلفن و برخی اطلاعات دیگر  مربوط به آن مکان دسترسی یافت. همچنین در اروپای غربی نیز نقشه ی دقیق  راه ها با نام کامل شان موجود است. در بقیه ی نقاط دنیا اطلاعات با چنین دقتی عرضه نمی شود.

ایران و Google earth

این نقص تا حدی است که به عنوان مثال امکان دارد نام تمامی خیابان ها را در نقشه ی خود نیابید و یا دستگیرتان نشود که چند رستوران در فلان خیابان شهر وجود دارد. به این ترتیب باید اظهار داشت علی رغم اینکه از طریق نرم افزار "گوگل ارث" نمی توان به نام دقیق برخی از خیابان ها و همچنین به تعداد و تنوع فروشگاه های موجود در محله های شهری ایران(همچون بسیاری دیگر از نقاط جهان) دسترسی پیدا کرد و همچنین تصاویر ماهواره ای در برخی از مناطق کیفیت چندان خوبی ندارند؛ ولی در بیشتر شهرهای بزرگ همچون تهران، اصفهان، مشهد، تبریز و رشت تصاویر از شفافیت خوبی برخوردار هستند و می توان مانند دیگر شهرهای جهان از طریق این برنامه به اطلاعات آماری جغرافیایی، اجتماعی و سیاسی تمامیِ شهرها دست یافت؛ این مطلب می تواند حداقل برای دست اندر کاران صنعت گردشگری در ایران خبر خوشی محسوب گردد. چرا که “گوگل ارث” موفق گشته است تمامی نقاط دنیا و حتی مکان های بکر و دست نیافتنی را که تا دیروز مجهول و نا شناخته بود به سیطره ی قلمرو انسان ها در آورد و آرزوی سفر به دور دنیا را از جامه ی یک رویای صرف، رنگی از حقیقت بخشد.

زمانی که شما برنامه ی "گوگل ارث" را استفاده می کنید و در کمتر از چند ثانیه به یک گردش مجازی هیجان انگیز بر گرد کره ی زمین دست میآزید، در خواهید یافت که کره ی زمین بسیار کوچک تر از آن چیزی است که تا پیش از این تصور می کرده اید و خود را در برابر این اندیشه ی بنیادین هزاره ی سوم که تمامی مردم دنیا شهروندان یک سیاره را تشکیل می دهند، قرار می دهید.

جهانگردی اینترنتی

کاربران "گوگل ارث" با استفاده از این برنامه خانه و محله ی زندگی خود و عزیزان شان را در نقشه ی ماهواره ای کره ی زمین می یابند؛ به تماشای برج ایفل، اهرام مصر و بنای زیبای تاج محل می نشینند؛ سری به مکان های خاطره انگیزی که پیش از این سفر  کرده اند می زنند و از تجسس در خیابان های هالیوود و یا محله ی منهتن نیویورک لذت می برند.

آن ها هر بار تصویر جالب جدیدی را در میان تصاویر بی‌شمار ماهواره ای می‌یابند، همچون بار‌های پیشین خشنود می‌گردند. این موضوع سبب اقبال نرم افزار جدید شرکت گوگل گردید و در همان اولین ماه های ورود به بازار آن را به یک سرگرمی تمام اعیار مخصوصا نزد جوانان اروپای غربی و آمریکای شمالی تبدیل کرد.

امکاناتی که این برنامه برای کاربران عرضه می دارد باعث شده است که این نرم افزارِ بسیار سرگرم کننده به شکل غیر قابل انکاری سبب افزایش معلومات سیاسی، جغرافیایی و اجتماعی کاربران اش گردد. چنانچه ملاحظه می شود علاوه بر هر گونه استفاده علمی، پژوهشی و کاربردی،  "گوگل ارث" برنامه ای است که با به تصویر کشیدن نقاط مختلف دنیا، آرزوی سفر گردشگران را به منطقه ای خاص، در کمتر از چند ثانیه و تنها با یک کلیک بر روی تصویر مورد نظر در مقابل چشمان آن ها تجسم می بخشد.

استفاده ی فراگیر این برنامه در ماه های اخیر، بدون ِ اینکه چنین سیاست گزاری از طرفِ بانیان آن صورت گرفته باشد ، می رود تا جنب و جوش شدیدی را در آینده ی  صنعت توریسم دنیا رقم زند.

فردای دنیا متعلق به نسلی است که در اتاق های شان می نشینند و برای تعطیلات ِ خود بر اساس تصاویری که از ماهواره ها دریافت می کنند، تصمیم می گیرند. حال نوبتِ ماست که با فرصت شناسی و اقدامات سنجیده، روی جهانگردان را به سوی کشور مقدس و عزیز مان برگردانیم و حقّ خود را بر گردن تمامی جاذبه ها ی بی نظیری که همچون موهبتی خداوندی نزد ما به ودیعه نهاده شده است ادا کنیم .

ایران کشوری است که با پیشینه ی تاریخی، وسعت جغرافیایی و  بالطبع تنوع زیستی فراوان از زمان های بسیار دور خاستگاه اقوام مهاجری بوده است که به شکل اعجاب انگیزی سنت ها و عادات قومی خود را در دنیای امروز حفظ کرده اند.

ایرانگردی با Google earth

چنین جذابیت های فرهنگی و ساختار اجتماعی متفاوت در کنار طبیعتِ بکر و غنی این مرز و بوم، از ایران کشوری بی نظیر پدید آورده است که همچون گنجینه ای گرانبها مجموعه ای از شگفت ترین شگفتی های جهان را در اختیار دارد: گذراندن تعطیلات در سواحل ماسه ای  بزرگترین دریاچه ی دنیا، دیدار از کهن ترین سکونتگاه بشر در دشت، بزرگترین گنبد آجری جهان، گشت و گذار در کهنسال ترین جنگل های دنیا ، تجربه ی زندگی به قدیمی ترین شیوه ی معیشتی بشر، تماشای بزگترین الماس دنیا، دیدار از جنگل های هیجان انگیز ِ حرا، صرفِ اشرافی ترین صبحانه ی دنیاخاویارِ سیاه ...

" گوگل ارث" به راحتی این امکان را در اختیار  کاربران اش قرار داده است که تابوی ورود به بسیاری از مناطق دست نیافتنی کره ی ارض را از دریچه ی نگاه ماهواره ها بشکنند.

اینها هیچ کدام عناوین ساده ای نیستند که کسی بتواند بی اعتنا از کنار آنها بگذرد. شور سفر به سرزمینی اینچنین پر رمز و راز، نه تنها ماجراجویان، بلکه بسیاری از فرهنگ دوستان، طبیعت گردان، محققان اجتماعی، ورزشکاران و حتی آن دسته از مسافرانی که تنها طالب گذراندنِ تعطیلاتی خاطره انگیز در کشوری متفاوت می باشند را به ایران می کشاند.

متاسفانه بسیاری از جاذبه های گردشگری ایران، بخصوص قسمت اعظمی از جاذبه های منحصر به فرد در زمینه ی طبیعت گردی به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و دسترسی دشوار آنطور که باید معرفی نشده اند؛ این مناطق دیدنی و ناب، سَوای چندین گروه جوانِ ماجراجو و دوستدار سفر، پذیرای هیچ گردشگر دیگری از داخل و خارج از ایران نیستند.

چنانکه گفته شد " گوگل ارث" به راحتی این امکان را در اختیار  کاربران اش قرار داده است که تابوی ورود به بسیاری از مناطق دست نیافتنی کره ی ارض را از دریچه ی نگاه ماهواره ها بشکنند.

وقت آن رسیده است که بجای رویا پردازی جهت تدارک سفری به کره ی ماه ، برنامه ای برای دیدار از گرمترین چاله ی حرارتی کره ی زمین (معروف به شعبه ی ماه در زمین)، واقع در کویر ِ خیال انگیز لوت، تهیه گردد. آیا ممکن است بشر پس از هزاران سال اقامت در این سیاره بالاخره بتواند تمامی قلمرو آن را تحت ِ فرمانروایی خود در آورد؟

با در نظر گرفتن این مهمّ که در هزاره ی سوم، صنعت جهانگردی نیز همچون تمامی مظاهرِ دیگر تمدن مدرن، بدون بهره گیری از دانش و تکنولوژی روز، صنعتی پویا و زنده نخواهد بود؛ متخصصان و کارگزارن این حرفه وظیفه دارند با اتکا به یافته های علمی معتبر، تمامی دانش خود را در برنامه ریزی سفرهایی که برای گردشگران تدارک می بینند بکار برند.

استفاده از ماهواره ها در دنیای امروز می توانند ما را در بدست آوردن نقشه های بسیار دقیق از مکان های گردشگری (حتی در پرت افتاده ترین نقاط جهان) یاری دهند.

با استفاده از نقشه های دقیق، بررسی راه های دسترسی آسان به  محل های مورد بازدید توسط کارشناسان ممکن می گردد. دستگاه های GPS که با استفاده از ماهواره ها کار می کنند امکان خطا در یافتن راه و گم شدن افراد را حتی در بیابان های بیکران و بی انتها، به حداقل کاهش می دهند. 

این وظیفه ی کارگزاران صنعت جهانگردی است که با برنامه ریزی های اصولی در چهار چوب زمانبندی بهینه و صحیح و همچنین در نظر گرفتن احتیاط های لازم برای انجام سفری بی خطر، لذت بخش و در عین حال ماجراجویانه، اعتماد افراد مختلف را با توانایی های متفاوت جسمی و روحی و همچنین امکانات مالی و علایق گوناگون، جلب کنند و آن ها را حتی جهت بازدید از مناطق گردشگری بی شماری که به جهت دور از دسترس بودن بسیار مهجور مانده اند ترغیب گردانند.

در صورت داشتن چنین رویکردی جهت معرفی جاذبه های گردشگری با استفاده از تصاویر ماهواره ای، ایران در زمره ی نخستین کشورهای دنیا خواهد بود که از این مظهر جدید و نو پای دنیای امروز در این راه بهره خواهد گرفت. با نظر به طبیعت ِ بکر، جاذبه های فرهنگی و تنوع زیستی گسترده ی این سرزمین چنین پیشتازی ای از طرف مسوولان صنعت جهانگردی ایران بی سبب نخواهد بود.

معرفی جاذبه‌ای ایران

"گوگل ارث"  کار ما را ساده کرده است. زیاد سخت نیست، فقط کافی است مختصات دقیق جغرافیایی آن دسته از جذابیت های ایران زمین که در عرصه ی تبلیغات بین المللی بدون رقیب و همواره پیشتاز می باشند نظیر: جنگل های حیرت آور هیرکانی واقع در شمال شرقی ایران(مربوط به دوره ی ژوراسیک)، اولین اقامتگاه بشر در دشت( تپّه سیلک) ، زیگورات چغازنبیل(بزرگترین بنای خشتی جهان)، آثار تاریخی با ارزشی در مسیر جاده ی ابریشم همچون ارگ بم ، تخت جمشید و میدان نقش جهان، قله ی مخروطی شکل زیبا و اساطیری دماوند(با ویژگی دسترسی آسان)، شهر خیالی لوت و مرتفع ترین هرم های ماسه ای دنیا ، جنگل های حرا، بندر گواتر، غار آبی بزرگ قابل قایقرانی علی صدر و غار آهکی چند طبقه و طویل کتله خور، دهکده ی صخره ای سه هزار ساله ی کندوان، دهکده ی ابر و بسیاری دیگر از دیدنی های شور انگیز  ایران زمین را در اختیار جوانان مشتاق آنسوی مرزها قرار دهیم و در آینده ی دور یا نزدیک شاهد رونق راه های آمد و شد طیف جدیدی از مسافران به مهجورترین نقاط کشور باشیم.

مسافرانی که  "گوگل اِرث" خواب را از چشمان  آنان ربوده است و تشنه ی  تجربه ی زندگی ی متفاوتی با جاذبه های اسرار آمیز و پرهیجان، بی نظیر و تکرار ناشدنی می باشند. مسافرانِ ایران با علایق متفاوت فرهنگی ـ اجتماعی و یا مشتاق دیدار از شگفتیهای طبیعی با توانمندی های متفاوت جسمی و روحی می توانند سفری پر شور و به یاد ماندنی با هزینه ای مناسب را در خاک ایران تجربه کنند و با ارزش ترین سوغات های جهان قالیچه و خاویار ایرانی برای عزیزترین های خود هدیه ببرند.

نویسنده: آناهیتا امینی علوی
این مقاله در ماهنامه اقتصادی کوثر ـ شماره ی ششم، آبان ماه 85 انتشار یافته است

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم مرداد 1386ساعت 16:48  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 


مزاياي سيستم GPS

× دقت بسيارزياددرموقعيت يابي
× داشتن پوشش جهاني
× دارا بودن زمان بندي دقيق
× نداشتن هيچ گونه هزينه براي استفاده كنندگان
× تعيين سرعت درسه محور مختصات
× قابليت دسترسي هميشگي
× قابليت كاربردي در هرشرايط آب وهوايي
× عدم محدوديت دربكارگيري همگاني
× دقت نسبي IPPM براي طولهاي كوتاه از1 تا 100 كيلومتر.
× تعيين سرعت درسه محور , زمان , تعيين فاصله سمت وگراي ونقطه مبداء .مقصود
× توانايي ديد همزمان با يك گيرنده

ماهواره ابتدا اطلاعات وداده هاي ناوبي رابه پنج ايستگاه كنترل كه درمناطق كلردواسپرينگ(5) كو آجالين (6) ديه گوگارسي)(7) آسنشن(8) و هاوايي (9) قراردارند ارسال مي كند كه درواقع اين سيگنال ها ماهواره ها را رديابي (10) مي كنند.

سپس اين ايستگاهها اطلاعات خودرا به ايستگاه كنترل ماهواره (ايستگاه اصلي كه همان كلرادواسپرينگ مي‌باشد) ارسال كنند كه وظايف آن پردازش داده ها ارسال به ماهواره و نظارت بركنترل روزانه ماهواره است سپس اين داده ها به سه آنت زميني ديگر ارسال مي شود كه توسط اين آنتها اطلاعات كنترل شده به ماهواره جهت تصحيح جهت ساعت ماهواره وفرامين ودستورات تله منزي ارسال مي شود به اين كار اصطلاحاً ataupload شدن ماهواره گفته مي شود.


ماهواره‌های جی پی اس

۲۴ عدد ماهواره جی‌پی‌اس در مدارهایی بفاصله ۲۴۰۰۰ هزار مایل از سطح دریا گردش می‌کنند. هر ماهواره دقیقاً طی ۱۲ ساعت یک دور کامل بدور زمین می‌‌گردد. سرعت هریک ۷۰۰۰ مایل بر ساعت است. این ماهواره‌ها نیروی خود را از خورشید تأمین می‌کنند. همچنین باتری‌هایی نیز برای زمانهای خورشید گرفتگی و یا مواقعی که در سایه زمین حرکت می‌کنند به‌همراه دارند. راکتهای کوچکی نیز ماهواره‌ها را در مسیر صحیح نگاه می‌دارد. به این ماهواره‌ها NAVSTAR نیز گفته می‌شود.

در اینجا به برخی مشخصه‌های جالب این سیستم اشاره می‌‌کنیم:

    * اولین ماهواره جی‌پی‌اس در سال ۱۹۷۸ یعنی حدود ۳۵ سال پیش در مدار زمین قرار گرفت.
    * در سال ۱۹۹۴ شبکه ۲۴ عددی NAVSTAR تکمیل گردید.
    * عمر هر ماهواره حدود ۱۰ سال است که پس از آن جایگزین می‌گردد.
    * هر ماهواره حدود ۱۰۰۰ کیلوگرم وزن دارد و طول باتری‌های خورشیدی آن ۵.۵ متر است.
    * انرژی مصرفی هر ماهواره، کمتر از ۵۰ وات است.

 اين بخش همان بخش ماهواره هاي موجود درفضا مي باشد اين ماهواره ها سيگنالهايي با مشخصات ذيل ارسال مي كند دونوع اطلاعات مربوط به محاسبه نقاط عبارتند از:

 1-اطلاعات تقويم نجومي مربوط به موقعيت تقويمي ماهواره ها مي باشد با دريافت اين اطلاعات سيستم گيرنده GPS ماهواره‌هايي كه بهترين اطلاعات را ارسال مي كنند تشخيص مي دهد و انتخاب مي كند( ازنظر موقعيت هندسي)

2) اطلاعات جدول نجومي براي عمليات ناوبري استفاده مي شود و بسيار دقيق است اين جداول نيز حاوي مختصات مكاني دقيق ماهواره اي GPS و زمان ساعت ماهواره ها مي‌باشد.

دوكدC/A, P دقيق است و مربوط به مسائل نظامي است وكد C/A استفاده عمومي دارد و دقيق نمي باشد ماهواره GPS اطلاعات مذكور را توسط سيگنالهاي با فركانس 1575HZ )L1 و (1227GHZ)  L2 ارسال مي كنند هرماهواره داراي آنت هليكس 12 آراه است قدرت  سيگنال روي آنتن براي سيگنال dbLI 58 . براي سيگنال dbL2 /35 مي باشد و قدرت آنت ماهواره بصورت ايزو تدوپيك حداقل db 50 مي باشد كدهاي C/A,P ازتنوع كدهاي شبه تصادفي (13) هستند


انواع گیرنده‌های جی‌پی‌اس

گیرنده‌های جی‌پی‌اس انواع گوناگونی دارند و انتخاب هرکدام از آن‌ها بستگی به موارد استفادهٔ شما دارد؛ برای نمونه این که می‌‌خواهید در داخل خودرو آن را نصب کنید یا اینکه آن را در کوله پشتی خود قرار دهید گزینه‌های متعددی را پیش روی شما می‌‌گذارد.

گیرندهٔ بیسیک جی‌پی‌اس _ بیسیک: این گیرنده‌ها در واقع از ساده‌ترین و کم قیمت‌ترین گونه‌ها هستند (اغلب کمتر از $100 us) یک گیرندهٔ بیسیک (پایه) می‌‌تواند بسیار دقیق تر از گیرنده‌های گران قیمت باشد، اما باید این مساله را هم در نظر داشت که این گیرنده‌ها بسیاری از ویژگی‌های دستگاه‌های گران قیمت را ندارند. ویژگی قابل توجهی که کمبود آن بیشتر حس می‌شود، نداشتن قابلیت نقشه برداری یا Mapping است که بعدا شرح داده خواهد شد. در زیر تعدادی از امکانات این گیرنده‌های ساده آمده است:

- موقعیت یابی؛ تعیین طول جغرافیایی و عرض جغرافیایی که در واقع ویژگی اصلی یک گیرندهٔ جی‌پی‌اس است.
- تعیین جهت؛ با یک قطب نما ی الکترونیکی. 
- تعیین ارتفاع از سطح دریاهای آزاد؛ البته باید توجه داشت که دقت در اندازه گیری ارتفاع به خوبی دقت در موقعیت یابی نیست. 
- زمان دقیق. 
- موقعیت ماهواره‌ها و قدرت سیگنال ها. 
- توانایی محاسبهٔ مسافت پیموده شده. 
- توانایی ذخیره سازی مسیر پیموده شده ؛ که با استفاده از نقطه گذاری در صفحهٔ نمایشگر انجام می‌شود. 
- توانایی هدایت و مسیر یابی.
- یافتن مسیری که در گذشته آن را پیموده اید.

• گیرنده‌های دستی جی‌پی‌اس _ نقشه بردار: همانطور که از نام این گیرنده بر می‌‌آید گیرندهٔ نقشه بردار از قابلیت نمایش نقشه برخوردار است. این گیرنده‌ها ابعاد بزرگ تری نسبت به گیرنده‌های قبلی دارند. با اتصال این گیرنده به یک رایانه شخصی نقشهٔ دلخواهتان را به گیرنده می‌‌دهید. جزئیات نقشه نیز بستگی به اندازه و نیز رزولوشن نمایشگر دارد. این گیرنده‌ها فشارسنج، قطب نمای الکترونیکی، بازی و سالنامه هم دارند. اگرچه این گیرنده‌ها باید خیلی گران قیمت تر از نمونهٔ قبلی باشند، ولی افزایش قیمت نسبتاً کمی دارند و افزودن یک نمایشگر بزرگ تر برای شرکت تولید کننده هزینهٔ زیادی را در بر ندارد. قیمت این گیرنده‌ها از 150 دلار آمریکا شروع می‌شود. نقشه‌هایی که قابلیت بار کردن (upload) داشته باشند در یک سی‌دی قرار دارند که در هنگام خرید دستگاه به شما داده می‌شود. با استفاده از نصب نرم افزار نقشه در رایانه شخصی خود می‌‌توانید به انتخاب یک یا چند مسیر بپردازید و بعد از علامت گذاری نقشه آن را به گیرندهٔ نقشه بردار خود بدهید. ولی در این میان باید توجه کرد که دستگاه‌های دستی، ظرفیت محدودی دارند و تنها مقدار مشخصی از اطلاعات را می‌‌توانید در آن‌ها ذخیره کنید. مدل‌هایی از این گیرنده‌ها وجود دارند که می‌‌توان به آن‌ها کارت حافظه اضافه کرد (که معمولاً از حافظهٔ SD یا از حافظهٔ CF استفاده می‌شود). پس اگر به ذخیرهٔ مقدار بیشتری از اطلاعات نیاز دارید به یک کارت حافظه هم احتیاج پیدا می‌‌کنید. یک دستگاه پی‌دی‌ای

 • گیرنده‌های جی‌پی‌اس برای خودرو: این گیرنده‌ها بزرگ تر از گیرنده‌های دستی هستند و نمایشگری نسبتاً بزرگ دارند تا راننده در هنگام رانندگی به سادگی آن را بخواند. این گیرنده‌ها با استفاده از برق خودرو کار می‌کنند و بنابراین تنها در داخل خودرو قابل استفاده هستند. ویژگی جالبی که معمولاً در این دستگاه‌ها وجود دارد، راهنمایی‌های صوتی دستگاه است و به راننده اجازه می‌‌دهد بدون اینکه چشم خود را از جاده بردارد، با گوش دادن به صدای دستگاه طبق نقشه پیش برود. قیمت این دستگاه از 500 دلار آمریکا شروع می‌شود. بسیاری از کارخانه‌های تولید خودرو با سفارش مشتری، یک دستگاه جی‌پی‌اس بر روی خودروهای فروشی خود نصب می‌‌کنند. آن‌ها ثابت هستند و از زیبایی و نیز ایمنی بیشتری برخوردارند. قیمت تمام شدهٔ آن‌ها بیشتر از گیرندهٔ جی‌پی‌اس ای است که بعدا خودتان در خودرو نصب می‌‌کنید.

• گیرندهٔ جی‌پی‌اس برای یک دستگاه پی‌دی‌ای: برتری استفاده از یک دستگاه پی‌دی‌ای (PDA) به‌عنوان یک جی‌پی‌اس، نمایشگری بزرگ است که افزون بر راحتی در مطالعهٔ نقشه، جزئیات بیشتری را نیز قابل مشاهده می‌‌سازد. همچنین همانند جی‌پی‌اس‌هایی که در داخل خودرو نصب می‌‌شوند، می‌‌توانند به صورت صوتی راهنمایی کنند. برای استفاده از یک دستگاه پی‌دی‌ای به‌عنوان جی‌پی‌اس و اتصال پی‌دی‌ای به گیرندهٔ جی‌پی‌اس چندین راه مختلف وجود دارد:

- استفاده از Sleeve: وسیله‌ای است که با قرار دادن پی‌دی‌ای در آن، عملکردهای متفاوتی را می‌‌توان برای پی‌دی‌ای فراهم ساخت. برای این کار به حافظهٔ CF و یا اسلات PCMCIA هم احتیاج داریم. یک Sleeve می‌‌تواند کارت حافظهٔ اضافی، باتری اضافی، یک دوربین و یک تلفن را به دستگاه شما متصل کند و مهم تر از همه به‌عنوان یک گیرندهٔ جی‌پی‌اس برای دستگاه شما عمل کند. همچنین یک اسلات CF دیگر هم برای شما فراهم می‌‌کند که این اجازه را به شما می‌‌دهد تا بتوانید به کارهای دیگری در کنار استفاده از جی‌پی‌اس بپردازید. عملکرد یک Sleeve جی‌پی‌اس درست همانند عملکرد یک CF جی‌پی‌اس است.

- حافظهٔ CF: یکی از حافظه‌های متداول برای پی‌دی‌ای است که می‌‌تواند مستقیما به‌وسیلهٔ اسلات مخصوص CF که در پی‌دی‌ای وجود دارد یا با استفاده از Sleeve به دستگاه متصل شود. یک کارت CF جی‌پی‌اس انتخاب نسبتاً ارزان قیمتی است. ولی مشکلی در اینجا وجود دارد و آن این است که یک CF جی‌پی‌اس به سرعت باتری‌های پی‌دی‌ای شما را مصرف می‌‌کند و باید به فکر چاره باشید.

- بلوتوث جی‌پی‌اس: فن آوری بلوتوث این اجازه را به ما می‌‌دهد ارتباطی بدون سیم را بین چند دستگاه فراهم کنیم. شما می‌‌توانید پی‌دی‌ای خود را در دست گرفته و به گیرندهٔ جی‌پی‌اس ای که در کوله پشتی تان قرار داده اید بصورت بی سیم متصل شوید. استفاده از یک بلوتوث جی‌پی‌اس همچنین برای داخل خودرو بسیار مناسب است چرا که با قرار دادن آن در جلوی داشبورد دید بهتری از آسمان را برای گیرندهٔ تان فراهم می‌‌کنید. o اتصال پی‌دی‌ای به گیرندهٔ دستی جی‌پی‌اس با استفاده از کابل: به بیشتر گیرنده‌های دستی، کابلی جهت اتصال به پی‌دی‌ای وصل می‌شود. با این روش می‌‌توانید با قیمتی مناسب هم در داخل خودرو و هم در خارج آن از دستگاه موقعیت یاب خود استفاده کنید. دستگاه پی‌دی‌ای با نمایشگر خوب و نسبتاً بزرگی که دارد برای مشاهدهٔ نقشه‌ها مناسب است. 

- اتصال پی‌دی‌ای به گیرندهٔ جی‌پی‌اس خودرو با استفاده از کابل: می‌‌توانید با انتخاب گیرنده‌ها ی موسوم به موشواره (mouse) برای خودرو و یک پی‌دی‌ای از یک جی‌پی‌اس خوب بهره مند شوید. اگر می‌‌خواهید از جی‌پی‌اس خود تنها درون خودرو استفاده کنید، این مورد بهترین انتخاب است. گیرندهٔ موشواره برق خود را از خودرو تأمین می‌‌کند و باتری‌های پی‌دی‌ای شما بیشتر دوام خواهند آورد. همچنین این گیرنده یک کابل دوشاخه (Y) دارد که برق پی‌دی‌ای شما را نیز تأمین می‌‌کند. گذشته از این ها، ویژگی بسیار خوب گیرنده‌های موشواره، حداقل قیمت آن‌ها است.

 • گیرندهٔ جی‌پی‌اس برای رایانه کیفی (لپ‌تاپ): تقریباً همانند یک گیرندهٔ جی‌پی‌اس برای دستگاه پی‌دی‌ای است با این تفاوت که در اینجا دیگر نیازی به استفاده از Sleeve یا چیزی شبیه به آن نیست. بخاطر داشته باشید که اگر شما بخواهیداز یک CF جی‌پی‌اس به‌عنوان گیرندهٔ لَپ‌تاپ خود استفاده کنید، CF جی‌پی‌اس شما با اتصال مستقیم به لپ‌تاپ از آن بیرون می‌‌زند و بنابراین اگر بخواهید در حالی که روی صندلی خودرو نشسته اید از جی‌پی‌اس هم استفاده کنید ،گیرندهٔ جی‌پی‌اس شما دید خوبی از آسمان نخواهد داشت و به خوبی وضعیتی که گیرنده را مستقیما زیر آسمان قرار می‌‌دهید عمل نخواهد کرد.


اصول كارگيري GPS

وظيفه يك گيرنده GPS درست بعداز روشن شدن آن را مي توان بصورت زير خلاصه كرد.
الف) نرم افزار سيستم بايدبتواند ماهواره هاي موجود درديد كاربر را تعيين كند و سپس ازبين ماهواره ها , چهار ماهواره را كه داراي بهترين آرايش هندسي هستند به منظورمينيمم شدن خطاي فاصله  منبعي انتخاب كند.

مل تعيين كابل ماهواره هاي موجود درديد كاربراغلب توسط اطلاعات قبلي موجود درحافظه خراب نشدني دستگاه (14) انجام مي شود اگرچنين اطلاعات معتبري درحافظه نباشد سيستم بايد عمل جستجو را برروي تك تك 24 ماهواره GPS انجام داده وليستي ازماهواره هاي در ديدتهيه كند كه مسلماً اين كاروقت زيادي ازگيرنده را پس ازروشن شدن به خوداختصاص مي دهد .

ب) پس ازتعيين 4 ماهواره موردنظر بايدسيگنال آنها را بدست آوريم .اين كار با ساختن كدشبه تصادفي نظير كدماهواره موردنظر درگيرنده وانجام عمل همبستگي با سيگنال رسيده انجام مي شود .كد داخلي گيرنده را آنقدر شيفت زماني مي دهيم تا خروجي همبستگي‌ساز ماكزيمم گردد. دراين صورت كد بدلي وكد دريافتي ازماهواره كاملاً سنكرون هستند .به اين عمل , جستجوي سيگنال ماهواره درحوزه زمان مي گويند:

لازم به ذكراست كه بايستي عمل جستجو در حوزه فركانس نيز انجام شود ازآنجا كه ماهواره هاي GPS درمدار زمين ثابت (ژئو سنكرون)قرار نداشته ونسبت به زمين درحال حركت هستند وهمچنين چون گيرنده نيز معمولاً روي يك جسم متحرك نظيراتومبيل ويا هواپيما نصب مي شود درنتيجه فركانس دقيق كاربر ارسالي به علت اثر دوپلر ,مشخص نيست پس بايد فركانس كاربر محلي را نيز آنقدر تغيير دهيم تا خروجي همبستگي ساز ازحد آستانه اي بيشتر شود.و نهايتاً فركانس كاربر نيز با فركانس دريافتي سنكرون شود .

ج) پس از عمل جستجو وارد مرحله رديابي سيگنال مي شويم دراين مرحله اولاً هدف اين است كه سيگنال سنكرون توليد شده دربرگيرنده همچنان با سيگنال ماهواره سنكرون بماند اين عمل توسط يك حلقه كنترلي خاص تحت عنوان COSTASLOOP كه درواقع يك نوع خاص (15) VCO انجام مي شود .ثانياً عمليات دمودلاسيون (16) BPSK سيگنال رسيده اطلاعات ناوبري D(t) و عمليات شبه فاصله سنجي (تعين فاصله كاربر وماهواره توسط زمان انتشار سيگنال ) نيز دراين مرحله انجام شود.

د) مراحل بوت بايدعيناً براي 3 ماهواره ديگر انجام شود. درنهايت چهار شبه فاصله كه ازمراحل فوق محاسبه شده است دراختيار داريم . حال نرم افزار گيرنده بايدبتواند به كمك اين چهارشنبه فاصله يك دستگاه چهار معادله وچهار مجهول را حل كند واين معادلات طول وعرض جغرافيايي, ارتفاع وهمچنين زمان دقيق را بدست آورد ازمراحل چهارگانه فوق مراحل الف و د بيشتر به جنبه هاي نرم افزاري يك گيرنده برمي گردد.


كاربردهای GPS چیست؟

بطوركلي ازمهمترين زمينه هاي كاربد GPS مي توان به مواردزير اشاه كرد.

 الف – درزمينه هاي نظامي

1- كاربردهوايي : ازهدايت موشك ها تا تمام هواپيماهاي جنگنده و بمب افكن , هلي كوپتر .موشك كروز , چتر بازي و پروازهاي نظامي و ....

2- كاربرد هاي دريايي: زيردريايي , كشتي و تمام انواع قايق ها ودريانوردي نظامي .

3- كابردهاي زميني :  مكان توپخانه ها, ناوبري خودروها , هدايت پياده نظام , سيستم موشك زمين به زمين , شناخت نوع وجنس خاك .

ب: كاربرد هاي نقشه برداري :

 از GPS به طريق مختلف درنقشه برداري مي توان استفاده كرد .مهمترين كاربردهاي GPS درنقشه برداري عبارتنداز :

1) نقشه برداري هيدرو گرافيك .
2) نقشه برداري سينما تيكي خيلي دقيق برروي زمين .
3) فتو گرامتري بدون كنترل زميني
4) انبوه سازي شبكه ژئو دتيك
5) نقشه برداري كارامتري
6) فتو گرامتري بصورت REAL .TIME

ج: كاربردهاي تجاري :

1)ناوبري هوايي : دردهه هشتاد , چهل سال پس از كنوانسيون شيكاگو كه منجر به تأسيس سازمان بين المللي هواپيماهاي كشوري ايكائو گرديد نگراني جامعه هواپيمايي ازمحدوديتهاي سيستم هاي ناوبري موجود به طور روزافزوني افزايش يافت .

 پيش بيني هاي به عمل آمده نيز نشان دهنده رشدسريع مسافرت هاي هوايي تاسال 2001 خصوصاً درمناطقي مانند آسيا , اقيانوسه بودتعداد 18 ميليارد مسافر وبيش از 10000هواپيما ي درحال تردد درهرلحظه اين نگراني را تاييد مي نمود .لذا پيشنهاد شد كه ازتكنولوژي ماهواره براي مبادله صوتي وداده هاي موردنياز با خطوط ارتباطي مستقيم از هواپيمابه ماهواره وازآن طريق به كنترل ترافيك هوايي استفاده شود. دراين حالت محدوديت ديد مستقيم درسيستم هاي (17) VHF و كيفيت درسيستم هاي (18) HF وجودندارد بعلاوه دريك مجموعه واحد مي توان بصورت همزمان داده هاي ضروري هواپيما مانند مشخصات پرواز, ارتفاع , سرعت و جهت را نيز به كنترلر مراقب پرواز اطلاع داد واز اين  طريق خطاي انتقال صحيح اطلاعات ناشي از عوامل انساني دروقوع سوانح را به كلي ازبين برد.

امروزه تئوري پرواز آزاد انقلابي درصنعت حمل ونقل هوايي بوجود آورده است درپرواز هاي آزاد با توجه به قابليت انعطاف سيستم هاي ناوبري ونظارت مي توان به جاي استفاده ازمسيرهاي ثابت هوايي آنها را بصورت كاملاً ديناميكي بهينه نمود اين ايده جالب بهره برداري بسيارموثر ازفضا را دارد .بنابراين امروزه شركت هاي بزرگ هواپيما سازي مشغول نصب سيستمهاي GPS برروي هواپيما ها مي باشند .

2- ناوبري دريايي : درناوبري دريايي براي تعيين مسير , نقاط مبداء ومقصد وغيره از GPS مي توان بهره گرفت .
د: كاربردهاي همگاني :

سيستم موقعيت ياب GPS  كاربرهاي همگاني نيز دارد كه ازمهمترين اين كاربردها مي توان به موارد زيراشاره كرد.

1- حركت درفضاي باز: حركت درمناطقي كه راههاي چندان مناسبي ندارد يا به كلي فاقد راه است .گيرنده GPS  بسيارارزشمند خواهدبود.
2- ماهيگيري
3- پروازبا گلايدر .
4- استفاده حرفه اي درعمليات زميني
5- اسكي , كوهنوردي
6- قايقراني
7- عمليات جستجو و نجات
8- حركت اتومبيل درجاده
9- مسابقات اتومبيل راني رالي

البته كاربرهاي GPS روزبه روز بيشتروبيشتر مي شود ونيزنبايد اين نكته را ازنظر دورداشت كه اين سيستم با تمام مزاياي خودممكن است دچار اختلال گردد ويا گيرنده اي كه دردست شماست دچارخرابي گردد .پس بايدروشهاي موقعيت يابي كلاسيك را كه كار با قطب نما ونقشه است ازيادنبرد واول اين روش را يادگرفت وبعدبسراغ GPS رفت تا درمواقع نيازدچار وابستگي به سيستم موقعيت يابي جهاني نباشيم .

 البته مطالب گفته شده دراين مقاله بطور كامل تمام جزئيات را موردبررسي قرار نداده .زيرا بسياري ازموارد مسائل فني ويا محرمانه سيستم مي باشد كه كمتر دردسترس افرادعادي مي باشد و نيز بررسي آن نياز به دانستن بساري ازروابط پيچيده فيزيك و.... دارد.

منبع: www.akhtarnama.com و دانشنامه ویکی پدیا

 

  بازگشت به صفحه نخست پایگاه مرکزی موسسه

 

 

 

 

  

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم مرداد 1386ساعت 16:12  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

جی‌پی‌اس یا سیستم موقعیت‌یاب جهانی (Global Positioning Systems)، یک سیستم راهبری و مسیریابی ماهواره‌ای است که از شبکه‌ای با حداقل ۲۴ ماهواره تشکیل شده است. این ماهواره‌ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار زمین قرار داده شده‌اند. جی‌پی‌اس در ابتدا برای مصارف نظامی تهیه شد ولی از سال ۱۹۸۰ استفاده عمومی آن آزاد و آغاز شد.

خدمات این مجموعه در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از کره زمین در تمام شبانه‌روز در دسترس است و استفاده از آن رایگان است.

علاوه بر جی‌پی‌اس، دو سیستم کمابیش مشابه دیگر نیز وجود دارد: سیستم گلوناس که دولت شوروی ساخته و اکنون به‌دست کشور روسیه اداره می‌شود و سیستم گالیله که کشورهای اروپائی آن را برای وابسته نبودن به سیستم آمریکائی جی‌پی‌اس ساخته اند.

قطب نماهایی که با نیروی مغناطیسی زمین جهت یابی می‌‌کنند، به تدریج جای خود را به گیرنده‌های جی‌پی‌اس خواهند داد؛ جی‌پی‌اس، سامانه‌ای است که به کمک گروهی از ماهواره‌ها جهت یابی می‌‌کند. ماهواره‌هایی که هرکدام در مدارهای خود به دور زمین در گردشند؛ این ماهواره‌ها با ایستگاه‌های ویژه‌ای بر روی زمین در تماس اند و همواره موقعیت آن‌ها در فضا مشخص است. دستگاه گیرندهٔ جی‌پی‌اس شما، با ارتباط با تعدادی از این ماهواره ها، فاصلهٔ شمارا تا آن‌ها تعین می‌‌کند و سپس موقعیت دقیق شما روی زمین بدست می‌‌آید.

در واقع اساس کار این سامانه، فرستادن سیگنال‌های رادیویی با فرکانس بالا و به طور پیوسته است که زمان و مکان ماهواره را نسبت به زمین مشخص می‌‌کند و یک گیرندهٔ جی‌پی‌اس روی زمین، با گرفتن این اطلاعات از سه ماهواره یا بیشتر، آن‌ها را پردازش می‌‌کند و موقعیت کاربر را در هر نقطهٔ زمین، در هر ساعتی از شبانه روز و در هر وضعیت آب و هوایی به او نشان می‌‌دهد.

با چندین اندازه گیری متعدد، گیرنده به محاسبهٔ سرعت، مدت زمان سفر، فاصلهٔ شما تا مقصد، مختصات جغرافیایی (طول و عرض جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا)، زمان طلوع و غروب خورشید و ماه (در تقویم نجومی)، تعداد ماهواره ها، زمان محلی و ... می‌‌پردازد و آن را در اختیار کاربر قرار می‌‌دهد. به طور میانگین، هشت ماهواره از 24 ماهواره، در اطراف هر نقطه از کرهٔ خاکی که باشید در آسمان گشت می‌‌زنند.

هرچه گیرندهٔ شما به ماهواره‌های بیشتری وصل شود، اطلاعات دقیق تری را برای شما محاسبه می‌‌کند. جی‌پی‌اس، در ابتدا تنها استفادهٔ نظامی داشته است، ولی از سال 1980 به بعد تصمیم گرفته شد تا از آن در فعالیت‌های غیر نظامی هم استفاده شود ؛ تا جایی که امروزه حتی در ماهی گیری و شکار هم مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. این ماهواره‌ها به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده ساخته و در مدار زمین قرار داده شده‌اند.

سيستم تعيين موقعيت جهاني GPS متشكل از 24 ماهواره است كه درارتفاع 20000 كيلومتري ازسطح زمين قراردارند ودر 6 مدار كه هرمدار 4 ماهواره قرارداد وبا زاويه ميل 55 درجه وپر يود ساعتي 12 ساعته درگردشند .

هرماهوارهGPS دوموج با دو فركانس درباند امواج الكترومغناطيسي (L1, L2 ) ارسال مي كند موج L1 با فركانس1575 MHZ  و موج L2 با فركانس1227 MHZ  مي باشد.ماهواره‌های جی پی اس

۲۴ عدد ماهواره جی‌پی‌اس در مدارهایی بفاصله ۲۴۰۰۰ هزار مایل از سطح دریا گردش می‌کنند. هر ماهواره دقیقاً طی ۱۲ ساعت یک دور کامل بدور زمین می‌‌گردد. سرعت هریک ۷۰۰۰ مایل بر ساعت است. این ماهواره‌ها نیروی خود را از خورشید تأمین می‌کنند. همچنین باتری‌هایی نیز برای زمانهای خورشید گرفتگی و یا مواقعی که در سایه زمین حرکت می‌کنند به‌همراه دارند. راکتهای کوچکی نیز ماهواره‌ها را در مسیر صحیح نگاه می‌دارد. به این ماهواره‌ها NAVSTAR نیز گفته می‌شود.

در اینجا به برخی مشخصه‌های جالب این سیستم اشاره می‌‌کنیم:

    * اولین ماهواره جی‌پی‌اس در سال ۱۹۷۸ یعنی حدود ۳۵ سال پیش در مدار زمین قرار گرفت.
    * در سال ۱۹۹۴ شبکه ۲۴ عددی NAVSTAR تکمیل گردید.
    * عمر هر ماهواره حدود ۱۰ سال است که پس از آن جایگزین می‌گردد.
    * هر ماهواره حدود ۱۰۰۰ کیلوگرم وزن دارد و طول باتری‌های خورشیدی آن ۵.۵ متر است.
    * انرژی مصرفی هر ماهواره، کمتر از ۵۰ وات است.


جی‌پی‌اس چگونه کار می‌کند

ماهواره‌های این سیستم، در مدارهای دقیق هر روز ۲ بار به‌دور زمین می‌‌گردند و اطلاعاتی را به زمین مخابره می‌کنند. گیرنده‌های جی‌پی‌اس این اطلاعات را دریافت کرده و با انجام محاسبات هندسی، محل دقیق گیرنده را نسبت به زمین محاسبه می‌کنند. در واقع گیرنده زمان ارسال سیگنال از ماهواره را با زمان دریافت آن مقایسه می‌‌کند. از اختلاف این دو زمان، فاصله گیرنده از ماهواره تعیین می‌‌گردد. این عمل را با داده‌های دریافتی از چند ماهواره دیگر تکرار می‌کند و بدین ترتیب محل دقیق گیرنده را با تقریب ناچیز معین می‌‌کند.

گیرنده به دریافت اطلاعات هم‌زمان از حداقل ۳ ماهواره برای محاسبه ۲ بعدی و یافتن طول و عرض جغرافیایی، و همچنین دریافت اطلاعات حداقل ۴ ماهواره برای یافتن مختصات سه بعدی نیازمند است. با ادامه دریافت اطلاعات از ماهواره‌ها گیرنده اقدام به محاسبه سرعت، جهت، مسیرپیموده شده، فواصل طی شده، فاصله باقی مانده تا مقصد، زمان طلوع و غروب خورشید و بسیاری اطلاعات مفید دیگر، می‌نماید.

امواج ماهواره ها متشكل ازامواج حامل باند L مدوله شده با يك كداستاندار كد (C/A2ويك كد دقيق (كد P(3) ويك كددريانوردي ومختصات ماهواره به صورت توابع زماني مي باشد كه دربر آن گيرنده هاي شخصي تفاوتهاي زماني بين وردوي كدهاي C/A را اندازه گيري ميكنند اگردراثر دخالت كنترل زميني درانطباق زماني خطايي بوجود نيايد گيرنده هاي شخصي ازدقتي حدود 15 متر برخوردار خواهند شد.

مفهوم كلي ناوبري راديويي بستگي به انتقال همزمان سيگنالهاي راديويي دارد اگر سيگنالهاي راديويي دقيقاً بطورهمزمان بطور فرستاده نشوند گيرنده نمي تواند بطوردقيق موقعيت را محاسبه نمايد كنترل زميني دراثر تاثيرگذاري بعضي ازماهواره ها درارسال سيگنال هاي C/A كمي قبل يا بعداز ساير ماهواره ها دخالت مي كند دخالت عمدي اصلي , هما ن دسترسي موردي (4) به شمار مي رود .

گيرنده هاي شخصي ميزان خطا را تشخيص نمي دهند. بلكه بطورتصادفي بين 15تا 100 متر دقت تغيير مي يابد .البته دخالت عمدي برروي گيرنده هاي نظامي اثر نمي گذارد .

منبع خطاي ديگر وجود كه برروي فركانس سيگنال گيرنده هاي شخصي اثرمي گذارد كه دخالت يونسفر ناميده مي شود .

زماني كه يك سيگنال راديويي ازبين الكترونها ي آزاد يونسفر عبورمي كند تاخير اندكي بوجود مي آيد برحسب مدت زماني تاخير كه بوسيله الكترون هاي آزاد بوجود مي آيد ماهواره‌هاي GPS كدP را روي دوموج راديويي با فركانس هاي مختلف ارسال مي كند كه L1,L2 ناميده مي شود .يك سيگنال به هنگام عبور ازيونسفر بيشتر ازديگري به تاخير مي افتد.

 گيرنده هاي گران قيمت هردوفركانس را رديابي مي كنند و اختلاف وردي بين L1,L2  اندازه مي گيرند مدت زمان تاخيري را محاسبه مي كنند كه الكترونها ي آزاد ي بوجود مي آورند وتصحيحات لازم را براي تاخير يونسفر انجام مي دهند. گيرنده هاي شخصي نمي توانند تاثير دخالت يونسفر را تصحيح كنند زيرا كدهاي C/A فقط برروي فركانس L1 فرستاده مي شوند نوعي گيرنده هاي تخصصي وجوددارد كه به عنوان گيرنده هاي بدون كدشناخته شده اند ودقت فوق العاده اي دارند كه درآن بطورغيرمستقيم ازكد P استفاده مي شود گيرنده ها ارزش كدP را مشابه آنچه كه گيرنده هاي نظامي تشخيص مي دهند نمي شناسند بنابراين دقت آنها با استفاده ازروش هاي خاص پردازش سيگنال بدست مي آيد آنها كد P رابراي چندروز دريافت كرده وپردازش مي نمايند وپس از انجام محاسباتي چندمي توانند موقعيت نقاطي را تهيه كند كه با دقت mm 10 با استفاده از3يا4 ماهواره عملي مي باشد .

البته اين گيرنده بيشتر براي تعيين  موقعيت دركارهاي نقشه برداري بكار مي رود زيرا بايدچند روزبطور مداوم درآن نقطه اطلاعات دريافت و پردازش شود.روش تعيين موقعيت توسط GPS

اگرفاصله ما ازماهواره 1 درحدود 10 كيلومتر باشد بنابراين مكان ما درفضا برمحيط كرده به مركزيت ماهواره اوشعاع 10 كيلومتر منطبق مي باشد حال فرض مي كنيم فاصله ما ازماهواره 20 درحدود 11 كيلومتر باشد دراين حالت نيز مكان ما درفضا برروي محيط كره اي به مركز ماهواره 2 وشعاع 11 كيلومتر واقع  است فصل مشترك اين دوكره مي تواند يك دايره باشد كه مكان ما بطورقطع برروي محيط اين دايره قراردارد .

حال اگر ماهواره سوم را نيز درنظربگيريم كه فاصله اش با ما 12 كيلومترباشد دراين صورت فصل مشترك كره مربوط به ماهواره 3 با فصل مشترك كره هاي ماهواره اي 1و2 حداكثر دونقطه مي باشد كه قطعاً يكي ازاين دو مبين مكان واقعي ما خواهد بود.اما بطورقطعي يكي از اين دو نقطه نامعقول مي باشد .

بطورمثال داراي ارتفاع بيشتري از سطح زمين است . لذا كامپيوترهاي داخل گيرنده هايGPS با استفاده ازتكنيك هاي گوناگون قادر به تشخيص نقطه غلط مي باشند.

ازنظر تئوري با استفاده از3 ماهواره مي توانيم مكان خودرا به دست آوريم ولي به دليل فني اگرچنانچه ماهواره چهارم را همانند ماهواره هاي 1و2 انتخاب كنيم بطورقطع فصل مشترك اين چهار كره يك نقطه خواهد بود واين نقطه مختصات مكاني مارا نشان مي دهد استفاده كنندگاني كه درارتفاعي مششخص قراردارند (مانندكشتي هايي كه درسطح دريا واقع باشند)به سهولت ميتوانند با استفاده ازدوماهواره مكان خودرا تعيين نمايند .

دراين حالت كره زمين را مي توان جايگزين ماهواره سوم كردوازيك مرحله محاسبه مسافت صرفنظر نمود بدين ترتيب اين فرصت جهت انجام سايرمحاسبات قابل بهره برداري بوده وعملاً مكان يابي افزايش مي يابد .

بطورخلاصه مي توان بيان كرد كه مبناي كار GPS استفاده ازماهواره به عنوان مرجعي جهت يافتن موقعيت درهرنقطه زمين مي باشد ساير مسايل اين سيستم صرفاً جزئيات تكنيكي هستند كه به سرعت و دقت وسهولت عمل موقعيت يابي كمك مي كند.روش محاسبه مسافت ازماهواره

درسيستم موقعيت ياب جهاني GPS قدم اساسي دانستن ميزان مسافت ازماهواره است بنابراين استفاده ازتكنيك هاي پيشرفته به منظور محاسبه مسافت امري اجتناب ناپذير است ايده اصلي اين موضوع براساس همان معادله سرعت نوردرمدت زمان تاخيراستواراست سيستم GPS بدين صورت كارمي كند كه گيرنده كاربر مدت زماني را كه طول ميكشد تا امواج راديويي ازماهواره به اوبرسد را اندازه گيري مي كند.

همانطوركه مي دانيد امواج راديويي با سرعت نورحركت مي كند وبدين ترتيب با حاصلضرب اندزه گيري شده درسرعت نور مسافت خود را تاماهواره بدست مي‌آورد و اين كارحداقل بايستي براي 3 ماهواره مشخص، صورت گيرد بنابراين بايد براي اندزه گيري زمان رسيدن به سيگنال ازساعتهاي خيلي كوتاه باشند زيرا امواج با داشتن سرعت نورخيلي سريع حركت مي كنند.

 مثلاً اگرماهواره اي دقيقا دربالاي سرما باشد حدود 60 ميلي ثانيه طول مي كشد تا امواج راديويي آن به ما برسد دقت ساعت گيرنده هاي GPS حدود نانو ثانيه مي باشد. يك اختلاف زماني بين كپي كدGPS ايجاد شده دربرگيرنده بااصل كد رسيده ازماهواره وجود دارد كه با ضرب كردن آن درسرعت نور, شبه فاصله به دست مي آيد اين روش با هردو كد A/C,P امكان پذيرهستند .

كدهاي توليدشده دربرگيرنده ازساعت خودگيرنده منتج مي شوند وكدهاي ارسالي ماهواره نيز توسط ماهواره ايجاد ميشود .

خطاي زماني درهردوساعت گيرنده وماهواره باعث مي شود كه فاصله اندازه گيري شده با فاصله هندسي بين ماهواره و گيرنده فرق داشته باشد  اين ساعتها بسيار دقيق وگران قيمت مي‌باشند وماهواره ها جهت قابليت اطمينان بيشتر داراي 4 ساعت اتمي هستند ولي در گيرنده ها به دليل گران قيمت بودن اين ساعتها نمي توان ازآنها استفاده نمود لذا ازساعتهاي ارزانتري استفاده مي شود كه درعمل ايجاد اختلاف جزئي دراندازه گيري زمان مي نمايند .البته با استفاده از راه حلهايي تصحيح صورت مي گيرد:


 

  بازگشت به صفحه نخست پایگاه مرکزی موسسه

 

 

 

 

  

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم مرداد 1386ساعت 15:56  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

 

ترس از ارتفاع؟ مسلما این مورد در مورد شما صدق نمی کند. تصویر  ایوان تمام شیشه ای "Skywalk" در اوخر آگوست منتشر شد. این بالکن در لبه ی دره ی Grand در ارتفاع 1200 متری رودخانه ی Colorado ساخته خواهد شد.مدیر ارشد شرکت Grand Canyon Resort Corporation که قرار است این پل را در Hualapai ی امريكا بسازد می گوید: "Skywalk یک جاذبه بی همتا در دنیا است."

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم مرداد 1386ساعت 9:48  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

آن دسته از روستاهای گردشگری ایران که دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی و مراکز اقامتی، پذیرایی و تفریحی هستند:

1) استان کردستان: روستاهای صلوات آباد، اورامان تخت، پالنگان، خسرو آباد، گروس، نگل، اوینگ، نوره

2) استان قم: روستاهای گیو، دره قاهان، وشنوه

3) استان کرمانشاه: روستاهای شالان، خانقاه، شمشیر، پیران، چرمله علیا، سمنگان علیا، کلانتر

4) استان قزوین: روستاهای جرندق، فارسجین، حصار، محمدآباد، هجیب، رودک، شکرناب، زرجه بستان، زرشک، موشقین

5) استان فارس: روستاهای قلات، مارگون، دشتک، جیزرزار، پاقلعه، تنگ براق، بندامیر، سر مشهد

6) استان سیستان و بلوچستان: روستاهای سه کوهه، لادیز، تمین، آبادان، ناهوک، کجور، بریس

7) استان آذربایجان غربی: روستاهای سوله دو کل، سهولان، احمدآباد تکاب، شلماش، حسنلو

8) استان کهکیلویه و بویر احمد: روستاهای مختار، دلی بهرام بیگی، کریک، چشمه بلقیس چرام، دیشموک، مارین

9) استان لرستان: روستاهای بیشه، ونایی، درب گنبد، ولی عصر، کمندان، حشمت آباد، دره تنگ علیا، شول آباد، دیماندول، میربک شمالی

10) استان بوشهر: روستاهای طاهری(سیراف)، نایبند، رود فاریاب

11) استان سمنان: روستاهای شهر مجن، قلعه نو خرقان، فرو مد، دیباج، رامه و قالیباف، ملاده، ده صوفیان

12) استان همدان: روستاهای سیمین ابرو، ورکانه، خاکو، حبشی، علیصدر

13) استان اردبیل: روستاهای ماجولان، کزج، برندق، انار، برزند

14) استان خراسان شمالی: روستاهای رویین، اسفیدان، درکش

15) استان خراسان جنوبی: روستاهای مافونیک، چنش

16) استان خراسان رضوی: روستاهای عمرانی(عزیز آباد)، اخلمد، ابرده سفلی، مزینان، باغستان، بار، دیزبادعلیا، بزد

17) استان زنجان: روستاهای خوین، روستای قروه، شاه‌نشین (ده بهار)، منطقه حفاظت شده انگوران و کلیسای تک‌آغاج، گلابر (قلابر)

18) استان گیلان: روستاهای سراوان، چاف، امیر کلایه، بالارود، قلعه رودخان، آق اولر و مریان، امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحاق، امامزاده هاشم، سفیدآب

19) استان مرکزی: روستاهای انجدان، هزاوه، وفس، جاسب، کاروانسرا

20) استان مازندران: روستاهای جواهر ده، جنب رودبار، دو هزار برسه، سه هزار درجان، کلاردشت، کردیچال، کلمه، کجور، میخساز، لاویج رییس کلا، کرچی، جوربند

21) استان یزد: روستاهای باجگان، قطروم، شادکام، ده بالا، طرزجان، اسلامیه، توران پشت، سانیچ، کرخنگان، سر یزد، منشاد

22) استان کرمان: روستاهای سیرچ، کوهپایه، بیدخوان، دلفارد، خبر، طرز، هنزا، لاله زار

23) استان تهران: روستاهای جلیزجند، شهرستانک، گچسر، دیزین، دریاچه تار، کرکبود، گیلیرد، هیو، قلعه عظیم آباد، حاجی آباد عربها، رودافشان، ازبکی

24) استان چهار محال و بختیاری: روستاهای چشمه، یاسه چا، هوره، امام قیس، شیخ علیخان

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این گزارش به معرفی مشروح روستاهای استانهای کشور به شرح ذیل پرداخته است:

الف) روستاهای هدف گردشگری در استان کرمان و جاذبه های آنان عبارت است از:

1- روستای سیرچ، شهرستان کرمان، بخش شهداد، دارای طبیعت زیبای کوهستانی و آب و هوای مناسب

2- روستای کوهپایه، شهرستان کرمان، بخش مرکزی، دارای طبیعت زیبای کوهستانی و آب و هوای مناسب

3- روستای بید خوان، شهرستان بردسیر، بخش مرکزی، منطقه خوش آب و هوای کوهستانی با درختان کهنسال

4- روستای دلفارد، شهرستان جیرفت، بخش مرکزی، دارای دره خوش آب و هوا

5- روستای خبر، شهرستان بافت، بخش مرکزی، دارای طبیعت زیبای کوهستانی و منطقه حفاظت شده حیات وحش و زیارتگاه شاه ولایت

6- روستای طرز، شهرستان راور، بخش مرکزی، دارای آب و هوای مناسب در حاشیه کویر و سروهای بسیار قدیمی

7- روستای هنزا، شهرستان بافت، بخش رابر، دارای دره کوهستانی و درختان کهنسال گردو

8- روستای لاله زار، شهرستان بردسیر، بخش مرکزی، دارای منطقه گردشگری خوش آب و هوا

ب) روستاهای هدف گردشگری در استان فارس و جاذبه های آنان عبارت است از:

1- روستای قلات، شهرستان شیراز بخش مرکزی، دارای جاذبه های طبیعی – تاریخی

2- روستای مارگون، شهرستان سپیدان، بخش مرکزی، دارای جاذبه های طبیعی

3- روستای دشتک، شهرستان مرودشت بخش درودزن، دارای جاذبه های طبیعی، بافت با ارزش

4- روستای جیزرزار، شهرستان مرودشت، بخش کامفیروز، دارای جاذبه های طبیعی، بافت با ارزش

5- روستای پا قلعه، شهرستان ممسنی، بخش دشمن زیاری، دارای جاذبه های طبیعی - تاریخی

6- روستای تنگ براق، شهرستان اقلید، بخش سده، دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی

7- روستای بندر امیر، شهرستان مرودشت، بخش مرکزی، دارای جاذبه های طبیعی – تاریخی بندر امیر

8- روستای سرمشهد، شهرستان کازرون، بخش بالاده، دارای جاذبه های تاریخی

پ) روستاهای هدف گردشگری در استان لرستان و جاذبه های آنان عبارت است از:

1- روستای بیشه، شهرستان خرم آباد، بخش سپید دشت، دارای آبشار بیشه، رودخانه سزار، بازارچه محلی، کمپ چادری، جنگل

2- روستای ونایی، شهرستان بروجرد، بخش اشترنیان، دارای رودخانه، باغات میوه، سرچشمه، جنگل، کوهستان و غار

3- روستای درب گنبد، شهرستان کوهدشت، دارای مقبرة امامزاده شاه محمد (ع)، بازارچه محلی، رودخانه

3- روستای ولی عصر، شهرستان پلدختر، بخش مرکزی، دارای تالاب های سه گانه، پارک مصنوعی

4- روستای کمندان، شهرستان ازنا، بخش مرکزی، دارای رودخانه، باغات میوه، زندگی عشایری

5- روستای حشمت آباد، شهرستان دورود، بخش مرکزی، همجوار رودخانه، چشمه، جنگل

6- روستای دره تنگ علیا، شهرستان الشتر، بخش مرکزی، همجوار رودخانه، جنگل، درختان گردو، بیشه

8- روستای شول آباد، شهرستان الیگودرز، دارای آبشار آب سفید، رودخانه، ایستگاههای پیک نیکی

ت) روستاهای هدف گردشگری در استان قزوین و جاذبه های آنان عبارت است از:

1- روستای زرآباد، بخش رودبار الموت، دارای بافت سنتی، همجواری با درخت خونبار زرآباد، امامزاده علی اصغر و نزدیکی به دریاچه اوان

2- روستای آتان، بخش رودبار الموت، دارای معماری خاص روستایی

2- روستای گازرخان، بخش رودبار الموت، همجوار قلعه الموت و طبیعت زیبا

3- روستای اندج، بخش رودبار الموت، همجوار با صخره های عظیم و دره اندج رود و طبیعت زیبا

4- روستای گرمارود، بخش رودبار الموت، همجوار با قلعه نویزرشاه، دارای بافت سنتی و آبشار گرمارود

5- روستای شمس کلایه، بخش رودبار الموت، همجوار با قلعه میمون دژ، دارای بافت سنتی و چنار کهنسال 12 تن

6- روستای تلاتر، بخش رودبار شهرستان، دارای بافت سنتی، باغهای فندق و امامزاده افضل

7- روستای سوگا، بخش رودبار شهرستان، دارای طبیعت زیبا

8- روستای هیر، بخش رودبار شهرستان، دارای طبیعت زیبا

9- روستای سیردان، بخش طارم سفلی، همجوار مجموعه تاریخی شمیران و درخت چنار هزار ساله

10- روستال کلج، بخش طارم سفلی، دارای باغهای درهم تنیده زیتون

11- روستای زیتک، بخش طارم سفلی، همجوار آبگرم معدنی یله گنبد و غار انگول

12- روستای جرندق، بخش مرکزی تاکستان، همجوار قزقلعه

13- روستای فارسجین، بخش ضیاء آباد، همجوار امامزاده عبدالله

14- روستای حصار، بخش آوج، همجوار برجهای تاریخی خرقان

15- روستای محمد آباد، بویین زهرا، همجوار کاروانسرای شاه عباسی

16- روستای هجیب، بویین زهرا، همجوار کاروانسرای شاه عباسی

17- روستای رودک، بویین زهرا، دارای بافت سنتی و همجوار دریاچه حاجی عرب

18- روستای شکرناب، بخش بشارات، همجوار امامزاده علی و دارای طبیعت زیبا

19- روستای زرجه بستان، بخش بشارات، دارای چشم انداز طبیعی

20- روستای زرشک، بخش مرکزی قزوین، دارای بافت سنتی و چشم انداز طبیعی

21- روستای موشقین، بخش رودبار شهرستان، دارای بافت سنتی و چشم انداز طبیعی

ث) روستاهای هدف گردشگری در استان سیستان و بلوچستان و جاذبه های آنان عبارت است از:

1- روستای سه کوهه، بخش شیب آب، همجوار آثار تاریخی سیستان

2- روستای لادیز، بخش میرجاوه، دارای غار آبی لادیز، همجوار کوه تفتان

3- روستای تمین، بخش میرجاوه، دارای دریاچه سردریا، همجوار کوه تفتان

4- روستای آبادان، بخش مرکزی ایرانشهر، همجوار محوطه های باستانی، دارای باغهای میوه گرمسیری

5- روستای ناهوک، بخش جالق سرادان، همجوار محوطه های باستانی جالق و مجموعه سنگ نگاره های نگاران و دارای باغهای میوه سردسیری

6- روستای کجور، بخش مرکزی سرباز، دارای کوهستان زیبا و تمساح پوزه کوتاه و باغهای میوه گرمسیری

7- روستای بریس، بخش دشتیاری چابهار، همجوار ساحل و مرکز تفریحی ماهیگیری

د) روستاهای هدف گردشگری در استان گیلان و جاذبه های آنان عبارت است از:

1- روستای سراوان، شهرستان رشت، بخش سنگر، دارای پارک جنگلی سراوان، کاروانسرای لات

2- روستای چاف(پایین) شهرستان لنگرود، بخش مرکزی، دارای مجتمع اقامتی تفریحی چاف، تالاب امیر کلایه

3- روستای امیر کلایه، شهرستان لاهیجان، بخش رودبنه، وجود تالاب امیر کلایه با جاذبه های بسیار، نزدیکی به ساحل دریا

4- روستای بالارود، شهرستان سیاهکل، بخش مرکزی، دارای کاروانسرای تی تی، طبیعت جذاب و بکر (جنگل و رودخانه)

5- روستای قلعه رودخان، شهرستان فومن، بخش مرکزی، وجود قلعه 6/2 هکتاری قلعه رودخان، پارک جنگلی

6- روستای آق اولو و مریان، شهرستان تالش، دهستان کیش بی بی، دارای طبیعت جذاب، حمام تاریخی، محوطه های تاریخی

7- روستای داماش، شهرستان رودبار، بخش خورگام، دارای طبیعت بکر و ییلاقی، وجود گونه گیاهی نادر سوسن چراغ و محوطه های تاریخی

8- روستای امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحق، شهرستان شفت، بخش احمد سرگوراب، وجود زیارتگاه امامزاده ابراهیم، طبیعت ییلاقی، با اقامتگاهها

9- روستای امامزاده هاشم، شهرستان رشت، بخش سنگر، وجود زیارتگاه از نوادگان حضرت علی(ع)، طبیعت زیبا، رودخانه سفیدرود با مجتمع اقامتی متعلق به اوقاف

10- روستای سفید آب، شهرستان رودسر، بخش رحیم آباد، دارای جاذبه های طبیعی ، مجتمع اقامتی و تفریحی

ذ) روستاهای هدف گردشگری در استان نهران و جاذبه های آنان عبارت است از:

1- روستای جلیزجند، شهرستان فیروزکوه، دارای جاذبه های تاریخی و طبیعی

2- روستای شهرستانک، شهرستان کرج، دارای آثار تاریخی کاخ – تپه باستانی، قلعه دزدبند، حاشیه دره رودخانه کرج

3- روستای گچسر، شهرستان کرج، وجود هتل گچسر و قدمگاه آقا سید علاء الدین در نزدیک روستا

4- روستای دیزین، دارای منطقه کوهستانی، همجوار حاشیه رودخانه، وجود پیست اسکی

5- روستای دریاچه تار، شهرستان دماوند، دارای جاذبه های طبیعی

6- روستای کر کبود، شهرستان طالقان، همجوار با امامزاده زید و ابراهیم و دارای حمام تاریخی، آبشار کر، مقبره ملانعیما 7رکبودی

7- روستای گیلیرد، شهرستان طالقان، همجوار خانه آیت الله طالقانی، دارای حمام عمومی و همجوارحاشیه رودخانه

8- روستای هیو، شهرستان ساوجبلاغ، دارای آسیاب آبی حضرت عباس و آسیاب آبی حاج رحیم، وجود تپه باستانی گردان و تپه های طبیعی دو برادر، تپه باستانی حاج بیان، غارهای هیو

9- روستای قلعه عظیم آباد، شهرستان ری، وجود قلعه

10- روستای حاجی آباد عربها، شهرستان ورامین دارای بافت صفویه به بعد، همجوار قلعه حاجی آباد

11- روستای رودافشان، شهرستان کرج، وجود غار رودافشان

12- روستای ازبکی، شهرستان ساوجبلاغ، همجوار یان تپه، جیران تپه، مارال تپه، گرموش تپه و تپه ازبکی

ج) روستاهای هدف گردشگری در استان آذربایجان غربی و جاذبه های آنان عبارت است از:

1- روستای سوله دوکل، بخش سیلوانا، دارای آبشار و طبیعت بکر

2- روستای سهولان، بخش مرکزی مهاباد، دارای غار آبی تاریخی

3- روستای احمد آباد تکاب، بخش تخت سلیمان، همجوار کوه زندان، آب گرم احمد آباد و محوطه تخت سلیمان(چهارمین اثر ثبت شده جهانی)

4- روستای شلماش، بخش مرکزی سردشت، دارای آبشار شلماش و چشم اندازهای زیبا

5- روستای حسنلو، بخش محمدیار نقده، همجوار تپه باستانی و سد مخزنی حسنلو

ح) روستاهای هدف گردشگری در استان کرمانشاه و جاذبه های آنان عبارت است از:

1- روستای شالان، بخش کرند، دارای جاذبه های طبیعی

2- روستای خانقاه، بخش مرکزی پاوه، دارای جاذبه های طبیعی و فرهنگی

3- روستای شمشیر، بخش مرکزی پاوه، دارای جاذبه های معماری و بافت تاریخی

4- روستای پیران، بخش مرکزی سرپل ذهاب، دارای جاذبه های طبیعی

5- روستای چرمله علیا، بخش مرکزی سنقر، همجوار منطقه زیست محیطی بدر و پریشان

6- روستای سمنگان علیا، بخش مرکزی صحنه، دارای طبیعت زیبا

7- روستای کلانتر، بخش مرکزی قصر شیرین، دارای جاذبه های گردشگری و طبیعی.

 

 

بازگشت به صفحه اصلی پایگاه مرکزی موسسه شیوار کوهستان

 

  

برای عضویت در گروپهای موسسه بر روی نوشته های درشت زیر کلیک نمایید

 

از اینجا در گروپ تعطیلات عضو شوید

 

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار تنها ویژه اعضا

 

 

 

  

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم تیر 1386ساعت 18:54  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

تعليق فعاليت 5 دفتر آژانس مسافرت هوايي

با نظارت و بازرسي هايي كه از طرف سازمان هواپيمايي كشوري صورت گرفته تعدادي از دفاتر خدمات مسافرت هوايي به مدت 3 ماه به حالت تعليق درآمدند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، مدير روابط عمومي سازمان هواپيمايي كشوري اسامي اين دفاتر را دفتر خدمات مسافرت هوايي درناي اصفهان ، جهان راه شيري كرمانشاه ، هرمز گشت بندرعباس ، سيتكو شيراز و گشتاگشت تهران ذكر كرد .
رضا جعفرزاده علت تعليق دفاتر مذكور را عدم رعايت مفاد آئين نامه نظارت بر تاسيس و فعاليت دفاتر خدمات مسافرت هوايي ، جهانگردي و زيارتي، عدم پاسخگويي مناسب و در خور شان به ارباب رجوع، تغيير مكان بدون اجازه مرجع صدور ، عدم ارائه گزارش عملكرد ، تغيير مدير عامل و مدير فني بدون اطلاع مرجع صدور و به طور كلي از دست دادن شرايط آئين نامه مورد اشاره دانست و گفت : اين دفاتر سه ماه مهلت دارند تا نسبت به رعايت دقيق آئين نامه مربوطه اقدام نمايند در غير اينصورت پروانه آنها بطور قطع لغو خواهد شد .

بر گرفته از سایت پارسیفا

 

بازگشت به صفحه اصلی پایگاه مرکزی موسسه

 

 

 

 

برای عضویت در گروپهای موسسه بر روی نوشته های درشت زیر کلیک نمایید

 

از اینجا در گروپ تعطیلات عضو شوید

 

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار تنها ویژه اعضا

 

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم تیر 1386ساعت 14:53  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

آنچه مسافران محترم بايد بدانند

بدون تهيه بليت سفر نکنيد
* شرکتها و موسسات حمل و نقل مسافر مکلفند برای هر يک از مسافران بليت صادر کنند. تکميل کليه مندرجات بليت به هنگام صدور آن الزامی است.
*آگاهی از مسير حرکت قبل از تهيه بليت در زمره حقوق اوليه مسافران است. شرکتهای حمل و نقل مسافر بايد به طريق مقتضی هنگام صدور بليت مسير سفر را به اطلاع مسافر برسانند. نرخ خدمات حمل و نقل مسافر هر سال بر اساس تصميم وزارت راه و ترابری از سوی سازمان حمل و نقل و پايانه های کشور اعلام می شود. شرکتهای مسافربری موظف به اجرای دقيق مصوبات وزارت راه و ترابری در اين زمينه هستند و در دريافت هر گونه وجه اضافه برآن ممنوع است.
* شرکت مسافربری در صو.رت درخواست مسافر بايد بدون دريافت هرگونه وجه بليت صادره را تمديد کند. برای کودکان زير ۵ سال که صندلی جداگانه ای به انان اختصاص نمی يابد خدمات حمل و نقل رايگان است.

سفر راحت حق همه مسافران است
* شرکتها و موسات مسافربری در قبال عملکرد کارکنان خود مسئول هستند و باید از افراد دارای صلاحیت حرفه ای و اخلاقی برای همکاری استفاده کنند. کارکنان این شرکتها و همچنین رانندگان و سایر خدمه سفر باید شئونات و اصول اخلاقی عمومی و اسلامی را رعایت کنند. رانندگان وسایل نقلیه عمومی ملزم به توقف در زمان و مکان مناسب برای ادای فرایض مذهبی هستند. همچنین پخش نوارهای صوتی و تصویری غیر مجاز در وسیله نقلیه عمومی ممنوع است. رعایت نظافت و اصول بهداشتی محل شرکتهای حمل و نقل مسافر و داخل وسیله نقلیه وظیفه و مسئولیت شرکتها و موسسات مسافربری است. پذیرایی از میافران در داخل وسیله نقلیه و ارائه آب آشامیدنی به مسافران با استفاده از ظروف یکبار مصرف انجام می شود.

برای ایمنی سفر با اتوبوس های بین شهری
*هیچ راننده ای حق ندارد با سرعت غیر مجاز و در شرایط نامتعادل و یا در حال خستگی و خواب آلودگی رانندگی کند در سفرهایی که بیش از ۸ ساعت طول می کشد پیش بینی یک راننده کمکی برای وسیله نقلیه عمومی الزامی است. هیچ راننده ای نباید به صورت مستمر بیش از ۸ ساعت رانندگی کند. وسایل نقلیه عمومی مسافری مجاز به حمل کالاهای تجاری به جز توشه همراه مسافر نیستند.
* هر مسافر می تواند تا ۲۰ کیلوگرم توشه متعارف به همراه داشته باشد . حمل این مقدار توشه به ازای هر مسافر رایگان است. مسئولیت حفظ توشه تحویلی هر مسافر بر عهده شرکت مسافربری است. مسافرانباید در قبال تحویل توشه خود به شرکتهای مسافربری بر چسب شماره دار مربوط به توشه خود را دریافت کنند. سرنشینان خودروهای مسافربری عمومی در برابر حوادث احتمالی نزد شرکت بیمه ایران ، بیمه شده اند. در صورت بروز حادثه احتمالی شرکت بیمه گر در حد تعهدات مقرر خسارات وارده به مسافران را جبران خواهد کرد.

برگرفته از سایت پارسیفا

 

بازگشت به صفحه اصلی پایگاه مرکزی موسسه

 

 

برای عضویت در گروپهای موسسه بر روی نوشته های درشت زیر کلیک نمایید

 

از اینجا در گروپ تعطیلات عضو شوید

 

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار تنها ویژه اعضا

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم تیر 1386ساعت 14:25  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

هشدار رییس پلیس فرودگاه های کشور به مسافران

رییس پلیس فرودگاه های کشور گفت: اخیرا مشاهده شده برخی افراد سودجو در قالب آژانس های مسافرتی و تورهای زیارتی و سیاحتی مبادرت به ایجاد تشکیلات غیر قانونی می کنند؛ لذا هموطنان با رعایت احتیاط و هوشیاری هیچ گاه ارتباط غیر قانونی با این گونه شرکت ها برقرار نکنند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس، سردار محمود بت شکن گفت : برابر اعلام پلیس فرودگاه مهر آباد، تعدادی از زائران خانه خدا با تجمع در نگهبانی پلیس این فرودگاه، اعلام داشتند که متصدیان شرکت خدمات مسافرت هوائی «سامان سیر» به منظور اعزام به مکه مکرمه، مبلغ هنگفتی از آنها گرفته و هیچگونه اقدامی به منظورعزیمت آنان نکرده اند.رییس پلیس فرودگاه های کشور در ادامه افزود : شخصی به نام «محمد رضا - ر» که معاون ونماینده آژانس بود در فرودگاه از هر زائر مبلغ 250 هزار تومان پول نقد اخذ و رسید به زائران داده که بلافاصله ماموران وی را دستگیر و به همراه پرونده تشکیل شده، به مراجع قضایی فرستادند.بت شکن تصریح کرد: اخیراً چند مورد مانند این پرونده مشاهده شده است؛ لذا هموطنان در مسافرت ها برای تهیه بلیط هواپیما، از طریق دفترهای فروش بلیط معتبرو شناخته شده اقدام کنند و با اعمال دقت و هوشیاری، هیچ گاه ارتباط غیر قانونی با اینگونه شرکت ها و تورها (زیارتی - سیاحتی ) برقرار نکنند.

منبع سایت پارسیفا

 

بازگشت به صفحه اصلی پایگاه مرکزی موسسه

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و چهارم تیر 1386ساعت 14:16  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

استقبال ابوطالب از عزل مشایی

 

آفتاب: یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هفتم اعلام کرد شنیده‌هایی مبنی بر عزل اسفندیار رحیم مشایی رئیس سازمان گردشگری و میراث فرهنگی در سال آینده توسط رئیس جمهوری وجود دارد که با این تغییرات می‌توانیم حضور گردشگران که از دولت‌های قبل آغاز شده، است را مجدداً شاهد باشیم.

سعید ابوطالب در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی آفتاب در خصوص صحبت‌های وزیر کشور مبنی بر اقدامات دولت نهم برای گردشگری داخلی گفت: اینکه بسترسازی و پذیرایی از گردشگری داخلی موجب تقویت حضور گردشگری و خارجی می‌شود جای تردید ندارد. 

نماینده تهران تصریح کرد: آنچه از گردشگری داخلی عاید کشور می‌شود گردش ثروت است که ایجاد عدالت اجتماعی می‌کند و فاصله طبقاتی را کمتر کرده یعنی مسافرانی که از شهرهای پر درآمد به روستاها و شهرهای کم درآمد سفر می‌کنند اندکی در گردش ثروت موثر هستند. 

وی اظهار داشت: اما حضور گردشگر خارجی برای تولید ثروت و ورود ارز به داخل کشور است، بنابراین موضوع تولید ثروت با توزیع ثروت متفاوت است. 

عضو کمیسیون فرهنگی با اشاره به اینکه از اهداف برنامه چهارم توسعه حضور 20 میلیون گردشگر در کشور است گفت: انتظار از سازمان گردشگری و میراث فرهنگی بود که برای تحقق حضور این تعداد گردشگر گام بردارد که هدف برنامه چهارم از این تعداد گردشگر ورود ثروت مطمئن به داخل کشور است. 

ابوطالب افزود: شاید دوستان ما در سازمان گردشگری اعلام کنند که آمار نگران کننده نیست، اما من می‌گویم آمار نگران کننده است زیرا حضور گردشگر در منطقه خلیج‌فارس رشد نداشته حال آن‌که آمار نشان می‌دهد ورود گردشگر خارجی به آسیا حدوداً چهار درصد بوده است. وی اظهار داشت: کشورهای مانند ترکیه، ژاپن، دبی و... فعالیت زیادی در جذب گردشگری داشته و دارند اما کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و از جمله ایران سیز نزولی داشته  است. 

ابوطالب با انتقاد از سو مدیریت و عدم آشنایی در سازمان گردشگری با این امر گفت: نداشتن برنامه و سازماندهی گذشته باعث شد حتی همان رشدی که در سال‌های 82 و 83 در حضور گردشگران تجربه کردیم را دیگرنتوانیم شاهد باشیم. 

عضو کمیسون فرهنگی با اشاره به اینکه آمارهای سازمان گردشگری و میراث فرهنگی حضور 70 الی 71 درصد گردشگر را تا اواخر سال 85 اعلام می‌کند افزود: ارقام WTO چنین ارقامی را تائید نمی‌کنند و اگر دوستان ما اعلام می‌کنند ارقام خارجی را قبول ندارد اشکالی ندارد ولی برای مقایسه با کشورهای دیگر چاره‌ای جز مبنا قرار دادن این آمار نداریم .ضمنا آمار حضور 70 الی 71 درصد گردشگر خارجی در داخل کشور را حتی گمرک کشور نیز تائید نمی‌کند. 

ابوطالب با اشاره به مطالب رئیس سازمان گردشگری مبنی بر اینکه از آذر 84 تا پایان سال 85، 100 هتل سه ستاره به چهار ستاره تبدیل می‌شود و 50 تخت به هتل‌ها افزوده می‌شود گفت: تخت‌ها که مسلما در خیابان‌ها قرار داده نشدند پس لااقل آدرس این هتل‌ها به ما هم داده شود. 

وی در ادامه انتقادات خود افزود: رئیس سازمان گردشگری گفته است ظرف 4 سال آینده آنقدر هتل 5 ستاره می‌سازیم که نتوانید بشمارید، با فرض آماده بودن شرایط،  ساخت یک هتل 5 ستاره طبق آمار جهانی 5 سال طول می‌کشد و با توجه به اینکه بوروکراسی در کشور ما ضعیف است حتما کمتر از 7، 8 سال نمی‌توانیم هتل 5 ستاره بسازیم. 

عضو ائتلاف آبادگران تصریح کرد: از سوی رئیس سازمان گردشگری همچنین اعلام شده بود میلیاردها دلار فاینانس جذب خواهد شد و در اختیار بخش خصوصی قرارداد می‌شود ولی وقتی از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و همچنین بانک مرکزی سوال شد متوجه شدیم حتی یک دلار هم نتوانستند فاینانس جذب کنند، بنابراین لازم است احزاب، رسانه‌ها ونمایندگان با شک و تردید نسبت به این ارقام برخورد کنند. 

ابوطالب گفت: آمار حضور گردشگران خارجی نشان از سوء مدیریت، عدم آشنایی والبته مشکلات بین‌المللی سیاسی دارد که با مقداری برنامه ریزی می‌توانیم مشکل را حل کنیم. 

وی اظهار داشت: ما نباید به دنبال توریست‌های اروپایی و آمریکایی باشیم درست است که توریست‌های اروپایی و آمریکایی متمول هستند اما تعدادی که به کشور ما می‌آید اندک هستند بنابراین باید توریست‌های مسلمان و آسیایی را تشویق به حضور در کشورمان کنیم. 

عضو کمیسیون فرهنگی افزود: شاید توریست‌های اسلامی در هتل‌های 5 یا 4 ستاره اطراق نکنند و نسبت به اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها کمتر هزینه کنند اما حضور آن جمعیت بالا می‌تواند میزان گردشگر را افزایش دهد. 

نماینده تهران با تاکید بر اینکه در یکسال و نیم گذشته حضور گردشگر در ایران بسیار کم بوده گفت: نمایندگان برای بودجه این سازمان با تسامح برخورد کردند و بودجه این سازمان را افزایش دادند تا قدرت جذب وجود داشته باشد و امیدواریم در  سال آینده بتوانند نتیجه بگیرند. 

ابوطالب در پایان تاکید کرد: البته شنیده‌های جدید حاکی از تغییر مدیریت سازمان گردشگری از سوی رئیس جمهوری در سال آینده است که امیدواریم این تغییرات باعث شود این سازمان با برنامه‌ریزی درست آنچه دولت‌های قبلی برای جذب توریست آغاز کرده بودند را ادامه دهد

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه دهم تیر 1386ساعت 2:5  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

  مرثیه های محیط زیست 

مريم خورسند
205971.jpg
شاهكو محله انگار قسم خورده بود وجب به وجب پناهگاه حيات وحش ميانكاله را به ما نشان دهد. به من و يك خبرنگار ديگر محيط زيست كه براى تماشاى پرندگان مهاجر از تالاب ميانكاله سر درآورده بوديم.
بهمن ماه بود. مديركل محيط زيست بهشهر پشت فرمان وانت نشسته بود و ما پشت وانت لابه لاى پتوهاى پيچيده دورمان روباه ها، عقاب ها، قرقاول ها، فلامينگوهاى صورتى و حواصيل ها و فوك هاى درياى مازندران را تماشا مى كرديم. چهار ساعت حركت مداوم ميان پناهگاه حيات وحش ميانكاله به تعبير شاهكو محله فقط ديدن يك هزارم زيبايى هاى اين منطقه بود. مى خواست به ما ثابت كند پناهگاه ميانكاله بى جهت عنوان يكى از ذخيره گاه هاى بيوسفرى را به خود نگرفته است. مى خواست به ما نشان دهد محيط بانانش با لباس هاى بادى پاره شده شان و با تنها موتورسيكلت ايستگاه و يك تراكتور و يك قايق موتورى چطور مقابل شكارچيان غيرمجاز ايستاده اند و اعتراضى به سوراخ هاى غيرقابل شمارش لباس فرم و چكمه هاى پلاستيكى شان ندارند.
چهار ساعت ما را ميان پناهگاه چرخاند تا در انتها ما از محيط بانان منطقه ميانكاله بنويسيم. روز قبلش دوزانو روى موكت سوخته ايستگاه اول محيط بانى پناهگاه ميانكاله نشسته بود و از تلاش به ثمر رسيده براى ازدياد نسل گوزن زرد ايرانى حرف زد و بعد خاطره اى از سه ساعت كمين محيط بانان در ميان نيزارها و آب براى گرفتن دو شكارچى متخلف كه با آمدن پرندگان مهاجر به اين تالاب خوب دندان هايشان را تيز كرده بودند. اما شاهكومحله فراموش كرده بود دندان تيز هميشه تيز است و اين بار او سهم اين دندان تيز است.
سه سال از آن بهمن ماه به يادماندنى گذشته است. همان ماهى كه شمار پرندگان مهاجر ميانكاله از شمار ۵ ميليون قطعه گذشته بود و گله هاى فلامينگوى صورتى پهنه آسمان ابرى را رنگى كرده بودند. آن مرد آنجا درون اتاقك ساده و سرد ايستگاه نشسته بود و از تلاش هاى محيط بانان منطقه حرف مى زد. شايد مى خواست براى لحظاتى خستگى هاى تمام نشدنى را از تن شان بيرون كند. ميان حرف هايش گفته بود اگر اينها (محيط بانان) نبودند هيچ چيز از محيط زيست ايران باقى نمى ماند.
دلتنگ بود و دلخور. از بى توجهى و كمبود امكانات، از اينكه سالى يك بار هم به محيط بانان لباس استاندارد و بادوام نمى دهند. از پادرد و دست درد محيط بانان منطقه به خاطر ساعت ها ماندن زير باران و آب حرف زد. از ناامنى اى كه وجود دارد، از تهديد شكارچيان از گلوله هايى كه ممكن است به جاى نشستن روى تن پرندگان روى تن محيط بانان بنشيند و آن وقت همه چيز تمام است. اما نگفت، اين همه چيز نام ديگرش زندگى است.
•••
دوشنبه ۱۹ تيرماه است. آغاز ۱۹ تيرماه. يك شكارچى غيرمجاز تصميم گرفت تا همه واهمه هاى مديركل سابق محيط زيست بهشهر را تبديل به واقعيت كند. شكارچى برگشت. ميان آن دو بيش از يك متر فاصله نبود. فقط يك متر،  تفنگ ساچمه زنى فرياد زد و همه چيز تمام شد.
•••
شاهكو محله نگران ميانكاله بود. نگران عبور ريل قطار توريستى از وسط تالاب تا مبادا امنيت و آرامش ميليون ها پرنده مهاجر از ميان برود.
شاهكو محله نگران ميانكاله بود. از يادداشت هايى كه مى فرستاد و تلفن هايى كه به خبرنگاران محيط زيست مى زد، مى شد نگرانى هايش را فهميد. فروردين امسال بود. ديدار رئيس سازمان محيط زيست از پناهگاه حيات وحش ميانكاله و تلاش گروهى براى كوتاه آمدن جوادى در مقابل طرح هاى اقتصادى و گردشگرى منطقه.
شاهكومحله هم مخالف بود، مخالف تر از روز اول. اما هيچ كس نفهميد چرا به يك باره لازم شد تا مخالف درجه اول منطقه جابه جا شود. شاهكو محله مجبور شد طى حكمى بهشهر و ميانكاله و گوزن زرد ايرانى و فلامينگوهاى صورتى را رها كند و عازم منطقه خراسان شمالى شود. خبر كوتاه و بدون هيچ حسى بود. ساعت ۲ بامداد دوشنبه ۱۹تيرماه مسئول نظارت و بازرسى اداره كل محيط زيست خراسان شمالى در درگيرى با شكارچيان غيرمجاز در منطقه حفاظت شده سالوك اسفراين كشته شد.
•••
شاهكومحله وانت را مقابل يكى از دامدارى هاى مستقر در پناهگاه ميانكاله نگه داشت و گفت: كسى نمى داند چطور از بيرون مجموعه عده اى به سادگى مى آيند و در اين منطقه حفاظت شده ادعاى مالكيت مى كنند و سند رو مى كنند. سندهايى كه مهر آنها هنوز خشك نشده است. كنار تالاب رسيده بوديم. غازهاى وحشى و مرغابى ها سطح آب را سياه كرده بودند. گفته بود حيات تالاب، حيات بوميان منطقه است. گفته بود قايق موتورى شكارچيان غيرمجاز چند برابر قايق موتورى آنها سرعت و قدرت دارد. گفته بود براى حفظ ميانكاله چقدر محيط بانان منطقه تهديد شدند. آن قدر كه تا پاى زندان هم رفتند.
خبر خبرگزارى ايسنا كوتاه بود، اما صادق تر از خبر يكى دو خبرگزارى ديگر. «حدود ساعت دو بامداد روز دوشنبه ۱۹ تيرماه سال جارى بين محيط بانان كه حدود هفت نفر بودند و شكارچيان كه سه نفر بودند درگيرى پيش آمده و يكى از شكارچيان با تفنگ ساچمه زنى خود از فاصله يك مترى به سوى يحيى شاهكومحله مسئول نظارت و بازرسى اداره كل محيط زيست خراسان شمالى شليك كرد و وى به شهادت رسيد.» شاهكو محله دومين قربانى حفظ محيط زيست در سال ۸۵ است.
 
برگرفته از روزنامه شرق
 
 
 
 
 
 
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم تیر 1386ساعت 18:35  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

با خاكسپارى پيكر محيط بان در گلزار شهدا مخالفت شد
نود و پنجمين قربانى محيط زيست

مژگان جمشيدى

205968.jpg

بجنورد-يكشنبه ۱۸تيرماه ،۱۳۸۵ ساعت ۲۱. بى سيم رئيس دفتر نظارت و بازرسى اداره كل محيط زيست استان خراسان شمالى پيام را مخابره مى كند: «۳ نفر از شكارچيان باسابقه و حرفه اى به قصد شكار قوچ و ميش وارد محدوده پارك ملى و منطقه حفاظت شده سالوك شدند.» يحيى شاهكومحله، بلافاصله به همراه ۹ نفر ديگر از پرسنل اجرايى و محيط بانان به قصد محاصره منطقه و دستگيرى متخلفان عازم سالوك مى شوند. هر كدام از گروه ها در يك نقطه از محدوده ۲۰ هزار هكتارى پارك ملى و منطقه حفاظت شده مستقر مى  شوند تا عمليات جست وجو را آغاز كنند. عمليات جست وجو تا نيمه هاى شب ادامه مى يابد تا اينكه با روشن شدن آتش توسط شكارچيان محل اختفاى آنان شناسايى مى شود. يحيى شاهكومحله، به همراه يكى از محيط بانان جوان همراه خود، به شكارچيان دستور ايست مى دهد. اما گروه سه نفره شكارچيان از فرمان كسى كه ضابط قضايى و مسلح بود تمرد و شروع به تيراندازى مى كنند. درگيرى شروع مى شود و شكارچيان متفرق مى شوند. در اين ميان ناگهان در نزديكى آتش، يكى از شكارچيان مقابل محيط بان قرار مى گيرد. فاصله يك متر، هدف و بعد شليك... گلوله به سينه و پهلوى يحيى شاهكومحله اصابت مى كند. شدت جراحت و ضرب گلوله كه از فاصله نزديك شليك شده بود به قدرى بود كه وى داخل آتش مى افتد و...
دقايقى بعد وحيد عليزاده محيط بان ۲۷ساله نيز هدف اصابت گلوله قرار مى گيرد و از ناحيه دست مجروح مى شود و...
و اينك سه شنبه ۲۰ تيرماه ،۱۳۸۵ مكان: حرم مطهر امامزاده عبدالله گرگان. جمعيت هر لحظه بيشتر مى شود. پيكر كفن پوش و خون آلود يحيى شاهكومحله در ميان انبوه جمعيت تشييع و به داخل صحن امامزاده منتقل مى شود. ناگهان صداى شيون و ناله بلند مى شود. صداى افشين ابوطالبى رئيس شبكه سبز خزر كه در محل حاضر است ناگهان پشت تلفن گم مى شود و تنها صداى فرياد و شيون زنان است كه به گوش مى رسد. براى ثانيه  هايى كوتاه به اصرار همسر و فرزندان گوشه كفن را كنار مى زنند و چهره سوخته و خون آلود محيط بان ظاهر مى شود...
۲ روز از كشته شدن يحيى شاهكومحله رئيس سابق اداره محيط زيست بهشهر كه به تازگى به استان خراسان منتقل شده بود مى گذرد. اما باز هم هيچ يك از مسئولان محيط زيست در پى تماس تلفنى خبرنگار ما حاضر به گفت وگو و ارائه اطلاعات نيستند: يكى از مسئولان استان گلستان كه حاضر به ذكر نامش نيست، مى گويد: از يك ماه قبل براى ما كاملاً مشخص بود كه بالاخره وى كشته مى شود. شاهكومحله مديرى توانمند و بسيار جدى بود و همين براى بسيارى از متخلفان و قانون شكنان قابل هضم نبود.
يكى از كارشناسان اداره كل محيط زيست خراسان شمالى كه او هم به پنهان ماندن نامش اصرار مى ورزد درباره دستگيرى متخلفان مى گويد: «مى گويند، يكى از شكارچيان به نام روح الله گهرى همان شب در حين درگيرى به قصد فرار به دره سقوط كرده و گفته مى شود كه وى نيز ديشب در بيمارستان جان باخته و ۲ نفر ديگر نيز بازداشت شده اند.»
•تكرار واقعه در سالوك
واقعه نيمه شب ۱۹ تيرماه در منطقه حفاظت شده سالوك در حالى به وقوع پيوست كه حدود ۴ سال قبل نيز در همين منطقه درگيرى ديگرى اتفاق افتاده بود كه در پى آن حسين عليزاده محيط بان منطقه با گلوله شكارچيان به قتل رسيد. و امروز بار ديگر صحنه درگيرى تكرار مى شود. يحيى شاهكومحله دردم كشته و وحيد عليزاده، فرزند همان محيط بان شهيد كه در درگيرى ۲۰ بهمن ۱۳۸۰ به شهادت رسيده بود، در درگيرى دو شب قبل، مجروح شد!
از سوى ديگر اين چهارمين بار است كه در مدت ۸ ماه گذشته نزاع و درگيرى بين ماموران گارد محيط زيست و متخلفان صورت مى گيرد كه در پى آن ۴ نفر از ماموران كشته و ۷ نفر ديگر مجروح شدند. آبان ماه سال گذشته در يكى ديگر از مناطق حفاظت شده استان خراسان، دو تن از محيط بانان توسط متخلفان و اشرار به رگبار بسته شدند كه در پى آن يكى از آنان كشته و ديگرى مجروح شد. يك ماه بعد در استان سمنان، جسد محيط بان جوان ديگرى كه در اثر اصابت گلوله هاى شكارچيان به قتل رسيده بود بعد از ۲ روز در كوهستان كشف شد و يك ماه قبل نيز در درگيرى ديگرى در انزلى داود مومنى كشته و ۵ نفر ديگر مجروح شدند كه يك نفر از آنان دچار جراحت شديد از ناحيه دنده و سر شد. با اين وجود هيچ يك از ماموران و ضاربان شناسايى نشده اند و اگر هم شناسايى شده اند هنوز از نحوه دستگيرى و محاكمه آنان خبرى منتشر نشده است.
براساس آمار منتشره توسط سازمان محيط زيست روند درگيرى در طول دو دهه اخير، به نحو چشمگيرى افزايش يافته است به نحوى كه از سال ۵۸ تاكنون ۹۱ نفر از ماموران گارد محيط زيست يا در حين درگيرى به قتل رسيده و يا در حين انجام ماموريت كشته شده اند. اين درحالى است كه در سال هاى قبل از سال ۱۳۵۸ تنها چهار نفر به قتل رسيده اند!
بدون شك اين گستاخى روزافزون شكارچيان و متخلفان مسلح كه اين روزها به جاى شكار حيات وحش به شكار حافظان محيط زيست رو آورده اند، بيش از هر چيز ناشى از كوتاهى مسئولان محيط زيست در حمايت و تامين جانى و مالى ماموران و عدم برخورد جدى و قاطع دستگاه قضايى با عاملين حوادث مشابه است. به طورى كه تا به امروز به رغم كشته شدن بيش از ۴۰۰ جنگلبان و ۹۰ محيط بان هيچ يك از قاتلان مجازات نشده اند.
•ناجى ميانكاله
يحيى شاهكومحله دو شب قبل بعد از ۲۱سال خدمت در سازمان محيط زيست در سن ۴۳سالگى به ضرب گلوله به شهادت رسيد. اما از مديران و روساى سازمان محيط زيست كه همواره از اهداى جان محيط بانان براى حفظ ميراث هاى طبيعى اين سرزمين خشنود بودند هيچ يك در مراسم خاكسپارى وى حضور نيافتند. دو هفته قبل مدير محيط زيست استان گيلان در كنار تالاب انزلى و در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش نگارنده كه سئوال كرد به جز اطلاق عنوان شهيد به محيط بانان كشته شده و ذكر اين عنوان بر روى سنگ قبر آنها سازمان محيط  زيست چه اقدام ديگرى براى آنها انجام داده، پاسخ داد: براى قضاوت زود است و به طور قطع مسببان فاجعه انزلى به زودى دستگير و محاكمه مى شوند. اين مدير آن روز خاكسپارى پيكر اين محيط بانان در گلزار شهداى بندر كيانشهر گيلان را از ديگر اقدامات اين سازمان عنوان كرد. اما پيكر يحيى شاهكومحله كه عنوان نود و پنجمين شهيد محيط زيست را از آن خود كرد ديروز با ممانعت بنياد شهيد در قطعه شهدا به خاك سپرده نشد. يكى از كارشناسان اداره محيط زيست استان خراسان شمالى در اين باره گفت: «بنياد شهيد معتقد است او شهيد درجه يك نبوده و نمى توان او را در گلزار شهدا به خاك سپرد.» اين درحالى است كه طبق مصوبه هيات دولت در سال ۱۳۸۱ مقرر شده ماموران ضابط قضايى محيط زيست و جنگلبانى چنانچه در درگيرى براى دفاع از سرمايه هاى طبيعى كشور به قتل برسند در زمره شهدا محسوب مى شوند.يحيى شاهكومحله از جمله مديرانى بود كه كار در سازمان محيط زيست را با محيط بانى شروع كرده بود. وى سوابق درخشانى را از خود در منطقه خوش ييلاق شاهرود و منطقه جهان نما در استان گلستان به جا گذاشته بود. با اين وجود همواره از سوى سازمان محيط زيست با بى مهرى مواجه مى شد به طورى كه هشت سال قبل از استان سمنان به نوعى تبعيد و به مازندران منتقل شد و در حالى كه آخرين پست وى مديريت منطقه خوش ييلاق بود، به عنوان محيط بان در پناهگاه حيات وحش ميانكاله مشغول به كار شد. اما بعد از مدت كوتاهى با حسن  نظر مديركل محيط زيست استان مازندران وى به شايستگى رياست اداره محيط زيست بهشهر را در اختيار گرفت كه پناهگاه حيات وحش ميانكاله از مهمترين مناطق حوزه استحفاظى وى محسوب مى شد.
روزنامه شرق در گزارشى با عنوان «حاميان طبيعت» در تاريخ ۲/۹/۸۲ درباره او نوشت: «يحيى شاهكومحله يكى از همان معدود مديران دلسوز سازمان محيط زيست است كه براى نجات ميانكاله از تخريب و دفاع از حقوق محيط بانان سال ها است در تلاش است. نزديكى و همدلى او با محيط بانان منطقه در شرايطى كه ميانكاله از هر سو آماج طرح هاى مخرب و هجوم صيادان و شكارچيان غيرمجاز و زمين خواران قرار دارد تنها چيزى است كه باعث شده محيط بانان تمامى ناملايمات و كمى و كاستى هاى موجود را تحمل كنند و تا سرحد توان به حفاظت از منطقه بپردازند.»
شاهكو در هفت سال حضور خود در استان مازندران بيشترين مقاومت ها را در برابر هجوم صنايع نفتى و گردشگرى كه ميانكاله را در محاصره خود قرار داده بودند، كرد. وى دو ماه قبل در عين ناباورى درحالى كه به تازگى با احداث جاده اى در تالاب بين المللى زاغمرز و ميانكاله به مخالفت برخاسته بود، به استان خراسان شمالى منتقل شد. مرگ نابهنگام وى به دست شكارچيان سه روز پيش بسيارى از علاقه مندان به محيط زيست و حتى روزنامه نگاران و خبرنگارانى را كه از سال ها قبل با وى در ارتباط بودند متاثر و اشك را بر چشمان آنان جارى ساخت. اما تكرار اين فجايع آيا مى تواند مسئولان سازمان محيط زيست را بيشتر به پيگيرى حقوق پايمال شده محيط بانان و دستگاه قضايى را به مجازات عوامل قتل هاى اين چنينى وادارد؟
 
 
 
 
 
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم تیر 1386ساعت 18:32  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

آفتاب: شنیده‌های خبرنگار آفتاب حاکی از آن است که انتصاب‌های فامیلی و سلیقه‌ای در سمت‌های مختلف سازمان حفاظت محیط ‌زیست موجب نارضایتی کارشناسان با سابقه این سازمان شده است.

یک منبع آگاه در سازمان محیط‌‌ زیست در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی آفتاب با اعلام این مطلب گفت: فاطمه واعظ جوادی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط ‌زیست در رشته زمین‌شناسی تحصیل کرده است به همین جهت سازمان محیط ‌زیست به جای آنکه به وظایف ملی خود بپردازد بیشتر مشغول برگزاری سمینارهایی در خصوص دوره‌های زمین‌شناسی است. به طور مثال در مدت مسئولیت واعظ جوادی کار علمی و تحقیقاتی درباره گونه‌های حیات وحش در ایران صورت نگرفته ولی سمینار‌های بسیاری در مورد دوره‌های پارینه‌سنگی ایران برگزار شده است! 

این منبع مطلع با اشاره به انتصاب‌های صورت گرفته در سازمان محیط ‌زیست گفت: واعظ جوادی با انتصاب اقوام نزدیک خود سازمان محیط ‌زیست را به مجموعه‌ای فامیلی تبدیل کرده است. 

رانت‌خواری در قراردادهای محیط ‌زیست؟! [کلیک کنید]

وی افزود: همسر خانم جوادی که چند سال پیش از سازمان محیط‌ زیست کنار گذاشته شده بود با آمدن او دوباره به سازمان دعوت شد. در ابتدا قصد داشتند به وی پست معاونت بدهند اما در نهایت او به پست مشاوره سازمان و رئیس دفتر مشارکت مردمی اکتفا کرد. 

وی ادامه داد: ‌در ادامه انتصاب‌های فامیلی، واعظ جوادی تصمیم گرفت پس از برکناری مدیران قبلی بخشی از پست‌های خالی را به دختر خاله، شوهر او و پسرخاله خود واگذار کند. جوادی همچنین معاونت محیط طبیعی سازمان که از پست‌های مهم محسوب می‌شود را به دوست و همکلاسی دوران دانشگاه خود دکتر «نجفی» سپارد. 

وی تأکید کرد: معاونت طبیعی سازمان به طور معمول به اشخاصی که در رشته محیط زیست تخصص داشته باشد سپرده می‌شد با این حال جوادی ترجیح داد که به همکلاس «زمین‌شناس» خود که رابط خوبی با او دارد اعتماد کند. 

این منبع آگاه افزود: یکی دیگر از انتصابات مورد بحث در سازمان محیط زیست برکناری دکتر مجابی معاونت امور مجلس این سازمان بود. به جای دکتر مجابی، «میرمیا» یکی دیگر از نزدیکان خانم جوادی  که به گفته خود از فرماندهان سابق سپاه است منصوب شد. 

وی با انتقاد از عملکرد کنونی سازمان محیط ‌زیست گفت: شاید این مسائل باعث شده است تا نمایندگان مجلس طرح تحقیق و تفحص از سازمان محیط‌ زیست را مطرح کنند.

 

صفحه نخست وبلاگ اصلی موسسه گردشگری شیوار کوهستان

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم خرداد 1386ساعت 2:29  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

دوره‌هاي آموزشي جوانان روستايي با رويكرد توسعه گردشگري برگزار مي‌شود


نمايي از روستاي مرا در جنوب دماوند

خبرگزاري ميراث فرهنگي ـ گردشگري ـ دوره‌هاي آموزشي و توانمندسازي جوانان روستايي با رويكرد توسعه گردشگري توسط انجمن خانه فرآوران ايران و با حمايت سازمان ملي جوانان و هماهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران اجرا مي‌شود.

طراح و مجري اين طرح انجمن خانه فرآوران ايران است. محمد حسين يزداني دبير انجمن در رابطه با اين طرح به ميراث خبر گفت: «براي اجراي اين طرح و در حال حاضر 10  روستاي هدف گردشگري در استان تهران مشخص و انتخاب شده‌اند كه در فاز نخست سه روستا را براي برگزاري دوره‌هاي آموزشي در نظر گرفته‌ايم.»

اين سه روستا عبارتند از : سنگان در جاده سولقان، مرا در جنوب دماوند و مرانك در جنوب شرقي دماوند.

وي افزود: «در حال حاضر با اعضاي شوراي شهر اين روستاها ارتباط برقرار كرده‌ايم و قابليت‌هاي  اين روستاها را براي توسعه گردشگري تخمين زده‌ايم. قرار است دوره‌هاي آموزشي را براي تعدادي از جوانان روستا برگزار كنيم.»

يزداني گفت: «در اين دوره‌ها، جوانان با اصول گردشگري و علي الخصوص گردشگري روستايي آشنا شده و از ظرفيت‌هاي گردشگري روستايي در ارتباط با اشتغال و درآمدزايي باخبر مي‌شوند. ما همچنين خطرات گردشگري بدون برنامه براي جوامع محلي را به آن‌ها گوشزد مي‌‌كنيم و در انتها راه‌كار و مشاوره ارئه مي‌دهيم.»

وي اظهار داشت: «پس از انجام طرح، در صورت تمايل جوانان براي شركت در برنامه‌هاي سرمايه‌گذاري محلي در قالب شركت‌هاي تعاوني سازمان يافته براي اخذ تسهيلات به مراكز ذي صلاح معرفي مي‌شوند.»

آرش نورآقايي

 

صفحه نخست وبلاگ اصلی موسسه گردشگری شیوار کوهستان

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم خرداد 1386ساعت 23:12  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

 
images/20070513/tiger.jpg
 
:انگار بهار امسال روي ديگري را از منطقه حفاظت شده توران به تصوير کشيده است. سرسبزي و طراوت بي مانند بهار در اين منطقه هيجان بي وصفي را در حيات وحش و طبيعت منطقه به همراه داشته و منطقه حفاظت شده توران را که از نظر وسعت بزرگترين منطقه تحت حفاظت دنيا پس از منطقه حفاظت شده سرنگيتي در آفريقاست ، طراوت و تازگي دوباره اي بخشيده است.
بارندگي هاي اخير سرسبزي منحصر به فردي را براي اين منطقه به همراه داشته و حيات وحش را که فصل زايمان را سپري مي کند با لبخندي داغ همراهي خواهد کرد.

مجموعه حفاظت شده توران ، منطقه منحصر به فردي از ذخيره گاه زيست کره است که در استان سمنان واقع شده است. وسعت و طبيعت بي نظير منطقه ، تنوع زيستي و تنوع گياهي در اين بخش از خاک ايران تحسين هر بيننده اي را برمي انگيزد و مجموعه ارزشمندي را به لحاظ آموزشي ، علمي ، پژوهشي ، گردشگري و گنجينه اي ژنتيکي به وجود آورده است.
کارشناسان محيط زيست معتقدند بارندگي هاي امسال شرايط منحصر به فردي را در منطقه حفاظت شده توران به وجود آورده است و از آنجا که حيات وحش در فصل زايمان به سر مي برد، قطعا دو قلوزايي ، سه قلوزايي و ماده زايي در حيات وحش مشاهده خواهد شد ، چرا که حيوانات در سالي که پوشش گياهي خوب و آب و علف کافي باشد، به سمت ماده زايي و زايمان پيش مي روند و جمعيت آنها افزايش مي يابد.
بررسي ها نشان مي دهد اگر فصل زاد و ولد حيوانات خوب نباشد، حتي اگر حيوان سه قلو هم بزايد، به دليل ضعيف بودن نمي تواند هر 3 حيوان را شير بدهد و در بيشتر موارد تنها يکي زنده مي ماند. اما کارشناسان معتقدند در شرايط کنوني فصل بهار در اين منطقه امسال قطعا دوقلوزايي و ماده زايي و افزايش جمعيت بسيار خوبي خواهيم داشت.
مجموعه حفاظت شده توران شامل 3 بخش منطقه حفاظت شده ، پناهگاه حيات وحش و پارک ملي است.
اولين مصوبه شوراي عالي حفاظت محيط زيست درخصوص اين منطقه در سال 1351 و در مصوبه شماره 35 بوده است که اين منطقه را به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام کرد. پس از آن در سال 1355 مصوبه شماره 75 شوراي عالي حفاظت محيط زيست اين منطقه را به 2 بخش پناهگاه حيات وحش و منطقه حفاظت شده تقسيم کرد.
پارک ملي و اثر طبيعي ملي داراي درجه حفاظتي يکساني هستند و ورود به اين محدوده ممنوع و مستلزم کسب اجازه از سازمان حفاظت محيط زيست بوده و هر گونه فعاليت انساني در اين دو سطح حفاظتي ممنوع است.

توران منطقه منحصر به فردي از ذخيره گاه زيست کره است که در استان سمنان واقع شده است

در پناهگاه حيات وحش و منطقه حفاظت شده نيز تنها با مجوز سازمان حفاظت محيط زيست بخشي از فعاليت هاي انساني قابل انجام است. اين دو منطقه که از نظر سطح حفاظتي در يک درجه بندي هستند داراي منابع غني حيات وحش در بخش پناهگاه حيات وحش و قابليت هاي ژئوپارک ، خصوصيات زمين شناسي ، چشمه ها، منابع آبي و رودخانه ها در بخش منطقه حفاظت شده است که بايد تحت حفاظت قرار گيرند.
از آنجا که در اين منطقه نياز به انجام بخشي از امور بهره برداري انسان ساخت نظير معادن بود، مصوبه سال 1355 شوراي عالي محيط زيست ، هر گونه فعاليت انساني را در پناهگاه حيات وحش ممنوع اعلام کرد و بخشي از فعاليت هايي که داراي اثرات مخرب زيست محيطي کمتري بوده را در منطقه حفاظت شده مشخص کرد.
پس از آن در سال 1381 ، براساس ارتقا بخشي پناهگاه حيات وحش که هسته مرکزي و امن ترين زيستگاه هاي منطقه را در خود جاي داده است به پارک ملي تبديل شد تا به بهترين نحو حيات وحش و منابع طبيعي تحت حفاظت قرار گيرد.

تنوع زيستي در منطقه تحت حفاظت توران

مديرکل دفتر زيستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محيط زيست گفت: منطقه حفاظت شده توران در سال 1975 ميلادي به دبيرخانه برنامه انسان و کره مسکون سازمان ملل با عنوان (Manand Biospher) به عنوان يکي از 9 ذخيره گاه جمهوري اسلامي معرفي شد.
مهندس امير عبدوس افزود: ايران در آن سال 9 ذخيره گاه به اين برنامه معرفي کرد که مجموعه مورد حفاظت توران بزرگترين مجموعه حفاظتي است ؛ چرا که اين منطقه با وسعت يک ميليون و 450 هزار هکتار، بزرگترين منطقه مورد حفاظت محيط زيست دنيا پس از منطقه سرنگيتي در آفريقاست.
وي با اشاره به اين که مجموعه حفاظت شده توران ميزبان بسياري از گونه هاي نادر جانوري و گياهي است ، افزود: اين منطقه داراي منابع غني تنوع زيستي است و مهمترين و شاخص ترين گونه منطقه يوزپلنگ آسيايي است که به عنوان نماد حيات وحش کشور انتخاب شده است ؛ چرا که هر کشوري يکي از گونه هاي حيات وحش خود را به عنوان نماد برگزيده است که در اين ميان مي توان به ببر بنگال در هندوستان ، پانداي سفيد در چين و قوچ مارکوپولو در مغولستان اشاره کرد.
وي ادامه داد: يوزپلنگ آسيايي در راس هرم اکولوژيک کشور قرار دارد و نقش کليدي آن در تامين غذاي گوشتخوران کوچک تر انکارناپذير است. اين گونه در تمام دنيا تنها در ايران باقي مانده است و ايران هم تنها در مناطق محدودي از استان هاي مرکزي کشور مانند منطقه توران پذيراي اين حيوان است که متاسفانه اين گونه ارزشمند هم اکنون در معرض انقراض است.
هم اکنون طرحهاي بين المللي با همکاري GEF و سازمان حفاظت محيط زيست در استان سمنان و يزد در حال اجرا براي حفاظت از نسل اين گونه است.
در ميان گربه سانان ، پس از يوزپلنگ اين منطقه داراي گونه هاي باارزش ديگري نظير گورخر، پلنگ ، کاراکال ، گربه وحشي و گربه شني است که متاسفانه اين گونه ها در معرض تهديد هستند.
مديرکل دفتر زيستگاه ها و امور مناطق سازمان محيط زيست با اشاره به آخرين وضعيت گورخر آسيايي که در اين منطقه زيست مي کند، گفت: گورخر آسيايي نيز هم اکنون در معرض خطر انقراض است. اين گونه در ايران و آسياي ميانه وجود دارد که گورخر ايراني يک زيرگونه از گورخر آسيايي است. به گفته وي ، تفاوت هاي اين گونه با نوع آسياي ميانه آن است که گورخر ايراني هر 2 سال يک بار و عموما تک قلو زايمان مي کند و از اين رو در معرض خطر قرار دارد، اما گورخر آسيايي سالي يک بار زايمان مي کند. اين گونه در ايران منحصر به توران در استان سمنان و بهرام گور در استان فارس است.

پرنده زاغ بور ، گونه اي منحصر به فرد

پرنده زاغ بور نوعي گونه باارزش و منحصر به فرد از پرندگان و تنها پرنده آندميک ايران است. اين پرنده را اروپايي ها به پرنده ميليون دلاري مي شناسند؛ چراکه براي ديدنش تنها بايد به ايران سفر کرده و هزينه کنند. اين پرنده داراي پراکنش خوبي در ايران است ؛ اما موفقيت ديدن اين پرنده در مجموعه حفاظت شده توران 90درصد است.

تنوع گونه هاي گياهي در منطقه تحت حفاظت توران


مجموعه اي از نادرترين و کمياب ترين گونه هاي گياهي در مجموعه تحت حفاظت توران وجود دارد که باريجه ، وشق ، سالسولا، ابرقوسين ، در منه ، انواع گون و گز از جمله گونه هاي گياهي را در منطقه شامل مي شود.
منطقه حفاظت شده توران معرف يکي از 4 ناحيه کلان رويشي است. ناحيه کلان رويشي هيرکاني ، ناحيه کلان رويشي ايران توراني ، ناحيه کلان رويشي زاگرس و ناحيه کلان رويشي خليج عماني ، 4 ناحيه کلان رويشي را شامل مي شود. ناحيه رويشي ايراني توراني بزرگترين ناحيه کلان رويشي ايران که بيشترين سطح کشور را تشکيل مي دهد، مشخص است که اسمش را از منطقه توران گرفته است.
منطقه تحت حفاظت توران تمام گونه هاي گياهي نواحي رويشي ايراني توراني را دارد و مجموعه عظيمي از گونه هاي گياهي باارزش را در خود جاي داده است

اين پرنده بيشتر روي قيچ زارها و کاروان کش ها لانه مي سازد و از خانواده کلاغهاست و «Bird watcher» هاي اروپايي و امريکايي براي طي کردن مدارج علمي خود ديدن اين پرنده را انتخاب مي کنند و براي مشاهده آن به اين منطقه مي آيند. سالانه حدود يکصد گردشگر داخلي و خارجي به اين منطقه سفر مي کنند و اين منطقه ميزبان گردشگران طبيعي از کشورهاي سوئد، سوئيس و آلمان است.

تنوع زمين شناسي

تنوع زمين شناسي منطقه هم داراي تنوع اقليمي و زمين شناسي بي نظيري است ، به طوري که انواع اکوسيستم ها را مثل چشمه هاي آب شيرين و شور و رودخانه هاي دائمي به وجود آورده است. به طوري که طولاني ترين رودخانه استان سمنان به نام کال شور در اين منطقه جريان دارد. وجود اکوسيستم هاي کوهستاني ، کوهپايه اي ، دشتي و کويري منطقه بي نظيري را به تصوير کشيده است ، به طوري که از کوهستان تا کوير تا باتلاق لم يزرع در منطقه وجود دارد. اگرچه نبايد فراموش کرد که همين کوير هم داراي املاح معدني است که در نوع خود بسيار ارزشمند است و مي تواند جزو ثروت هاي ملي به شمار آيد.
گزارش هاي کارشناسان محيط زيست نشان مي دهد بارندگي هاي مناسب امسال سرسبزي منحصر به فردي را در توران به ارمغان آورده است تا توران بهار سرسبزي را پشت سر بگذارد. بايد در نظر گرفت رودخانه کال شور خار توران با آبي بسيار شور منطقه را به 2 نيمه شرقي و غربي تقسيم مي کند. در اطراف اين رودخانه که در منطقه حفاظت شده توران واقع است ، اقليم هايي متفاوت با ديگر قسمتها تشکيل شده که بخشي از آن پوشيده از ني و گياهان مناطق مرطوب است و پرندگان آبزي را نيز در خود جاي داده است. تنوع زيستي و طبيعت منطقه به همراه اقليم کويري بياباني ، جلوه هاي خاصي را به وجود آورده است که بي شک حفاظت از آن براي نسلهاي آينده وظيفه اي سنگين است تا از اين منابع براي آيندگان محافظت شود.


حميده سادات هاشمي

 

صفحه نخست وبلاگ اصلی موسسه گردشگری شیوار کوهستان

 

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم اردیبهشت 1386ساعت 14:24  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

برگرفته از سایت کانون دیده بانان زمین

 

نسرين دخت خطيبي

تخريب شتابنده در آبخيز هاي تهران

قسمت دوم

حوزه لتيان

بخش اول زير حوزه هاي شرقي لتيان با تمرکز بيشتر بر لواسان   

 

مقدمه :

ديده بانا ن زمين دومين سري از گزارش هاي خبري - تحقيقي معضلات زيست محيطي آبخيز هاي تهران را تقديم خوانندگان مي نمايد . در اولين شماره نشريه ، شرايط حاکم بر ، حوزه کن و سولقان با تمرکز بر زير حوزه " رندان و تالون"  تقديم خوانندگان شد در اين شماره وضعيت زير حوزه لواسان از حوزه لتيان  ارائه مي شود . اين گزارش نيز حاصل کار جمعي ، شامل چند  بازديد از حوزه ، گفتگو با مردم ، تهيه فيلم و عکس مي باشد . اعضايي که در اين بازديد ها  همکاري داشتند عبارتند از : موثق نژاد ، هاديان ، ابوطالب و خطيبي. اين بازديد ها با مطالعات کتابخانه اي که اسناد و منابع آن در آرشيو کانون موجود مي باشد تکميل شده است .    

 

حوزه لتيان با وسعت 71 هزار هکتار  جزو منطقه کوهستاني البرز مرکزي است که از سال هاي قبل از انقلاب به علت دارابودن  ارزش هاي زيست محيطي، بخش وسيعي از آن تحت  دو منطقه حفاظت شده البرز مرکزي و منطقه ورجين قرار گرفت  و 17 هزار هکتار از اراضي آن نيز در قالب شکار گاه سلطنتي قرق بود.

حدود 20 درصد اين حوزه را ارتفاعات بيش از 3000 متر تشکيل مي دهد  و 60 درصد آن  در ارتفاعات 2000تا 3000 متر قرار دارد.   بلند ترين نقطه آن قله توچال به ارتفاع متوسط3933 متر وپست  ترين نقطه آن 1500 متر در بستر سد لتيان مي باشد .

مهمترين عرصه ساختماني حوزه لتيان گسله " موشا - فشم " است و اين محدوده در پهنه بندي ريسک زمين لرزه در محدوده اي با تخريب شديد قرار دارد . اين حوزه جمع کننده رود هايي است که رود خانه جاجرود را مي سازند که پس از خروج از منطقه وارد دشت ورامين مي شود . در سال 1346 سد بتوني لتيان به ارتفاع متوسط107 متر احداث شد .  طبق محاسبات اوليه ، اين سد قادر بوده است  80 ميليون متر مکعب از  آب مصرفي تهران و 75 ميليون کيلووات ساعت برق و 160 ميليون متر مکعب  آب آبياري دشت ورامين و گرمسار را تامين نمايد .  بر اساس مطالعات انجام شده ، کل رسوبات سد از شروع بهره برداري تا سال 51-52 برابر 820/8 ميليون تن بر آورد شده است  و طبق گزارش مقامات مسئول سد ، ظرفيت دريچه هاي تخليه کننده رسوبات به نحوي است که ساليانه بطور متوسط 20 درصد از رسوبات به کمک  اين دريجه ها تخليه مي گردد، با اين حساب رسوبات جمع شده در پشت سد در 6 سال قبل از سال آبي 51-52 برابر   056/7 ميليون تن مي باشد ، با اين رقم، متوسط رسوبات ساليانه ورودي به سد 47/1 ميليون تن و متوسط ساليانه تجمع  رسوبات در پشت سد  176/1 ميليون تن بر آورد شده است .

 طبق نظر کارشناسي فوق تا کنو ن مي بايست بيش از 40 ميليون تن رسوب در پشت سد جمع  شده باشد و اين موضوع يعني تخليه 40 ميليون تن خاک ارتفاعات و آبخيز حوزه لتيان ، يعني  کاهش پوشش گياهي ، يعني کاهش نفوذ پذيري خاک در مقابل  برف و باران  ، يعني بالارفت شدت تخريب و فرسايش، يعني خشک شدن بسياري از چشمه ها ،يعني ...

حوزه لتيان  يکي از مهم ترين  حوزه هاي آبخيز تهران است و در حال حاضر آب مورد نياز بخش عظيمي از ساکنان تهران متکي به اين حوزه است که با توجه به عواملي  نظير توسعة فزاينده و بدون کنترل تهران به سمت آبخيز ها ، گرايش به ويلا سازي در نقاط کوهستاني ، از بن بست خارج شدن راه هاي ارتباطي حوزه نظير راه آهار به  شهرستانک در حوزه کرج ( از زير پروژه هاي طرح مخرب آزاد راه تهران - شما ل ) ، کوتاه شدن عمر مفيد سد به علت ميزان بالاي رسوبات ورودي  ، اجراي طرح هاي گردشگري  بدون توجه به ظرفيت و توان حوزه ،  چراي  دام ،  وجود کار خانه هاي آلوده ساز نظير  کارخانه گچ تهران در مجاورت سد ، معادن گچ و ذغال سنگ  و غيره شديداٌ در معرض تهديد مي باشد .

 بخش وسيعي از اين حوزه مدتهاست که پوشش خاکي خود را در ارتفاعات از دست داده است  و  جالب آنکه  طرح آبخيز داري سد لتيان نخستين طرح جامع آبخيزداري ايران است و مطالعات وسيعي در کل حوزه تا کنون انجام شده ،  ولي به رغم همة مطالعات و طرحهاي مختلف  و به دليل عدم اجراي اصولي مطالعات و عوامل فوق الذکر ، اين حوزه همچنان تخريب مي شود  و لذا به نظر مي رسد که زمينه داشتن  طرح ، خود به تنهايي  چاره ساز مشکلات  به ويژه  در عرصه هاي زيست محيطي  در ايران نيست  و پارامتر هاي مختلف اقتصادي -  اجتماعي فرهنگي - زيست محيطي  و...  طرح ها ي مطالعه شده و مصوب را که غالباٌ اصولي و کارشناسي   بوده و هزينه سنگيني را نيز در برداشته  است ، ابتر مي گذارد .

 گرايش هاي طبقات مرفه و کلان مرفه به داشتن  ويلا و باغ ويلاهاي امن در مناطق خوش آب و هواي کوهستان هاي تهران  و پيامد هاي توسعه هاي بدون کنترل آن و راه هاي دسترسي به اين ويلاها و ..ضمن خصوصي کردن اراضي ملي و حياتي منابع آبخيز تهران ،  اين حوزه را به شدت در معرض انواع تخريب ها قرار داده است  ،  بعلاوه برداشت هاي نادرست از  طبيعت گردي  و اکوتوريسم ، سوداگري زمين را در اين حوزه به شدت گسترش داده است . 

شواهد موجود از تخريب و آلودگي ،  بيانگرعدم حضور مديريت کار آمد و متعهد و اعمال شيوه هاي مديريتي روزمرگي و بدون برنامه ريزي کوتاه ، متوسط و بلند مدت و همچنين نقش بسيار کم رنگ سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور  است همين  عدم مديريت با  ايجاد زمينه هاي تسهيلاتي لازم براي  تجاوز به اين عرصه هاي ملي و حريم ها توسط  نهاد هاي محلي  بر شدت پيامد هاي بحران عدم  مديريت يکپارچه افزوده است .      

 اين حوزه بر اساس اهميت شکل گيري رود هاي آن عموماٌ در مطالعات   آبخيز داري به 9 زير حوزه تقسيم شده است  که حوزه گرمابدر  بزرگترين و حوزه  قوچک کوچک ترين زير حوزه ها مي باشند ، در جدول ارائه شده  مشخصات اين زير حوزه ها تنظيم شده است .   ارتفاع متوسط حوزه لتيان   ،  حداقل  1400و حداكثر 3900 متر از سطح دريا است . اين حوزه از لحاظ تقسيمات کشوري  تابع استان تهران و به طور کامل در محدوده فرمانداري شهرستان شميرانات است که  با پنج  شهرستان   نور،  آمل ، دماوند ،کرج و تهران  مرز  مشترک دارد و از دو بخش (لواسان و رود بار قصران) و سه دهستان  ( لواسان بزرگ - لواسان کوچک - رود بار قصران ) تشکيل شده است .   

  

رديف

نام زير حوزه

وسعت

 ( هکتار )

رود ها

زير حوزه هاي غربي  

گرمابدر

18350

گرمابدر - لالون

آهار

10530

شکر آب و آهار

آب ميگون

8800

شمشک - ميگون

امامه

5100

امامه - جاجرود

رودک (جاجرود)

3420

رودک

زير حوزه هاي شرقي

لوارک يا لواسان

10650

لواسان

کند

7650

کند

افجه

4800

افجه

قوچک

1690

جاجرود

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 زير حوزه هاي بخش لواسان

 

بخش لواسانات تقريباٌ سه زير حوزه از زير حوزه هاي ياد شده در جدول فوق را در برمي گيرد . بخش لواسان  با مرکزيت شهر گلندوئک  از دو دهستان لواسان بزرگ به مرکزيت لواسان بزرگ و و دهستان لواسان کوچک به مرکزيت افجه  تشکيل شده است . طبق آمار  سال 1379 اين بخش شامل 65 آبادي است که 32 آبادي آن خالي از سکنه و 33آبادي داراي سکنه مي باشند .  

شاخص هاي طبيعي حوزه لواسانات

®  توپوگرافي  : ارتفاع متوسط اين محدوده از حوزه لتيان بين1500تا 3720 متر است  و داري طيف وسيعي از  ناهمواري هاي کوهستاني است  که بر حسب شرايط زمين ساختي و شرايط اقليم و دست اندازي هاي غير طبيعي شکل گرفته است ، برخي ناهمواري هاي  اين حوزه عبارتند از :  کوه دشته - کوه کندواسترخان - کوه آلان -  کوه گرچال - کوه خوررندان - کوه سياه - کوه گاويني - خاور کوه - زردکوه -کوه بر آفتاب -  دشت هويج -      دره يخچال - دره زرد تولک - گردنه گل سرداب - گردنه لواسانات

لرزه خيزي و ترکيب سنگ شناسي : گسل " موشا - فشم " از ميانه اين منطقه عبور مي کند اين گسل در حوالي سد لتيان به دو قسمت مي شود .گسل مشا - فشم گسلي است فعال و لرزه زا   و  داده هاي بسياري نشان مي دهد که زلزله هاي متعددي  به علت فعال شدن  اين گسل به وقوع پيوسته است  از آن جمله است زلزله 1947 ( 1326) لواسانات و زلزله1830   ( 1209) دماوند و شميرانات و..کل اين منطقه در پهنه خطر بسيار بالا شناخته شده است .

ترکيب سنگ شناسي اين منطقه از توف - آهک - شل - مارن - کنگلومرا و رسوبات آبرفتي است که عموماٌ در مقابل فرسايش حساس مي باشند و تا کنون مناطق لغزشي بسياري در اين منطقه مشخص و مطالعه شده است که از آن جمله است مناطق لغزشي شرق سد لتيان .

®   اقليم    : نوع اقليم اين منطقه خشک تا نيمه خشک است . با زمستان هاي سرد و بسيار سرد و تابستان هاي ملايم . ميزان بارندگي سالانه  اين حوزه بر حسب تغيير ارتفاع متفاوت است که متوسط آن در ايستگاه هاي منطقه در يک دوره 22 ساله  بدين صورت بوده است :   راحت آباد 710 ميليمتر - افجه 629 ميليمتر -  لواسان بزرگ 554 ميليمتر - کند سفلي 548 ميليمتر -  نيکنام ده   541 ميليمتر - نارون 502 ميليمتر و  سد لتيان 420 ميليمتر   

® منابع آبي : رودخانه افجه نارون  و لوارک ( لواسان ) از رود هاي مهم اين حوزه مي باشند . رود خانه افجه نارون  از ارتفاعات لار سرچشمه مي گيرد و از روستا هاي افجه و سينک و نارون عبور کرده و مستقيماٌ وارد درياچه سد مي گردد . رودخانه لوارک علي آباد  نيز از ارتفاعات لار سرچشمه گرفته و پس از عبور از اراضي علائين و رسينان و لواسان به رود خانه نيکنام ده پيوسته و راهي درياچه سد مي گردد. رودخانه هاي اين بخش از حوزه کمترين حجم آب را نسبت به رودخانه هاي غرب حوزه لتيان دارند .  آب اکثر مراکز جمعيتي اين بخش اعم از مصارف کشاورزي و خوراکي و غيره،  عمدتاٌ از چشمه و همين رودخانه هاي نسبتاٌ بزرگ و کوچک تامين مي شوند .

® تخريب و فرسايش :   وضعيت فرسايش در اين حوزه ترکيب پيچيده اي از عوامل گوناگون است .  طي بررسي انجا م شده و همانگونه که قبلاٌ ذکر شد  اين حوزه مهمترين بخش توليد کننده رسوب در درياچه سد لتيان بوده است . عوامل متعددي از جمله کوتاه بودن مسير رود ها تا درياچه سد ،   زراعت  در شيب ، چراي مفرط و نامناسب و نهايتاٌ تخريب مراتع ، بهره برداري از معادن بدون هر گونه ارزيابي  زيست محيطي  و تقبل ترميم  محيطي آن ، ساخت و ساز  در شيب ، راه سازي هاي متعدد با اهداف گوناگون و ...در توليد رسوب نقش داشته اند .  اين فرسايش ها حتي  در تغيير الگو هاي  معيشتي نيز موثر بوده است به عنوان مثال  در  روزگاري نه چندان دور ، زراعت و باغداري از مهم ترين فعاليت هاي اين حوزه بوده است  ولي به تدريج با از دست رفتن يا کاهش قوه توليدي اراضي زراعي ، مهاجرت هاي فصلي و يا دائمي به سوي بخش هاي شمالي و غربي حوزه لتيان و ياتهران صورت گرفته است . در خصوص هر کدام از عوامل فرسايش و تخريب حوزه مطالب بسياري قابل ذکر است که صرفاٌ به نام و تعداد معادن و کارخانه هاي وابسته آنها اشاره مي شود :

1-     معدن مارن رسي يا خاک سفيد واقع  در سبو بزرگ که در کاشي سازي پارس و اصفهان مورد استفاده دارد .

2-    معدن سنگ تراس جاجرود ( سنگ آهک مارني ) واقع در کوه جاجرود  در جنوب شرقي گلندوئک که بوسيله شرکت سيمان ري مورد استخراج قرار مي گيرد .

3-     معدن سنگ لاشه ساختماني واقع در جاده لشکرگ به افجه.

4-     معدن سنگ گچ واقع در 7 کيلومتري شمال گلندوئک و اطراف روستا هاي کند

5-      معدن سنگ باغ کمش

 

®     پوشش گياهي : پوشش گياهي منطقه به علت فرسايش هاي شديد و تخليه منطقه  از خاک مناسب ، دستخوش تخريب شده ولي با توجه به وجود  برخي گونه هاي بومي و با ارزش  و اقدام در حفظ آن ، ميتوان نسبت به احيا و گسترش  پوشش گياهي حوزه اقدام نمود در زير به برخي از گونه هايي که از دير باز در اين منطقه وجود داشت اشاره مختصري مي شود :

در ارتفاعات تعداد پراکنده اي ارس (Juniperus polycarpos )  زبان گنجشک (Fraxinus ) بادام خاردار يا تنگرس ( Amygdalus lycioides ) - گردو - انجير ،  انواع گون هاي پنبه اي ، خاردار و کتيرا ده . در ارتفاعات فوقاني ومياني  (Astragalus   )   انواع گونه هاي صنعتي و دارويي نظير بارهنگ ( Potamogeton )- چوبک (Acathophyllum  mordetum ) - برخي از انواع آويشن (Thymus astragaletum ) - بومادران ( Ackillea setacea ) - گل گاوزبان ( Echium amoenum ) - سريش زرين ( Eremurus stenophllus ) -  کنگر ( Gundelia tourneforti ) - مريم گلي ( Salvia spp ) کلاه ميرحسن (Acantho limon ) کاسني - ختمي - گل بنفشه - شيرين بيان خاکشير و ...

باغداري نيز ار از عمده فعاليت هاي کشاورزي در اين منطقه بوده که غالبا به ٌ ٌ  توليد گيلاس -آلبالو - گلابي - هلو و سيب تخصيص يافته است.  

®    حيات وحش :  طبيعتاٌ با تخريب  پوشش گياهي ، و فرسايش بسيار زياد ، اکوسيستم منطقه دستخوش تغيير شده که  به تبع آن  حيات جانوري  نيز دستخوش کاهش و حتي انقراض برخي گونه ها گرديده است .  وجود 17 هزار هکتار منطقه شکار گاه سلطنتي در محل فعلي  سد لتيان  و  بخشي از منطقه حفاظت شده " ورجين " در محدوده حوزه راحت آباد  به نوعي گوياي وجود حيات وحش  قابل توجه در اين منطقه بوده است که هنوز مي توان پرندگاني نظير کبک و تيهو و چارپاياني نظير  پلنگ - بز کوهي - قوچ و ميش را به شکل هاي پراکنده مشاهده کرد  .

 

®     مراکز جمعيتي

 

o       گلندوئک (GALANDOWAk) يا گلندوک

شهر گلندوئک با ارتفاع متوسط1800 متر از سطح دريا مرکز بخش لواسانات است و در فاصله 18 کيلومتري شمال شرقي تجريش قرار دارد . گلندوئک از طريق گردنه قوچک از دو مسير با تهران ارتباط دارد :  

گردنه قوچک - شاد آباد - سرخه حصار به طول 15 کيلومتر .

گردنه قوچک- تهران پارس به طول 15 کيلومتر .

گلندئک شهري کوه پايه اي است که سد لتيان در جنوب آن  احداث شده است . رودخانه جاجرود نيز که جمع کننده آب هاي غرب حوزه لتيان است از  جنوب اين شهر وارد درياچه سد مي شود .  کوه هاي " کندو استرخان " در شمال شهر  قرار داشته که از حدود 5 سال پيش  مورد تصرف کلان زمين خواران قرا رگرفته و در حال حاضر چند مجموعه ويلا يي در حال تکميل مي باشد . از طرفي  ساخت و ساز در چند قطعه ديگر نيز به تازگي  شروع  شده  است . اين محدوده به " اصطلک " معروف است ، قطعاٌ  در آينده اي نه چندان دور  اين اراضي ملي کاملاٌ به اشغال کلان مرفهين  و ويلا هاي چند بار مصرف در سال در خواهد آمد .کوه " بندک "  در جنوب  شهر قرار دارد و حد فاصل اين حوزه با جنگل هاي تلو است . قبل از انقلاب طرح ايجاد شهرکي بر روي اين کوه ها وجود داشته ولي در حال حاضر  ساخت و ساز هاي نظامي در ارتفاعات آن شرو ع شده است . شايان ذکر است که تخريب هاي ريزشي اين ارتفاعات سريعاٌ وارد درياچه مي شود.  

معدن مارن رسي يا  خاک سفيد نيز در محدوده  شهر قرار دارد که همانگونه که ذکر شد در کاشي سازي هاي پارس و اصفهان مورد استفاده قرار مي گيرد .

گلندوئک  به علت نزديکي به تهران  و وجود آب و هواي کوهستاني و ييلاقي از دير باز مورد توجه تفرج گران تهراني بوده است . بعد از احداث سد و ايجاد درياچه و يک منبع آبي ،  جاذبه هاي گردشگري آن افزايش يافته و مورد توجه بيشتر قرار گرفته است . در قبل از انقلاب بخش وسيعي از زمين هاي اين شهر در اختيار سازمان جلب سياحان به منظور ايجاد شهرک توريستي  قرار گرفت  ولي بعد از انقلاب اين طرح نافرجام ماند . با آغاز جنگ  تحميلي و  شروع بمباران ها و حملات موشکي عراق  به تهران ، مقطع جديدي براي جذب طبقاتي خاص به اين منطقه  آغاز شد  و به تدريج ساخت  ويلا باغ ها در آن وسعت يافت  بعد از جنگ به علل متعدد اجتماعي - اقتصادي و فرهنگي   ، سوداگري زمين  و ساخت ويلا هاي چند بار مصرف در سال در اين شهر شتاب گرفت . اين شتاب ، قيمت  زمين ها و  ويلا هارا به اشکال نجومي بالابرده است به طوريکه قيمت ويلا ها روي ميليارد دور مي زند .  به گفته  بسياري از ساکنين اصلي اين شهر ، حدود 80 درصد اين ويلا ها خالي است و بوسيله سرايداران افغاني حفظ و نگهداري مي شود .    ادامه اين وضعيت ، نه تنها آينده اي بسيار تاريک براي ساکنين بومي اين منطقه رقم خواهد زد بلکه نابودي  حيات ملي اين  آبخيز ها را نيز به دنبال خواهد داشت .  در اين گزارش تصاويري از ويلاها در ارتفاعات شهر ، واقعيات تلخ اين اراضي را به زبان ديگري بيان مي کند . اين واقعيت که اراضي ملي  نه تنها براي اين نسل  بلکه براي نسل هاي ديگر نيز مي بايست باقي مانده ،  حفظ  و احياء شوند .    

افجه ((Afjeh

روستايي پايکوهي ، جزو دهستان   لواسان کوچک که در 5 کيلومتري گلندوئک قرار دارد.  با ارتفاع متوسط2060 متر  .

v       برگ جهان

روستايي است دره اي که  در 11 کيلومتري گلندوئک قرار دارد. جزو  دهستان لواسان کوچک با  ارتفاع متوسط 1980 متر . رودخانه برگ جهان که از کوه هاي دشته سرچشمه گرفته از اين  آبادي عبور مي کند .  اين روستا هنوز دستخوش تغييرات زياد نشده است و از نکات جالب اينکه گفته مي شود آنها به افراد غير و يا غريبه زمين نمي فروشند . 

v       نيکنام ده ( Niknam deh )

  روستايي پايکوهي است که در  14 کيلومتري گلندوئک قرار دارد و جزو  دهستان  لواسانات بزرگ مي باشد .  ارتفاع متوسط آن1880 متراست  رودخانه "جهان باگه جو " از شمال اين آبادي مي گذرد .  اگرچه هنوز  نمادهاي مشخص ساخت و ساز هاي ويلايي در در اين روستا کم رنگ است ولي تابلوي مشاور املاک ( مشاور چگونگي تخريب محيط زيست ) به اين روستا نيز رسيده است .

v       کند بالا ( Kond -E-Bala )

روستايي ميانکوهي است که در 6  کيلومتري غرب گلندوک  قرار دارد و جزو دهستان  لواسانات کوچک مي باشد . ارتفاع متوسط آن 1960 متر .کوه گرچال در 2 کيلومتري شمال غربي و دره يخچال در يک کيلومتري اين روستا موقعيت دارد .

v       کندپايين  ( Kond -E-Pain )

روستايي ميانکوهي است و در 5 کيلومتري گلندوئک قرار دارد . ارتفاع متوسط آن 1940 متر و کندرود از ميان آبادي مي گذرد .

v       چهار باغ ( Chahar bagh)

 روستايي است ميانکوهي و  نام ديگر آن  خواجه وران است . جزو  دهستان لواسان بزرگ است  با  ارتفاع متوسط 1920 متر  .  رودخانه شاه نشين از کنار اين  آبادي مي گذرد.  

v       سينک ( Sinak)

روستايي است پايکوهي  که  در 3 کيلومتري شمال شرقي گلندوئک قرار دارد و جزو  دهستان لواسان کوچک است و در  ارتفاع متوسط 1880متر از سطح دريا قرار دارد . کوه آلان در 3کيلومتري جنوب اين آبادي قرار دارد

  

v       راحت آباد ( Rahatabad)

روستايي است پايکوهي که در 8 کيلومتري شمال غربي  گلندوئک قرار دارد و جزو  دهستان لواسانات کوچک است . ارتفاع متوسط 2360 متر است و يکي از بلند ترين روستا هاي اين منطقه است که  در داخل منطقه حفاظت شده "ورجين " قرار دار.  کوه سياه در شمال غربي و دره زوربند و دره زرد تولک در 2 کيلومتري آبادي موقعيت دارند .  

v       هنزک ( Hanzak  )

روستايي است کوه پايه اي جزو دهستان لواسان کوچک  با ارتفاع متوسط1580 متر و رودخانه افجه از ميان آن مي گذرد .

v       بوجان (Bujan)

روستايي است دره اي  که در  5 کيلومتري گلندئک قرار دارد و جزو دهستان لواسانات کوچک با   ارتفاع متوسط  1960 متر. رودخانه ناصر آباد از کنار آبادي مي گذرد .

v       لواسان بزرگ

  روستايي  ميانکوهي وجزو دهستان لواسانات بزرگ با ارتفاع متوسط 2160 متر . رودخانه  لواسان از غرب آن مي گذرد .  است. گردنه گل سرداب و گردنه لواسانات در 3 کيلومتري آن موقعيت دارند .

v       انباج ( Anbaj)

روستايي است پايکوهي که در 2 کيلومتري گلندوک قرار دارد و جزو دهستان  لواسانات کوچک است . ارتفاع متوسط آن از سطح دريا 1620 متر  و  رود افجه از جنوب آن مي گذرد .  در اين روستا يک زمين خوار بزرگ وجود دارد که به گفته اهالي با همدستي  نهاد هاي محلي بر روي شيب و ارتفاعات اقدام به ساخت و ساز هاي  خود سرانه و مخرب مي نمايد .   

ادامه دارد....

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1386ساعت 22:16  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

از هر 5 نفر در خيابان هاي دوبي 4 نفر گردشگر هستند

تهران- خبرگزاري كار ايران

از هر 5 نفري كه در خيابان‌‏هاي دوبي تردد مي‌‏كنند، 4 نفر گردشگراني هستند كه دولت شيخ‌‏نشين دوبي بيش از 420 هتل براي اقامت آنها در نظر گرفته است.


به گزارش ايلنا, طبق آمار سال 2006، هتل‌‏هاي دوبي در اين سال پذيراي بيش از 5/6 ميليون ميهمان گردشگر بوده‌‏اند كه ورود اين تعداد گردشگر به دوبي درآمدي بالغ بر 11 ميليارد درهم براي اين شيخ‌‏نشين در پي داشته است.
گزارشات حاكي است؛ درآمد صنعت گردشگري در اقتصاد دوبي به 30 درصد رسيده است. اين شيخ‌‏نشين بيش از 285 هتل و 135 آپارتمان مجهز با ظرفيت 35 هزار اتاق است كه براي يك‌‏ شيخ‌‏نشين ظرفيت بسيار بالايي براي اقامت گردشگران است.
گفتني است؛ طبق آمار درآمد صنعت گردشگري امارات متحده عربي در سال 2006 برابر با 8/96 ميليارد درهم بوده كه طبق پيش‌‏بيني‌‏ها تا سال 2016 به 7/170 ميليارد درهم خواهد رسيد.
شايان ذكر است؛ 8/96 ميليارد درهم 18 درصد كل درآمد صنعت گردشگري خاورميانه طي سال 2006 است كه در اين سال در حدود 56/147 ميليارد دلار گزارش شده بود.

علاوه بر خبر فوق ایران از لیست کشورهای مقصد گردشگری کشورهای فرانسه و ایتالیا و آلمان و انگلیس بنا به خبری از جراید ایران حذف گردیده است . و بسیاری از کشورها به توریستها خود در مورد سفر به ایران و تهدیدات آن هشدار داده اند و اعلام کرده اند که دولت آنها هیچگونه تعهدی بر حفظ حقوق شهروندانشان که به ایران سفر کنند ندارند

 

صفحه نخست وبلاگ اصلی موسسه گردشگری شیوار کوهستان

 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه پانزدهم اردیبهشت 1386ساعت 13:15  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

images/20070429/natural.jpg
 
:ايران به لحاظ جاذبه هاي جهانگردي يکي از 10 کشور اول جهان محسوب مي شود، اما درآمد حاصل از جهانگردي براي کشور بسيار اندک است.
ضرورت افزايش درآمدهاي عمومي کشور و کاهش وابستگي اقتصاد کشور به درآمد حاصل از فروش نفت ، ايجاب مي کند که استفاده از ظرفيت هاي زيستي کشور، منابع طبيعي و توجه به صنعت جهانگردي بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد؛ چراکه به عنوان مثال تنها ارزش مصرفي تنوع زيستي به صورت مستقيم از طريق اکوتوريسم انگيزه مهمي را براي حفاظت از تنوع زيستي بخصوص در کشورهاي در حال توسعه ايجاد کرده است. از آنجا که ريشه کني فقر و گرسنگي و ارتقاي فرصت هاي اقتصادي و اشتغال در دستور کار اصول توسعه پايدار و اهداف توسعه هزاره است ، لذا بي مناسبت نيست به سرفصل هاي گردشگري ، تنوع زيستي و برنامه هاي اهداف هزاره پرداخته شود.

براساس گزارشي که آخرين مورد از رشته گزارش هاي ارزيابي زيست محيطي در برنامه هزاره جديد بود و به صورت پروژه چهار ساله با هدف ثبت و دسته بندي اطلاعات منابع طبيعي جهان و مشارکت 3 هزار دانشمند از سراسر جهان به انجام رسيد، نتيجه اي حاکي از آن داشت که 12 درصد از گونه هاي پرندگان ، يک چهارم از پستانداران و يک سوم از دوزيستان جهان با خطر انقراض روبه رو هستند. انتشار اين گزارش موجب شده تا اين احتمال قوت بگيرد که تلاشهاي حفاظت از تنوع زيستي و رويکرد اکوتوريسم با اهداف سازمان ملل در زمينه توسعه هزاره و براندازي فقر و گرسنگي و ايجاد اشتغال و درآمدزايي در تقابلند. برخي از تحليلگران اقتصادي استدلال مي کنند بدون افزايش تاثير بشر بر زيست محيطها نمي توان به افزايش صنعت گردشگري و تنوع زيستي و اهداف هزاره دست يافت.
البته يکي از اهداف توسعه هزاره ، دستيابي به توسعه پايدار زيست محيطي است و لذا تلاش براي منطبق کردن نتايج هر دو برنامه و حصول به موقعيت برنده برنده يکي از مهمترين وظايف فراروي هر دو گروه کارشناسان و برنامه ريزان «حفظ تنوع زيستي و توسعه هزاره» است. به عبارتي دستيابي به اجراي کنوانسيون تنوع زيستي (CBD) و نيز برنامه عمل اجلاس سران ژوهانسبورگ از يک سو و اهداف هزاره از سوي ديگر کليد اصلي نيل به توسعه پايدار هستند.
بدين ترتيب با انطباق بازبيني پروژه هاي موفق اکوتوريسم در کشورهاي در حال توسعه و اهداف توسعه هزاره مي توان به اصولي قابل تعميم در پهنه هايي که در آن گردشگري اتفاق مي افتد، دست يافت.
تدوين و اجراي برنامه جامع توسعه طبيعت گردي ، تاکيد بر حفاظت اکولوژيکي از اکوسيستم مورد نياز و جلب مشارکت مردم بومي و محلي در امر حفاظت ، بسيار اهميت دارد. توسعه فعاليت هاي تفرجگاهي و گردشگري در عرصه هاي طبيعي با حفظ استانداردهاي زيست محيطي و ايجاد سازوکارهايي براي بازگشت درآمد حاصل از اکوتوريسم به جوامع محلي و برنامه هاي حفاظت از منابع طبيعي نيز بايد مورد توجه قرار گيرد.

اکوتوريسم و اهداف توسعه هزاره

افسون اژدري ، کارشناس ارشد کميته ملي توسعه پايدار گفت: در آستانه هزاره سوم ، صنعت گردشگري به عنوان يکي از مهمترين بخشهاي اقتصادي در بسياري از کشورها مطرح است و هم اکنون اقدامات گسترده اي براي توسعه اين صنعت در بسياري از کشورها آغاز شده است.

در آستانه هزاره سوم گردشگري به عنوان يکي از مهمترين بخشهاي اقتصادي در بسياري از کشورها مطرح است

وي افزود: براساس گزارش هاي سازمان تجارت جهاني در سال 2004، درآمدهاي ناشي از صنعت گردشگري در سطح جهان از 474ميليارد دلار در سال 2003 با 8.4 درصد رشد به 514ميليارد دلار افزايش يافته است.
وي مي گويد: براساس آخرين تحقيق سازمان ملل متحد، گزارشي با عنوان «زيست محيطها، رفاه انسان ها و ايجاد تنوع زيستي» منتشر شده است و نشان مي دهد صدمه اي که انسان ها طي پنجاه سال گذشته بر تنوع منابع بيولوژيک جهان وارد ساخته اند از هر زمان ديگري در طول تاريخ بيشتر بوده است.
اگر اين روند متوقف نشود، انسان ها منافع اساسي را در جهان طبيعت از دست خواهند داد. هم اکنون مي توان اين منافع را به «خدمات زيست محيط» تغيير داد. به طور کلي هر انساني براي برخورداري از زندگي ايمن به طبيعت وابسته است.
در حدود 3.5 ميليارد نفر در سراسر جهان براي گذران زندگي و تامين غذا به درياها و اقيانوس ها وابسته اند. اما به دليل تغييرات اعمال شده از سوي بشر طي ساليان اخير، در برخي از مناطق ميزان ذخاير آبزيان تا 9 درصد کاهش يافته است.
از سوي ديگر در حدود 70 درصد جمعيت جهان هنوز از منابع بيولوژيک سنتي حاصل از طبيعت استفاده مي کنند که خود نشانگر اهميت چرخه هاي طبيعي در زندگي انسان هاي قرن 21است.

تعيين ارزش تنوع زيستي و توسعه هزاره

ذخاير زيستي کره زمين زيربناي اصلي جامعه اي پايدار و مهمترين جزئ براي کارايي سيستم حمايت از حيات زمين و جلوگيري از فروپاشي اکولوژيک است. کارشناس ارشد کميته ملي توسعه پايدار گفت: کاملا روشن است که توسعه براساس ادامه نابودي محيط زيست طبيعي در نهايت با شکست مواجه خواهد شد و اين در حالي است که تنوع زيستي مکمل رفاه انسان هاست و مظاهر عيني ، آب و هواي پايدار و مظاهر معنوي را حفظ مي کند.
اژدري مي افزايد: تعريف تنوع زيستي و کنوانسيون هاي مرتبط تاکيد مي کند که گوناگوني در هر سطح ژنها، گونه ها و اکوسيستم ها به طور يکساني براي حفاظت از سيستم حمايتي حيات در کره زمين ضروري هستند. وي با اشاره به گزارش ارزيابي زيست بوم هزاره که بتازگي منتشر شده است. تاکيد کرد: تقريبا تمامي خدمات زيست بوم حياتي کره خاکي در حال انحطاط هستند و اين وضعيت مانعي عمده سر راه تحقق اهداف توسعه هزاره به شمار مي رود.
اصل 25 اعلاميه ريو بيانگر آن است که توسعه و حفاظت محيطزيست به هم وابسته و غيرقابل تفکيک اند. دانشگاه کلمبيا کشور ايران را با 39.8 امتياز در فهرست کشورهاي درحال تهديد محيطزيست طبقه بندي کرده است.
در اين مسير، هدف اصلي گنجاندن اصول توسعه پايدار در سياست ها و برنامه هاي کشوري و معکوس کردن روند تخريب منابع زيست محيطي است.

صنعت طبيعت گردي

امروزه صنعت توريسم به عنوان يکي از محورهاي مهم توسعه همه جانبه بسياري از کشورهاي جهان به شمار مي آيد و اکوتوريسم که زير مجموعه اي است از صنعت زنده و پوياي توريسم در عين بازدهي و سودآوري چشمگير اقتصادي ، متضمن تامين لايه هاي عميق تر توسعه است.

ضرورت حفظ زيستگاه هاي طبيعي


گونه هاي حياتي به طور بي سابقه اي در حال از بين رفتن هستند، آب و هوا در حال تغيير است که خطراتي نظير بالا آمدن سطح آب درياها، خشکسالي و سيل را به همراه دارد. حدود 19 ميليون کيلومتر مربع يعني بيش از 13 درصد سطح خشکي در کره زمين منطقه حفاظت شده اعلام شده است. از سال 1994 اين رقم 15 درصد افزايش داشته است. گسترش مناطق حفاظت شده مايه دلگرمي است ، ولي هميشه مديريت آن با اهداف حفاظت محيطزيست سازگار نيست.
از بين رفتن زيستگاه ها و گونه هاي بيولوژيک کماکان ادامه دارد و بيش از 10 هزار گونه اکنون در خطر انقراض قرار دارند، بدين ترتيب بايد در پي يافتن شاخص ها و راهکارهايي براي ارتباط صحيح بين اکوتوريسم و تنوع زيستي در توسعه پايدار باشيم

اکوتوريسم مخفف کلمه (Ecological Tourism) است که در زبان فارسي طبيعت گردي نام گرفته و گرايشي نو و پديده اي تازه در صنعت جهانگردي محسوب مي شود.
کشور ايران از نظر جاذبه طبيعي در جهان رتبه پنجم را دارد و امروزه اکوتوريسم مهمترين بخش صنعت گردشگري به شمار مي آيد. وجود تالاب هاي حائز اهميت بين المللي ، پارکهاي ملي و مناطق حفاظت شده که ذخيره گاه کره مسکون نام گرفته و تنوع بسيار زياد گونه هاي گياهي و جانوري از پتانسيل هاي اکوتوريسمي بسيار بالايي برخوردار است.
مهنوش رضاعلي ، کارشناس ارشد واحد GIS دفتر طرح و برنامه سازمان حفاظت محيط زيست مي گويد: در اين رابطه جاي بسي خوشحالي است که ديدگاه دولت نهم در زمينه محيطزيست ، برنامه ريزي در حوزه اکوتوريسم با عنوان مهمترين بخش صنعت گردشگري بوده و بدون شک يکي از راههاي رسيدن به توسعه پايدار، رواج و گسترش اين صنعت در کشور است. با توجه به اهداف و ويژگي هاي اکوتوريسم به طور عام ، به نظر مي رسد که اکوتوريسم نقش بالقوه مهمي را در حفاظت از تنوع زيستي مي تواند ايفا کند.وي با اشاره به اهداف توسعه هزاره ادامه مي دهد: براي رسيدن به اهداف توسعه هزاره با بهينه سازي صنعت توريسم و شناسايي توان اکوتوريستي در کشورمان و برنامه ريزي اصولي در اين زمينه و همکاري با سازمان هاي مربوطه مي توان علاوه بر حفظ و حراست از ارزش هاي طبيعي و ماندگار بتوانيم گامهاي موثري در ايجاد اشتغال و هدف نهايي آن که رسيدن به توسعه پايدار است ، برداريم.
کوشش براي حفظ ظرفيت هاي حياتي اکوسيستم هاي حفاظت شده و بهره برداري خردمندانه از آن در راستاي دستيابي به بزرگترين آرمان زيست محيطي جهان معاصر يعني توسعه پايدار و اهداف هزاره است.
اکوتوريسم به شرط برنامه ريزي مطالعه شده منطقي ، مناسب و قانونمند يکي از سامانه هاي راهبردي جوامعي تلقي مي شود که 3 نسل گذشته ، حال و آينده را به هم پيوند داده و جامعه انساني را به همزيستي عادلانه و آرامش بخش با ساير موجودات زنده زيست کره زمين دعوت مي کند.
بايد دانست رابطه توسعه و اهداف هزاره با محيط زيست دوطرفه است ، غفلت از محيطزيست مانع دستيابي به اهداف توسعه مي شود.
اهداف توسعه هزاره آزموني براي اراده سياسي به منظور ايجاد مشارکت وسيع تر و عميق تر است و سران 189 کشور در سپتامبر سال 2000 ميلادي اين اعلاميه را تصويب کردند.اين تعهد جهاني يکي از مهمترين اسناد سازمان ملل در سالهاي اخير است. در واقع اين تعهد جهاني به دنبال يافتن راهکارهايي براي برخي از چالشهاي بزرگ است که جامعه جهاني با آن روبه روست. طبق هدف 7 بسياري از کشورها به اصول توسعه پايدار متعهد شده اند ولي اين مساله به پيشرفت کافي براي معکوس کردن روند تخريب منابع زيست محيطي جهان منجر نشده است. تحقق اين هدف مستلزم توجه بيشتر به وضعيت منابع طبيعي و حفاظت از اکوسيستم هاي پيچيده است که ادامه حيات ما و حتي صنعت توريسم و گردشگري به آنها بستگي دارد.


حميده سادات هاشمي

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

  

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم اردیبهشت 1386ساعت 2:59  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

در این مملکت هر کسی ساز خود رو می نوازه

به گزارش خبرنگار گردشگری خبر گزاري اقتصادي ايران ، كامبيز بابائي ، دبير كميته گردشگري ورزشي كشور ، پس از سومين جلسه كميته گردشگري ورزشي گفت :"كميته گردشگري ورزشي از زمان آغاز فعاليت خود ، با انعقاد 21 تفاهم نامه با فدراسيون ها و تعدادي تفاهمنامه علمي و ورزشي در جهت توسعه زير ساختهاي تئوريك اين كميته ، قدم برداشته است . "

درحالي كه عبدالرضا ساور ، معاون حقوقي و پارلمان سازمان تربيت بدني در اين جلسه گفت :" كميته گردشگري ورزشي بايد به جاي امضاي تفاهم نامه با فدراسيونها ، اين كار را زير نظر سازمان تربيت بدني انجام دهد .

 

"فدراسيون ها بدون اجازه سازمان تربيت بدني ، حق هيچ كاري را ندارند . "

 

وي كميته ملي المپيك را نيز با توجه به اينكه صرفأ در حوزه قهرماني فعاليت مي كند و در فدراسيونها محدود فعاليت دارد ، جامع نخواند و گفت :‌" ما شركتي را بعنوان توسعه گردشگري ورزشي كه بعنوان يك آژانس خصوصي است ، در داخل صندوق حمايت از قهرمانان ايجاد كرده ايم و بايد تمام كارهاي اجرائي را به آن بسپاريم . "

 

بابائي در گفتگو با خبرنگار ما گفت : " در پايان اين جلسه ، مقرر شدكارهاي اداري و سياست گذاري از طريق كميته گردشگري ورزشي اجرا مي شود . "

 

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

  

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین 1386ساعت 13:15  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

به گزارش خبرگزاري اقتصادي ايران به نقل از توسعه فناوري اطلاعات (ميراث آريا) ،روز جهاني گردشگري امسال با شعار "در هاي گردشگري به روي زنان گشوده مي شود"روز 27 سپتامبر در سريلانكا برگزار مي شود.

 

سازمان گردشگري در نظردارد در راستاي افزايش سطح آگاهي عمومي براي كسب فرصت هاي لازم در زمينه گردشگري زنان ،بهترين تصاوير از زنان مدير ونقش هاي كليه زنان در سطوح مختلف را بر روي اينترنت گرد آورد ،ودر پايان مراسم بزرگداشت روز گردشگري به 12 نفر از برندگان جايزه داده مي شود.

 

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

  

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین 1386ساعت 13:4  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

 

 

 

به گزارش خبرگزاري اقتصادي ايران ـ اقامت يكي از مهمترين عناصر گردشگري است كه اين روزها در بسياري از محافلي كه در رابطه با بررسي راهكارهاي توسعه گردشگري كشور برگزار شده، مورد توجه حاضران در جلسات قرار گرفته و نطرات متعددي در ارتباط با اين مبحث توسط متوليان گردشگري در بخش دولتي و خصوصي كشور مطرح شده است.

 

مباحث چشم انداز 20 ساله توسعه كشور در صنعت گردشگري كه هم اكنون دو سال از آن تمام شده به اين مساله ختم مي‌شد كه تا پايان اين برنامه ايران بتواند ساليانه 20 ميليون گردشگر را از سهم گردشگري جهان به خود اختصاص دهد و براي دستيابي به اين هدف يكي از مهمترين راه‌ها ساخت هتل و افزايش دادن به تعداد هتلهاي كشور بود.

 

با توجه به سند چشم‌انداز 20 ساله، در طول يك سال گذشته بسياري از مصاحبه‌هاي متوليان دولتي گردشگري كشور حول محور ساخت هتل و ازدياد اين مراكز اقامتي در مناطق مختلف كشور بود.

 

اظهارات اين مسوولان در بسياري از موارد تنها به ارايه طرح هتل‌سازي در نقاط مختلف كشور منتهي شد در حالي كه هيچ يك از زمان‌هايي كه براي كلنگ‌زني هتلهاي ياد شده ذكر شده بود تحقق نيافته و به صورت مكرر در مصاحبه‌هاي بعدي اخبار ساخت هتل درج شده و اين روند همچنان تا امروز نيز ادامه دارد.

 

در آخرين گزارشي كه رييس سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي در ارتباط با طرح‌هاي رونق گردشگري ايران و زمان اجرايي شدن آنها در نمايشگاه فيتور اسپانيا ارايه كرد،  از ساخت 700 هتل در طول يك سال خبر داد و اظهار داشت كه در حال حاضر 150 هزار تخت در هتل‌هاي كشور وجود دارد.

 

با اين وجود در حالي وي در ارتباط با اجرايي شدن اين طرح با اطمينان صحبت كرد، كارشناسان اين حوزه از غير كارشناسي بودن اين اظهار نظر از سوي متولي دولتي گردشگري ايران خبر مي‌دهند.

 

به گفته مسوولان هتل‌داري، به طور متوسط هر هتل در ايران صد تخت دارد. با يك تقسيم ساده مي‌شود به اين نتيجه رسيد كه براي ساخت 70 هزار هتل گفته شده توسط رحيم مشايي، لازم است حدود 700 هتل در يك سال ساخته شود. اما در مورد اين كه اين اظهار نظر تا چه حد منطقي و مبتني بر واقعيت‌هاست، با كارشناسان اين حوزه گفت‌و‌گو كرده‌ايم.

 

محمدعلي فرخ‌مهر رئيس اتحاديه هتل‌داران ايران در انتقاد به نظر رحيم‌مشايي مي‌گويد: «براي ساخت يك هتل، تنها دو سال زمان براي گرفتن مجوز لازم است. دو تا سه سال هم براي ساخت و تجهيز هتل. حالا با اين اوصاف چگونه مي‌شود در يك سال هتل ساخت، آن هم 700 عدد؟» 

 

روند گرفتن مجوز براي ساخت هتل، روندي طولاني است. در ابتدا بايد به سازمان ميراث فرهنگي درخواست ساخت هتل داده شود، پس از آن، نقشه‌ها تحويل داده شود، تقاضا در شهرداري بررسي شود، در كميسيون ماده پنج براي تغيير كاربري مجوز گرفته شود، تا دست آخر زمين به متقاضي داده شود و بتواند كار را آغاز كند. به گفته كارشناسان، اين روند معمولا چيزي در حدود دو سال طول مي‌كشد.

 

فرخ‌مهر مي‌گويد: «من به عنوان رئيس اتحاديه هتل‌داران ايران براي گرفتن يك مجوز از شهرداري براي ساخت هتل در تهران، هشت ماه است در انتظارم. حالا تصور كنيد اگر يك سرمايه‌گذار معمولي بخواهد چنين كاري انجام دهد چقدر زمان مي‌برد!»

 

جعفر عطار، رئيس جامعه هتل‌داران ايران نيز در اين مورد مي‌گويد: «براي ساخت هتل لااقل يك و نيم تا دو سال و براي تجهيز آن هم حدود 6 ماه زمان لازم است.»

 

با اين حساب به نظر مي‌رسد در يك سال حتي يك هتل نمي‌توان ساخت و تجهيز كرد چه برسد به 700 هتل.

 

اصغر ژيان‌دربندي، كارشناس هتل‌داري نيز در اين مورد مي‌گويد: «سازمان ميراث فرهنگي با برنامه‌هاي فعلي يك هتل هم نمي‌تواند به هتل‌هاي كشور اضافه كند چه برسد به 700 هتل.»

 

به عقيده ژيان‌دربندي، حتي اگر فرض كنيم چنين چيزي امكان‌پذير باشد، چگونه مي‌شود انتظار داشت هتلي كه با عجله و در عرض يك سال ساخته مي‌شود داراي استانداردهاي مطلوب هتل‌سازي امروز دنيا باشد؟

 

او مي‌گويد: «از سازمان ميراث فرهنگي بپرسيد چه استانداردهايي براي ساخت هتل در ايران دارند و چه كساني به عنوان مشاور در كنار سازندگان هتل هستند و آيا اين مشاوران تخصص هتلداري دارند يا خير!»

 

به گفته اين كارشناس هتلداري، با اين حساب ما با استانداردهاي 40 سال پيش هتل مي‌سازيم كه در وضعيتي كه اين‌همه رقابت وجود دارد، به جايي نمي‌رسيم.

 

رحيم‌مشايي در ادامه گفته‌هايش در نمايشگاه فيتور اسپانيا، وعده داده بود كه تا پايان كار دولت نهم، تعداد تخت‌هاي هتل‌هاي ايران را به 400 هزار تخت مي‌رساند، در حالي كه اين تعداد در حال حاضر، 150 هزار تخت است.

 

حال بايد ديد با اين اظهارنظرات كارشناسان و يك حساب منطقي، سخنان رئيس سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در نمايشگاه فيتور اسپانيا صرفا يك پز تبليغاتي است يا خير و اصولا اين سازمان چقدر فرصت دارد تا بخشي از آن را صرف تبليغات اينچنيني كند. 

 

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

  

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین 1386ساعت 12:57  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

به گزارش خبرگزاري اقتصادي ايران ـ نمايندگان مجلس به دليل كمبود وقت رديف اعتبارات اين سازمان را بررسي نكردند و با راي كلي به بودجه اعتبارات سال آينده ميراث فرهنگي بدون بررسي تصويب كردند.

 

براساس لايحه بودجه، بودجه جاري اين سازمان 52 ميليارد و 951 ميليون تومان است كه نسبت به سال قبل 8/3 درصد رشد داشته و در بودجه عمراني اگرچه با رشد 6/6 درصدي نسبت به سال 85 ،‌82 ميليارد و 35 ميليون تومان مقرر شده اما بودجه سال 85 نسبت به سال قبلش 28 درصد كاهش داشته است كه با در نظر گرفتن اين موارد بودجه عمراني سال 86 نسبت به سال 84 ، 22 درصد كاهش داشته است.

 

براساس بودجه اين سازمان به 10 موزه رقم 5 ميليارد و 700 ميليون تومان اختصاص يافته است اين در حالي است كه اين بودجه نسبت به  سال 85، 35 درصد رشد دارد.

 

در رديف اعتبارات اين سازمان برنامه "برنامه ريزي آموزش صنايع دستي حذف شده و به آن هيچ رقمي اختصاص نيافته است".

 

بر اساس برنامه‌هاي اجرايي اين سازمان براي تشويق گردشگر داخلي پيش‌بيني شده كه 61 ميليون گردشگر داخلي در سال 86 وجود دارد و براي تشويق هر يك از آنها 145 تومان اختصاص يافته است.

 

اين در حالي است كه در قانون بودجه 85 براي 50 ميليون گردشگر پيش‌بيني شده 160 تومان اختصاص يافته بود.

 

بر اساس اعلام مركز پژوهش‌هاي مجلس مشخص نيست كه اين برآورد هزينه‌ها و اثربخشي آنها چگونه تعيين شده است.

 

اين سازمان همچنين در بودجه 86 پيش‌بيني كرده سه ميليون گردشگر وارد ايران خواهند شد كه براي تشويق هر يك از آنها به سفر به ايران دو هزار و 900 تومان در نظر گرفته شده است.

 

در قانون بودجه 85 پيش‌بيني گردشگر خارجي دو ميليون و 600 هزار نفر بوده و براي هر نفر سه هزار و 27 تومان در نظر گرفته شده با وجود اخطار مركز پژوهشهاي مجلس مبني بر اينكه در برنامه گردشگري اين سازمان معيار برآوردها و نحوه عملكرد مشخص نيست و سيستم حسابداري قيمت تمام شده دائر نشده نمايندگان مجلس بدون بررسي اين جزئيات اعتبارات را تصويب كردند

 

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

  

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم فروردین 1386ساعت 12:12  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

تابستان كه مي‌شود بسياري از ايراني‌ها هوس سفر به شمال و سپردن گرما به خنكاي آب خزر را دارند. به گونه‌اي كه اكنون شمال ايران از اين رهاورد تبديل به پيك مسافرتي كشور شده و دست اندكاران را بر آن داشته تا با اجرايي كردن 16 طرح دريا گام‌هايي را براي سالم‌سازي سواحل و توسعه توريسم دريا در بزرگترين درياچه درون خشکي کره زمين که در آسياي غربي و شمال ايران قرار گرفته، آغاز كنند. اين در حاليست كه تاكنون اطلاعات مناسبي از جاذبه هاي اين درياچه در ابعاد ملي و جهاني براي گردشگران ارايه نشده است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) جمهوري‌هاي قزاقستان، ترکمنستان، آذربايجان، فدراتيو روسيه و جمهوري اسلامي ايران در کرانه‌هاي اين دريا قرار گرفته‌اند که از اين ميان کرانه‌هاي جنوب، جنوب شرقي و جنوب غربي آن جزء واحدهاي جغرافيايي گيلان، مازندران و گلستان محسوب مي‌شود.

درياي مازندران داراي شرايط آب و هوايي گوناگون است. شمال آن تحت تاثير اقليم قاره‌اي در زون حرارتي کم حرارت است، در حالي که کرانه‌هاي جنوبي دريا با تابستانهاي گرم و خشک و زمستانهاي ملايم و مرطوب آب و هوايي مديترانه‌اي دارد.

ميانگين درجه حرارت ساليانه از دهم تير الي دهم شهريور در سطح آب 24 تا 26 درجه سانتي گراد بوده و در ماههاي زمستان ميانگين درجه حرارت از 10 الي 12 در نوسان است.

ميزان بارندگي در ازاي کرانه هاي غربي 400 ميلي متر کرانه هاي شرقي 100 ميلي متر و کرانه هاي جنوب و جنوب غربي 1400 ميلي متر است بدين ترتيب مي توان ميانگين بارندگي سالانه بر روي کل پهنه درياي خزر را معادل 200 ميلي متر تخمين زد.

پوشش گياهي درياي خزر از گياهان آبي و گلدار تشکيل شده است. ميزان نمک آب اين دريا و عدم پيوند آن با درياهاي آزاد باعث شده گياهان کفزي درياي خزر از نظر گونه هاي تشکيل دهنده نسبت به آبگيرهاي عادي جهان بسيار فقيرتر باشد. در اين دريا پانصد و هفتاد و پنج گونه گياه شناخته شده که از بين آنها پنج گونه گياه آلي و دويست و پنج گونه جلبکهايي هستند که در کف دريا زندگي مي کنند. سالانه حدود دو هزار تن گياه دريايي از اين درياچه گردآوري مي شود.

جوامع جانوري درياي خزر در طول تاريخ زمين شناختي خود دستخوش دگرگوني هاي بسياري شده اند و بيشتر آنها بازماندگان جانوران درياهاي دوران سوم زمين شناختي هستند. عليرغم وجود زيستگاهها و شرايط مشابه جوامع جانوري درياي خزر در مقايسه با درياي سياه بسيار ضعيف شده و تنها چهل درصد تعداد گونه ها در آن وجود دارد که تقريبا نصف گونه ها بوده و بيشتر از دو سوم آنها تنها در اين دريا و حوزه درياي سياه- آرال يافت مي شود.

مجموعا در اين دريا هزار و سيصد و سي و دو گونه جانوري زندگي مي کنند که هشتصد و پنجاه گونه آن ماهي و جانور دريايي است که از آن ميان صد و دوازده گونه مهره دار هستند و تنها جانور پستاندار آن فک درياي خزر است که به علت شکار بي رويه در معرض خطر انقراض قرار دارد.

آبهاي ساحلي و آزاد درياي خزر پناهگاه صدها گونه از پرندگان ساحلي، مرغابي و پرندگان دريايي است و اين نواحي براي پرندگان مهاجر به منزله توقفگاه بين راهي مي باشد همچنين در اين دريا صد و بيست و شش گونه و زير گونه ماهي وجود دارد که ماهي سفيد، سوف، آزاد، اوزون برون، فيل ماهي، اردک ماهي، کپور، کفال، کلمه، اسبله، کيلکا و کولي از مهمترين ماهيان درياي خزر هستند که از اهميت شيلاتي برخوردارند.

در بخش جنوبي درياي خزر در کرانه هاي ايران پنجاه صيدگاه يا بندر ماهيگيري وجود دارد که بيست و سه صيدگاه در کرانه هاي گيلان، هيجده صيدگاه در کرانه هاي مازندران و نه صيدگاه در کرانه هاي گلستان قرار دارند.

مجموعه امتيازات درياي خزر، از آن اکوسيستمي ساخته که در زندگي اقتصادي مردم کرانه هاي خود نقش انکار ناپذيري ايفا مي کند.

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

  

 

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم فروردین 1386ساعت 3:11  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

  آمارهای علمی یا چرتکه ای

پارسا بابايي ـ طبق برخي آمارهاي رسمي، در طول نوروز سال 84 ميزان سفرهاي شهروندان داخلي كشور 35 درصد افزايش يافت و به رقم بي سابقه 42 ميليون سفر ( در طول 15 روز) رسيد و 12 ميليون مسافر نيز شب ها را در كنار خيابان ها به سر بردند كه اين آمارها در نوع خود جالب به نظر مي رسند.

اما هيچ مدرك قابل استنادي براي آمارهاي بالا وجود ندارد. شايد باوركردنش سخت باشد، اما واقعيت آن است كه ظاهرا در طول تعطيلات نوروزي هر سال و البته امسال برخي افراد در مبادي ورودي برخي شهرها (ظاهرا 12 شهر) پر رفت و آمد، آن هم در ساعات خاصي در طول روز مستقر شده و پس از عبور هر دستگاه اتومبيل يك علامت بر روي برگه هاي آماري ثبت كرده اند و آنگاه مسئولان با جمع، تفريق و ضربدرهاي چند باره به نتايج بالا رسيده اند؛ جالب تر است كه بدانيم اتومبيل هاي عبوري به سمت شمال يا جنوب يا شرق و غرب كشور در عبور از چند شهر، چندين بار ثبت و به آمار كلي 42 ميليون سفر اضافه شده اند. به همين سادگي و راحتي! همواره ضعف آمار و اطلاعات توريستي و نبود امكانات زيربنايي، از مهم ترين مشكلات اهالي صنعت توريسم بوده است، لذا رفع اين ضعف ها مي تواند درهاي جديدي را بگشايد و توسعه گردشگري كشور را به همراه داشته باشد. دكتر علي رحيم پور مدير كل دفتر نظارت بر دفاتر و تورهاي سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با اذعان به ضعف آماري صنعت گردشگري كشورمان، حل اين مشكل را وظيفه مركز آمار ايران دانسته و مي گويد: آنها (مركز آمار ايران) مي توانند به صورت پروژه اي به اين كار مبادرت ورزند و يا آنكه آمارگيري از صنعت گردشگري شرح وظيفه آنها باشد. ما عجالتا برنامه ريزي مي كنيم و به صورت كوتاه مدت كار آمارگيري را نيز انجام مي دهيم؛ رحيم پور، همچنين با لحن متفاوتي اظهار عقيده مي كند: دولتمردان ما نتيجه 20 سال غفلت از صنعت گردشگري را امسال ديدند، چرا كه با حجم تبليغات صورت گرفته و حركت جريان گردشگري، خانواده هاي ايران 42 ميليون سفر را رقم زدند و نتيجه آن روشن شدن غفلت دولتمردان ما در طول دو دهه گذشته بود.

لابد منظور وي همان 12 ميليون نفري است كه در طول تعطيلات نوروزي امسال شب را در كنار خيابان ها و پارك ها به سر بردند و جايي براي اسكان پيدا نكردند.با اين وصف به نظر مي رسد كه جاي اتاق فرمان آماري گردشگري در كشورمان خالي باشد؛ خسرو ايرانپور _ دبير اتحاديه هتلداران ايران و عضو شوراي عالي ميراث فرهنگي و گردشگري _ نيز با تاييد اين مطالب به نگارنده مي گويد: قرار است تا پايان برنامه چشم انداز 20 ساله كشور را ميزبان 20 ميليون توريست خارجي باشيم، بنابراين بايد مجموعه  هاي آماري براساس سه اصل تداوم، زمان _ مكان و موضوع تعريف و فعال شوند. او نيز مانند رحيم پور، بر لزوم ورود مركز آمار ايران به صنعت گردشگري تاييد كرده و مي گويد: وقت آن رسيده تا سازمان هاي متولي، درگير و متخصص در حوزه آمار به كمك سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري آمده و اين امر مهم را به سرانجام برسانند، البته ناگفته  نماند كه در طول سال هاي گذشته فعاليت هاي خوبي از سوي اين مركز در قبال برخي امور گردشگري صورت گرفته است.

از سوي ديگر اگر در كنار آمارهاي ذكر شده، به اين مطلب نيز توجه كنيم كه بيش از 90 درصد پروازهاي دبي در طول نوروز 84 را ايرانيان به خود اختصاص دادند، به اين نتيجه خواهيم رسيد كه با وجود هزينه بالاي مسافرت هاي داخلي، بسياري از مردم با هزينه اي كمتر از مسافرت به كيش و قشم، به آنتالياي تركيه، دبي و اخيرا جمهوري نخجوان (!) سفر مي كنند. اگر علاقه مند به توسعه مسافرت هاي داخلي و سلامت جوانان و خانواده هاي ايراني هستيم، بايد بپذيريم كه راه صحيح، تخصص، برنامه ريزي و از همه مهم تر آمارهاي دقيق است. در حالي كه به نظر مي رسد برخورد متوليان امر با صنعت گردشگري كشورمان چندان غير بوروكراتيك نبوده و بدون ترديد با ادامه چنين روشي، تحول بزرگي در صنعت توريسم ايران رخ نخواهد داد.

بهترين راه حل مشكلات عديده گردشگري كشورمان، به كارگيري يك گروه زبده و متخصص براي انجام فعاليت هاي مطالعاتي و آمارگيري صحيح و علمي از ورودي ها، خروجي ها و آمار مسافرت هاي داخلي براي برنامه ريزي دقيق و تقويت اين سه حوزه است؛ يا همانگونه كه از سوي دو كارشناس ارشد اين حوزه بيان شد از توانايي هاي مركز آمار ايران استفاده شود. بدين منظور امضاي تفاهمنامه ميان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و مركز آمار ايران در همين رابطه الزامي به نظر مي رسد.

برگرفته از سایت نشریه حیات نو اقتصادی 

 

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

 

 

+ نوشته شده در  جمعه چهارم اسفند 1385ساعت 17:0  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

 

 

با توجه به چشم انداز بیست ساله توسعه ایران در زمینه گردشگری به عنوان صنعت شماره یک جهانی شاهد انجام کارهای اساسی و زیر بنایی و توسعه روز افزون سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار در زمینه های مختلف این پروژه هستیم .

اما نگارنده آنچیزی که در مدت فعالیت خود در این عرصه تجربه کرده و دیده غفلت مسئولین امر در اساسی ترین فاکتور این صنعت است که همیشه نقطه ضعف صنعت توریسم در ایران بوده و هست و با این چشم انداز خواهد بود و آن غفلت از فاکتور " امنیت  " است .

امنیت در ابعاد مختلف نمود دارد ، امنیت تنها با از بین بردن اشرار مسلح سیستان و یا فاکتورهای اینچنینی حاصل نخواهد شد . آنگاه که ایران در بازتاب اخبار سیاسی رسانه ها به عنوان بهشت تروریستها یا حمایتگر تروریستها اعلام میشود و آنگاه که از این کشور اخباری مبنی بر اقدام های ضد بشری و مربوط به عصر توحش به عرصه رسانه های جهانی گزارش میشود همانند اعدام کودکان یا حکم سنگسار و ...   چگونه میتوان انتظار داشت مخاطب خارجی بدون در نظر داشتن چنین فاکتورهایی با خاطر آسوده به کشوری پا بگذارد که از او چهره دیوی آدم خوار ساخته اند

متأسفانه در این عرصه نه تدابیر و برنامه ریزی در جهت اصلاح افکار عمومی جهانی برداشته شده است و نه برنامه مدونی برای عرصه تبلیغات در بلند مدت و کوتاه مدت از طرف سازمان ارایه گردیده است و اگر هم شده کاملاً بی اثر در نتیجه دهی نشان داده شده است

نکته دیگر در بحث امنیت بر میگردد به خود مردمی که طرف با توریست هستند و به عبارتی مخاطب توریستها هستند .

متأسفانه در سیاستهای دولت توجهی به بومی کردن اقتصاد گردشگری نشده و همین امر تأثیر سوء خود را در آتی در عرصه صنعت گردشگری خواهد گذاشت

بحث دیگر امنیت مربوط به نیروهای فرا قانونی تحت نام بسیج و همینطور گروهکهای مذهبی است که نه اعمالشان بر اساس قوانین جاری است و نه خود را ملزم به رعایت چنین قوانینی میدانند که عموماً از اقشاری هستند که یا دچار مشکلات روحی روانیند و یا برای تفریح تصمیم به برخورد خشونت آمیز و قهری می گیرند و هیچ مرجعی هم برای برخورد با چنین برخوردهای غیر قانونی وجود ندارد و اصلاً نظارتی هم که انجام نمیپذیرد و حتی حضور نیروهای امنیتی و پلیس ما با سلاحهای جنگی در خیابانها تصور جبهه جنگ را برای فردی که آشنایی با فضای زندگی ما ندارد را میتواند به همراه داشته باشد نگاهی اجمالی به پوششها و نحوه برخورد نیروهای انتظامی در کشورهای توسعه یافته از منظر توریسم گویای روشنی بر این ادعاست

فاکتور دیگر امنیت به امنیت جاده ها و وسایل نقلیه بر میگردد که این امر هم با توجه به جاده های غیر استاندارد و وسایل حمل و نقل عمومی فرسوده به خصوص در حمل و نقل هوایی و همینطور پایین بودن سطح  آموزش و آگاهی رانندگان از برخورد با توریست هم از فاکتورهاییست که برای توریست احساس عدم وجود امنیت را پیش خواهد آورد

متأسفانه قوانین و عرفهای موجود در اجتماع که عامل دست و پاگیری خواهد بود در امر توسعه که به مجبور یک توریست باید در مدت اقامت خود با توجه به گرمای هوا با پوشش اسلامی با عذاب و شکنجه به سفر خود بپردازد که مشابه این عمل رو ما در کشورهای مسلمان شیعه همانند خودمان مانند سوریه هم نمیبینیم که این خود جای بازنگری دارد .

 

 

 

 

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم بهمن 1385ساعت 22:21  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

 


تاسیسات گردشگری در منطقه پارس جنوبی ایجاد می شود

http://www.pseez.ir/pseez_media/image/2006/09/16_orig.jpg

سیدعبدالجلیل رضوی در مراسم امضای تفاهمنامه توریسم صنعتی که با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در عسلویه برگزار شد ، گفت: منطقه پارس جنوبی نقطه تلاقی مجموعه ای فرهنگ ها و تمدن هاست و شهر تاریخی سیراف با یک هزار و 500 سال قدمت تاریخی و وجود پارک ملی نایبند به عنوان خلیج همیشه فارس می تواند این منطقه را به محیطی منحصر به فرد برای استفاده گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کند.
مدیرعامل منطقه پارس جنوبی افزود: حضور گردشگران در منطقه پارس جنوبی می تواند فرصتی برای اتصال فن آوری به فرهنگ و تمدن ایران زمین باشد.
وی تاکید کرد: احداث سالن ورزشی مراکز اقامتی پذیرایی بین راهی و هتل به عنوان زیر ساخت های بخش گردشگری در منطقه پارس جنوبی با همکاری بخش خصوصی ضروری است و امیدواریم مفاد این تفاهم نامه که برای جذب توریسم صنعتی برای این منطقه مهم است، به زودی تحقق پیدا کند.
رضوی گفت: جذب سرمایه گذاران در بخش های مختلف تاسیسات گردشگری مانند اماکن اقامتی ، پذیرایی ، تفریحی و کمپینگ ها در منطقه پارس جنوبی از جمله اقداماتی است که به زودی انجام می شود.

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم بهمن 1385ساعت 0:3  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري استان اصفهان گفت: ‪ ۱۴‬كمپينگ با هدف ارزان‌سازي سفر گردشگران دراستان‌اصفهان راه اندازي مي شود.

"محسن مصلحي" روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود:"آقاعلي عباس نطنز"،"برخوار و ميمه "،"فريدونشهر"،"شهرضا"،"كاشان "،"مشهداردهال"، "سميرم "،"ميمه "، "تالاب گاوخوني " وچند نقطه شهراصفهان از جمله مكانهايي است كه‌در خصوص اجراي طرح ارزان‌سازي سفر براي انها برنامه ريزي شده است.

وي تصريح كرد: كمپ‌هادر محلهايي احداث مي‌شودكه مسافران به مقصد گردشگري سياحتي و زيارتي بيشتر باشد.

مصلحي گفت: افرادي كه با وسيله نقليه شخصي مسافرت مي‌كنند،مي توانند به راحتي به جاي مراجعه به هتلها به كمپينگها مراجعه كنند و از اقامت مناسب به شكل ارزان بهره مند شوند.

وي يادآورشد: هماهنگي‌هاي لازم براي انجام زيرساختهاي لازم‌صورت گرفته‌است.

وي اضافه كرد: با اداره راه و ترابري در جهت دسترسي بهتر به جاده‌هاي هدف گردشگري هماهنگي به عمل آمده و قرار است ،تسهيلات لازم از قبيل آب ،برق و منابع انرژي فراهم شود.

معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري استان اصفهان ايجاد تسهيلات براي گردشگراني كه به صورت يك روزه به دامن طبيعت روي مي- آورند را از ديگر برنامه‌هاي سازمان در اجراي طرح ارزان‌سازي سفر ذكر كرد.

وي‌اظهار داشت: اصفهان به دليل چهار فصل بودن،گردشگران زيادي را مي‌تواند در فصول مختلف به خود جذب كند.

وي از راه‌اندازي پيست اسكي سميرم به عنوان يك مكان گردشگري زمستانه خبر داد و افزود: تجهيزات پيست اسكي سميرم و بالابر خريداري شده است و در حال محوطه‌سازي پيست اسكي سميرم مي‌باشيم.

وي گفت : پيست اسكي سميرم سال آينده بهره برداري خواهد شد.

مصلحي افزود: با راه اندازي پيست اسكي فريدونشهر از سوي سازمان تربيت بدني، سازمان ميراث فرهنگي وگردشگري اقدام به ساخت دو هتل و ايجاد تسهيلات و زير ساختها نموده است.

وي خاطر نشان كرد: با راه اندازي دو هتل امكان اسكان براي گرشگراني كه قصداقامت در پيست اسكي فريدونشهر را دارند ،فراهم مي‌شود.

 

 

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم دی 1385ساعت 17:12  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

براستی چرا انسانها نمیخواهند درک کنند که برده بودن بسیار کریه و زشت است حال هر شکلی از آن چه بردگی ایدئولوژیک چه بردگی اقتصادی چه بردگی حاصل از جهل و نا آگاهی و هر شکل دیگر آن

 

گردشگری جنسی گسترش سريع و روزافزون شبكه اينترنت، به تبليغات صنعت گردشگري جنسي به ويژه جهت ساكنان اروپاي غربي و آمريكا، رونقي دوچندان بخشيده است. در اين تبليغات خدماتي نظير تورهاي جنسي، فاحشه‌خانه‌ها و سفارشات اينترنتي زنان روسپي در كشورهايي نظير تايلند، فيليپين و كوبا ارائه مي‌شود.بي‌شك در اين وضعيت، علاوه بر گسترش قاچاق زنان و كودكان، ضربات سنگيني بر حقوق انساني زنان و كودكان وارد شده و آنها را به يك كالاي جنسي جهت مردان هوسران گردشگر، تبديل نموده است.مبلغان تورهاي جنسي، اندام‌ها و جنسيت زنان را در كل كره خاكي و از طريق شبكه اينترنت به حراج مي‌گذارند. اين شبكه، ارتباط بين‌المللي جهت فروش زنان در يك بازار جهاني و به ويژه جهت مردان كشورهاي صنعتي به وجود آورده است. در دو سال گذشته، امكانات چندرسانه‌اي (صوت و تصوير) به شبكه اينترنت افزوده شده كه تبدل رنگ، گرافيك، عكس، انيميشن، صدا و تصاوير متحرك را ممكن نموده است.

اين ويژگي‌هاي پرشور و نوين اينترنت، به رشد سريع منافع تجاري در بخش‌هاي گوناگون شبكه منجر گرديده است كه در اين ميان «صنعت سكس» يكي از پيشگامان در استفاده از اين ويژگي‌هاست.
تبليغات ويژه تورهاي جنسي، فاحشه‌خانه‌ها و استريپ‌بارها (بارهايي كه در آن افرادي كاملاً برهنه مي‌شوند). به سهولت و بدون كمترين محدوديتي در شبكه اينترنت ارائه مي‌گردد. چند مثال را مرور مي‌كنيم: اتاق‌هاي گفت‌وگوي اينترنتي، امروزه به مكاني جهت تبادل اطلاعات در توصيه‌ها براي گردشگري‌هاي جنسي و يافتن زنان روسپي در كشورهاي مختلف تبديل شده است.
اطلاعاتي نظير چگونگي سفر، قيمت‌ هتل‌ها، شماره تلفن‌ها، كرايه تاكسي‌ها، قيمت مشروبات الكلي، قميت خدمات جنسي ارائه شده و انواع آن را به راحتي مي‌توانيد در اين اتاق‌ها بيابيد.
تصاوير مستهجن اين سفرها نيز در دسترس همگان است. در تابستان 1995 يك مرد آمريكايي، براي اولين بار «تورهاي جنسي» به مقصد جمهوري دومينيكن را در شبكه اينترنت تبليغ نمود. اين تور 4 روزه با همراهي يك راهنما جهت ارائه اطلاعات كاربردي در مورد چگونگي يافتن و ارتباط با زنان روسپي و همچنين يافتن گروه‌هاي عياشي ارائه مي‌شد.
اين تورها با سكس دهاني توسط يك زن جذاب كه از سوي راهنماي تور انتخاب مي‌شد، همراه بود و يا در تبليغات مربوط به «تعطيلات جنسي» در كاستاريكا كه با ارائه راهنماي گردشگري (زنان روسپي بومي) همراه بود، با طولاني شدن زمان تور امكان تعويض راهنماها نيز ممكن بود. شوهاي مبتذل سكسي نيز در تايلند به يكي از بخش‌هاي مهم گردشگري تبليغ شده در اينترنت بدل شده است. از تصاوير زنان كاملاً عريان نيز در اين تبليغات استفاده مي‌شود.
در يكي از تبليغات مربوط به سفر به فيليپين، كه با ارائه تصوير يك زن همراه است، وي از شما دعوت مي‌كند كه جهت ديدن فيليپين با وي همراه شويد! در اين تبليغات از آن كشور به عنوان مكاني جذاب و هيجان‌انگيز نام برده شده است. در اين تبليغات به اختصار به وجود زنان روسپي در همه جاي كشور و با ارائه ليست قيمت آنان اشاره شده است. به نظر مي‌رسد همه حرف‌ها پيرامون عشق، زناشويي كودكان دور مي‌زند.
در تبليغاتي ديگر، ارائه يك راهنماي مؤنث اختصاصي جهت اين تورها تبليغ شده است. در اين تبليغات اشاره شده كه كليه دستمزدها بايد به مدير تور و نه زن پرداخت گردد، اما پرداخت انعام فراموش نگردد! و يا گفته مي‌شود كه اين زنان به سن، ظاهر و ثروت شما توجهي نخواهند كرد.
در تبليغي ديگر با ارائه ليستي مصور از زنان مختلف، آدرس‌هاي آنان به خريداران فروخته مي‌شود. همه اين تبليغات براي سودآوري فاحشه‌خانه‌ها و هتل‌ها و مشروب‌فروشي‌هاي نيز مفيد خواهند بود.
در سفارشات اينترنتي دختران برخلاف آنچه كه به عنوان يافتن همسر در كشورهاي ديگر تعبير مي‌شود، اكثر مردان پس از سفر به آن كشورها و ازدواج با آن دختران، آنان را ترك مي‌كنند.
در گردشگري جنسي و سفر به مكان‌هاي هيجان‌انگيز، افراد محدوديت‌هاي موجود در منازل خود را نخواهند داشت. در شهرهاي خارجي، مردان امكان همه نوع سوءاستفاده و بدرفتاري با زنان و دختران را به روش‌هايي كه در كشورهاي خودشان بسيار خطرناك و يا پردردسر است، خواهند داشت. براي تعدادي از مردان، جذابيت بانكوك به دليل وجود دختران بسيار جوان و روش‌هاي شبيه به برده‌داري در آن است.
در تبليغات اينترنتي سفر به بانكوك، به رضايت مرداني كه پيش از اين به تايلند سفر كرده‌اند، اشاره شده است. نيروهاي پرقدرت تبعيض نژادي، آزار زنان، تسلط كشورهاي قدرتمند و استعمار اقتصادي در فروش زنان جذاب و شهواني متحد گرديده‌اند. اكثر مكان‌هاي توريسم جنسي در نيم كره جنوبي نظير تايلند و فيليپين سال‌هاي آغاز فعاليت خود را با تقاضاي مربوط به زنان روسپي توسط نظاميان اشغالگر آمريكايي آغاز نموده است و با ترك ارتش آمريكا، دلالان محبت (قوادان) و كارگزاران فعال در اين صنعت بازار جديدي را براي زنان تايلندي و فيليپيني جهت تورهاي نسي به مقاصد ژاپن و اروپا پيدا كرده‌اند.
سود فزاينده اين تورها نصيب شركت‌هاي فرامليتي، خطوط هواپيمايي، هتل‌ها و رستوران‌ها مي‌گردد. با تبديل روسپي‌گري به يكي از انواع گردشگري ويژه مردان، اين فعاليت‌ها به يكي از عوامل توسعه اقتصادي كشورهاي فقير بدل شده است. «صنعت گردشگري» همواره از سوي سازمان ملل متحد، بانك جهاني و گروه‌هاي مشاوره‌اي ايالات متحده به عنوان يكي از راه‌هاي ايجاد درآمد و بازپرداخت بدهي‌هاي خارجي كشورهاي فقير معرفي شده است.
كشورها با تعيين سياست‌هاي گردشگري خود، مي‌توانند در صورت تمايل از گسترش روسپي‌گري به عنوان يك جنبه گردشگري حمايت نموده و يا از شكل‌گيري آن جلوگيري نمايند.
البته تعدادي از كشورها با اتكا به فروش اندام‌هاي زنان، به كسب درآمد روي آورده‌اند. با رشد صنعت سكس، زنان و دختران بيشتري در يك شهر و يا كشور به اين سو كشيده مي‌شوند تا به گردشگران خارجي فروخته شوند.
در «بارهاي بانكوك» زنان و دختران اسم ندارند، بلكه شماره‌هايي بر لباس‌هاي تنگ و كوتاه آنان نصب شده است. مردان آنان را با شماره‌هايشان انتخاب مي‌كنند.
آنها كالاهايي سكسي و قابل تعويض به معناي كامل كلمه هستند. در يك تخمين گفته شده است كه 10 درصد جمعيت مؤنث تايلند در صنعت سكس فعالند. در مراكز توريسم جنسي، نظير بانكوك تقاضا براي زنان مورد استفاده در مراكز روسپي‌گري، از ظرفيت جمعيت بومي آن فراتر رفته و آنان قادر به تأمين زنان كافي جهت انجام تقاضاهاي گردشگري خارجي نيستند، لذا دلالان محبت و پااندازها به ساير كشورها به ويژه آنهايي كه بحران‌هاي سياسي ، زنان را آسيب‌پذير و نيازمند نموده، روي آورده‌اند.
مقامات تايلندي تخمين مي‌زنند كه هم‌اكنون 20000 زن برمه‌اي در فاحشه‌خانه‌ها فعالند كه همه ساله به تعداد آنها افزوده مي‌گردد. هم چنين 10000 زن از كشورهاي مستقل مشترك‌المنافع و 5000 زن چيني نيز همه ساله به تايلند روي آورده مي‌شوند.
مرداني كه از اين سايت‌هاي اينترنتي استفاده مي‌كنند ، در يادداشت‌هاي خود به يكديگر، گردشگران را به بازديد از كشورهايي كه به سختي از فقر صدمه ديده‌اند ، دعوت مي‌كنند.
با كاهش درآمد سالانه، زنان مستأصل‌تر گرديده و در برابر روسپي‌گري ، مقاومت كمتري نشان مي‌دهند و همچنين قيمت‌ها براي سكس با زنان روسپي هم پايين‌تر مي‌آيد.
مردان در اكثر موارد، درآمد ميانگين مناطق را به عنوان بخشي از اطلاعات عمومي در مورد هر كشور يا شهر خاطرنشان مي‌كنند. اين اطلاعات جهت توضيح و توجيه اينكه چرا زنان را مي‌توان به بهايي اندك در مقايسه با درآمد مردان كشورهاي صنعتي خريداري كرد، به كار مي‌آيد.
با رشد توريسم جنسي، شهرها و كشورها بر اساس روسپي‌گري در سطح جهاني با بدنامي روبه‌رو مي‌شوند. هنگامي كه محيط سرشار از خودفروشي و قوادي گردد ، همه زنان حاضر در محيط‌هاي بيروني به عنوان «روسپي» و همه مردان به شكل «قواد» ديده مي‌شوند.
در يكي از تبليغات اينترنتي كه از كوبا به عنوان مكاني جديد جهت خوشگذراني مردان اروپايي در منطقه كارائيب نام مي‌برد. يك مرد در گزارش خود از كوبا مي‌نويسد: «شما هر دختري كه بخواهيد مي‌توانيد داشته باشيد. فقط در برابر او در خيابان بايستيد و از آن زن بپرسيد كه آيا تمايل داريد با من بياييد و او خواهد آمد… هداياي كوچكي نظير لباس‌هاي زنانه يا عطر به همراه داشته باشيد تا با شما نظير يك سلطان برخورد شود».
يك توريست ديگر در مورد كوبا مي‌نويسد: «هر دختر غير مجرد كوبايي را مي‌توانيد داشته باشيد. اكثر آنها در مورد روسپي‌گري چيزي نمي‌دانند تا اينكه با يك توريست آشنا مي‌شوند.
«همچنين مرد ديگري در مورد اينكه چگونه يك دختر كمتر از 12 ساله را براي سكس در بانكوك بيابيد چنين مي‌نويسد: «به دنبال مردان قواد باشيد تا دختر مورد نظر خود را بيابيد حتي اگر آن مرد نتواند به شما كمكي كند ، مرد مناسبي را به شما نشان خواهد داد».
تبديل جنسيت زن به كالا جهت فروش به هر مردي، نجابت روحي و پاكي جسماني او را كه جزء حقوق پايه هر انساني است ، از بين مي‌برد. روسپي‌گري ، پايمال نمودن حقوق انساني زنان است. كليه مقالات ارايه شده در گردهمايي سازمان‌هاي غيردولتي و چهارمين كنفرانس جهاني زن در پكن ، به اين مورد اشاره نموده‌اند كه يك نياز اساسي جهت پايان دادن به استثمار جهاني زنان و گردشگري جنسي احساس مي‌شود.
در قطعنامه كنفرانس مي‌خوانيم: «ما خواهان پايان دادن به تجاوزات جنسي و همه انواع استثمار جنسي و خشونت و آزار جنسي زنان و كودكان هستيم. ما همچنين خواهان پايان دادن به قاچاق زنان و كودكان به ويژه گردشگري جنسي هستيم». تبليغات اينترنتي در مورد زنان روسپي در تورهاي گردشگري جنسي ، باعث افزايش رفتارهاي اين چنيني مردان و همچنين برخورد روزافزون مردان با زنان به عنوان يك كالاي جنسي مي‌گردد.
اينترنت ، شبكه‌اي ارتباطي با سريع‌ترين رشد و فاقد قانونمندي است. اين يك رسانه ارتباطي سريع است كه مي‌تواند مخاطبانش را در هر نقطه دنيا و در عرض چند دقيقه بيابد. اين عوامل ، شبكه اينترنت را به مكاني پررونق جهت قاچاق بين‌المللي زنان تبديل نموده است كه موجب توسعه تجارت جهاني سكس گرديده است. هنوز هم وارد شدن و توسعه‌ي صنعت سكس در اينترنت، به عنوان آسيب‌هايي قلمداد مي‌شود كه بر زنان وارد مي‌گردد.
اولين آسيب اين است كه با استثمار جنسي زنان ، حقوق انساني آنان، پايمال مي‌شود. كساني كه خواهان توقف اين خشونت‌ها عليه زنان و كودكان هستند ، بايد در همه جنبه‌ها نظير حوزه‌هاي سياسي ، اجتماعي، اقتصادي ، محلي ، ملي و بين‌المللي فعاليت نمايند تا دنيايي بسازند كه به مردان اجازه استثمار زنان و كودكان را ندهد.

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم دی 1385ساعت 15:13  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

 

http://www.foto.ir/Photos/Gallery/38031.JPG

 

مقدمه :

تنوع زيستي به مجموعه اي از ذخاير ژني گونه اي و اکوسيستمي اطلاق مي شود . ذخاير زيستي کنوني  کره زمين حاصل صدها ميليون سال تاريخ تکامل است. در طي ادوار فرهنگهاي انساني زيادي ظاهر     شده اند و با شرايط محيطي سازگاري يافته اند و منابع زيستي متعددي را کشف و مديريت و بهره برداري کرده اند. تنوع فرهنگي انسان نيز بخشي از تنوع زيستي است . همانند تنوع ژني و گونه اي .

بعضي از جنبه هاي فرهنگي انسان راه حلهايي را براي حل مشکلات زيستي در مناطق خاصي تامين کرده است و بدين وسيله تنوع فرهنگي در سازگاري انسان با شرايط محيط در حال تغيير خود کمک کرده است. تنوع فرهنگي در تنوع زبان ، مذهب ، اعتقادات و سنت ها و بهره برداري از زمين ، هنر ، موسيقي ، ساختار اجتماعي ، نوع غذا و ... پديدار است . تنوع فرهنگي باعث حفظ تنوع واريته هاي گياهي و نژادهاي دامي و زيستگاه ها مي شود .

همانطور که ذکر شد تنوع زيستي به مجموعه اي از تنوع ژني و گونه اي و اکوسيستم گفته مي شود. تنوع زيستي ژني به تنوع ژنها در داخل گونه ها اطلاق مي شود و جمعيت هاي مشخصي از يک گونه را در بر مي گيرد. تنوع گونه اي به غناي گونه اي يا تنوع گونه ها در يک منطقه اطلاق مي شوند و در اين مورد هرچه تعداد گونه ها بيشتر باشد غناي گونه اي بيشتر است. بايد توجه داشت که هرچه درجه خويشاوندي گونه ها بيشتر باشد تنوع کمتر است . براي مثال گرچه گونه هاي زيادتري در خشکي هاي سطح زمين نسبت به آبها وجود دارد ولي چون گونه هاي خشکي ها به هم نزديک ترند تنوع در اکوسيستم هاي آبي بيشتر است. تنوع اکوسيستمي به تنوع اکوسيستم هاي يک منطقه اطلاق مي شود و چون تشخيص دقيق مرز اجتماعات و جوامع مشکل است اندازه گيري تنوع اکوسيستمي مشکل تر است.

 


تنوع زیستی چیست ؟

روند تکمیل و تکامل گونه های جدید و نیز انقراض گونه هایی که توان سازگاری با تغییرات شرایط محیطی را نداشتند، بیش از چند میلیارد سال طول انجامید تا سرانجام سیاره ای موسوم به کره زمین به وجود آمد که ارزشمند ترین منبع آن تنوع زیستی است. این تنوع از سه مفهوم مرتبط به هم تشکیل شده است :

- تنوع ژن

- تنوع گونه

- تنوع زیست بوم (اکوسیستم)

تنوع زیستی بخش حساسی از سرمایه ای طبیعی است که خوراک، پوشاک، مسکن و بسیاری از داشته های ما از این سرمایه تامین می شود و روند آن، با سرازیر شدن میلیاردها دلار سود به بازارهای اقتصادی جهان، همچنان ادامه دارد.

در حقیقت تنوع زیستی نوعی بیمه طبیعت در مقابل حوادث بد و ناگوار است.

- تنوع زیستی، حکمت مجسم خالق بی همتاست.

- تنوع زیستی، یک تک سلولی در اعماق اقیانوس و یا یک بوته گوجه فرنگی روی خاک یا یک آهوی زیبا در دشت است.

- تنوع زیستی، تفاوت در شکل و نوع درختان یک جنگل، جانوران یک بیشه یا ساختمان بدن یک یوزپلنگ است.

- تنوع زیستی، گوناگونی حیات است.

- تنوع زیستی، مجموعه ای از موجودات زنده به شکل های متفاوت است.

- تنوع زیستی، وجود تمام مخلوقات الهی با نظم ذاتی بر روی کره زمین است.

- تنوع زیستی، تفاوت در ژن های به وجود آورنده یک گونه یا تمام گونه ها است.

- تنوع زیستی، تفاوت رنگ چشم و موهای فرزند با والدین اوست.

ما و تنوع زیستی

تنوع زیستی شبکه ای از همه موجودات زنده، اعم از گیاهی و جانوری است و نژادهای انسانی، جانوران، گیاهان، قارچ ها و سایر جانداران تک سلولی را در بر می گیرد.

در مورد تعداد گونه های موجود روی کره زمین نمی توان آمار دقیقی ارائه داد، اما این مجموعه را دانشمندان بیش از دو میلیون گونه برآورد کرده اند. با آنکه سیر تکاملی این موجودات چند میلیون سال طول کشیده است، امروزه به دلیل بدرفتاری انسان با طبیعت پیرامون خود و تخریب زیستگاه ها، پراکندن آفت های گیاهی و جانوری، تخلیه آلاینده ها در هوا، خاک و آب، روند انقراض این گونه ها با سرعت بسیار نگران کننده ای افزایش یافته است. بر اساس برآورد متخصصان علوم زیستی، در هر ساعت حدود 8 گونه از جانداران از دست می روند و به این ترتیب، 000/70 گونه در طول سال در دنیا نابود می شود.

تنوع زیستی، علاوه بر آنکه نیازهای ضروری و اولیه انسان ها نظیر خوراک، پوشاک و مسکن را فراهم می آورد، سلامت و شادابی روح و جسم، رونق اقتصادی و پیشرفت روزافزون و همه جانبه ما را نیز تضمین می کند. با این وجود و به گفته یکی از دانشمندان علوم زیستی : کاری که هم اکنون ما با تنوع زیستی می کنیم همانند سوزاندن شاهکارهای هنری دوره رنسانس برای پختن غذا است!

در حقیقت، تنوع زیستی میراث ارزشمندی است که آن را از نسل های قبل به امانت گرفته ایم و به نسل های بعد خواهیم سپرد. اما چگونه می توانیم بدون تخریب این موهبت الهی، سود و بهره مناسبی نیز از آن ببریم؟

 

تنوع زیستی پیرامون ما

تنوع زیستی یا گوناگونی موجودات زنده روی زمین پیرامون ما را فرا گرفته است حتی در شهرها نیز تنوع زیستی یک بخش جدایی ناپذیر زندگی محسوب می شود. در حقیقت، ما در تمام بخش های زندگی به تنوع زیستی اتکا داریم.

برای یادآوری :

- زادآوری طبیعی گیاهان را پرندگان، پروانه ها و حشرات به عهده دارند.

- از اکسیژنی تنفس می کنیم که درختان آن را تولید می کنند.

- درختان، میزان دی اکسید کربن هوا را را که به طرز خطرناکی در حال افزایش است، کاهش می دهند.

- گیاهان برای آرامش ما مناظری دل انگیز و برای ادامه حیات هوای تازه و سالم فراهم می آورند.

- باکتری های بسیار کوچک، زباله هایی را که ما بوجود آورده ایم به مواد حاصلخیر کننده خاک تبدیل می کنند.

- حشرات و پرندگانی که از انواع آفت ها تغذیه می کنند، در حقیقت با انجام مبارزه بیولوژیک، کار حفاظت از محصولات کشاورزی را به عهده دارند.

- جانداران زیر دریا، لجن هایی را که آدمیان به داخل اقیانوس ها می ریزند پاکسازی می کنند.

- تالاب ها، به صورتی فعال، آلودگی را از آب های کثیف می زدایند و پیوسته در کار پالایش آب ها هستند.

- گیاهان آبزی در حین رشد، مواد غذایی و فلزات سنگین را از لجن بیرون می کشند و اکسیژن مورد نیاز برای تنفس موجودات زنده را تولید می کنند.

 

تنوع زیستی و احساس مسئولیت فردی

در خانه :

- مراقبت از گیاهان و جانوران آسیب دیده یک هنر، یک مهارت و منش انسانی است. آن را توسعه و تعمیم دهید و بکار ببندید.

- استفاده از مواد ضد عفونی کننده غیر گیاهی را محدود کنیم.

- مبلمان و لوازم چوبی ساخته شده از مواد بازیافتی را خریداری یا حمایت کنیم.

- کاغذهای باطله را بازیافت کنیم. اگر همه مردم این کار را انجام دهند، سالانه میلیونها درخت از خطر قطع شدن نجات می یابند.

در باغ و باغچه:

- یک توده کمپوست بسازید. بهتر است زباله های مرطوب (پسماندهای غذایی) خانه و علف های هرز وجین شده را روی سطح باغ یا حیاط پخش کنید یا آن ها را به محل دفن زباله ها ببرید و با احداث چالکود به حاصلخیزی خاک کمک کنید.

- بخشی از حیاط یا باغ خانه خود را به صورت صخره در آورید. توده سنگ هایی که به صورت صخره قرار می گیرند زیستگاه بسیار خوبی برای صدها گونه مفید جانوری هستند.

- با طراحی و ساخت فضاهای زیستی همگام با طبیعت، در توسعه زیستگاه های مناسب جانوران بکوشید.

- باغچه خانه خود را به پناهگاهی امن برای تنوع زیستی تبدیل کنید.

- از بکار بردن مواد شیمیایی بپرهیزید. گیاهان باغچه، پرندگان را به سوی خود جلب می کنند و باعث رویش پوشش های گیاهی مناسب به جای چمن می شوند. این گیاهان کم هزینه اند و به آب، آفت کش و کود کمتری نیاز دارند.

در همسایگی ...

- از فضاهای باز محافظت کنید

تنوع زیستی در بسیاری از مکان های دور از انتظار، نظیر حاشیه جاده ها، ایستگاه های راه آهن، پارک های کوچک و فضاهای باز که در نزدیکی شما قرار دارد، دیده می شود. در اوقات فراغتی که دارید به این مکان ها بروید و با بکارگیری قیچی باغبانی و بیلچه و صرف اندکی وقت و حوصله آن جاها را از هجوم علف هرز دور بدارید تا روییدن گیاهان بومی امکانپذیر شود با اینکار به آرامش عصبی و روانی نیز دست پیدا خواهید کرد.

 

 

ارزش تنوع زيستي :

اصولا تنوع شالوده اصلي ثبات و پايداري است. موجودات در داخل اکوسيستمها در شبکه پيچيده اي از حيات برهم اثر متقابل دارند و هرکدام آشيانه بوم شناختي خاص خود را اشغال کرده اند و نقش زيستي خود را درباره چرخه مواد و سير انرژي ايفا مي کنند. اين موجودات تنها قادرند سهم مشخص خود را دريافت دارند. و در صورت تعرض با کنترل شديد از طرف ساير اجزاي زنده رو به رو خواهند شد . هر نوع تداخل در اين سيستم منجر به برهم خوردن اين رابطه ظريف زيستي خواهد شد. نمونه بسيار بارزي که مي توان در اين زمينه برشمرد تداخل انسان در اکوسيستم هاي طبيعي است. انسان با تبديل اکوسيستمهاي مرتعي و جنگلي به مزارع باعث برهم خوردن روابط زيستي موجود شده و اختلالات بسياري را به وجود آورده است. در اين مورد انسان با اين عمل تنوع داخل اکوسيستمها را کاهش داده تواناييهاي ذاتي آن را از بين مي برد. کاهش تنوع باعث کاهش نقش اکوسيستمها در جذب آلاينده هاي محيطي ( مثل گازهاي سمي )، کاهش حاصلخيزي خاک ،به هم خوردن روابط شکار و شکارچي بين موجودات حيواني ميشود. اثر متقابل بين کشاورزي و تنوع زيستي نيز مهم است . حدود هفتاد درصد اکوسيستمهاي زمين جهت کسب 98% غذا ، پوشاک و چوب براي انسان دستکاري شده است . علاوه بر آن حدود 25% سطح زمين به شهرسازي و سکونت انسان اختصاص دارد و بدين ترتيب انسان حدود 95%  اکوسيستمهاي خشکي را به تصرف خود درآورده است. در ادوار گذشته انسان با نزديکي با طبيعت سعي مي کرد حداقل مداخله را در اکوسيستمها به وجود آورد. و در حقيقت به عنوان جز زنده اي عمل مي کرد. با شروع کشاورزي عملا مداخله انسان در طبيعت شروع شد. اهلي کردن گياهان و حيوانات مرحله شروع کاهش تنوع بود. اين امر در ابتدا چندان مشهود نبود و انسان در فعاليتهاي خود از طريق کشت گياهان به صورت مخلوط ، مديريت تلفيقي زراعت و دام ، بهره گيري از انرژي هاي زيستي و حفظ چرخه مواد در خاک هماهنگي بيشتري با محيط طبيعي خود ايجاد کرده بود. پس از انقلاب صنعتي و با کشف انرژيهاي فسيلي ارزان ، مداخله اصلي انسان شروع شد و در چند دهه اخير اين مداخله ها به حداکثر خود رسيده است به نحوي که امروزه بهره برداري از زمين به صورت خط توليد در يک کارخانه صنعتي درآمده است و سيستمهاي تک کشتي و فاقد تنوع جهت توليد يک محصول خاص به وجود آمده اند و اين کار جز با کمک انرژي هاي فسيلي ميسر نبوده است .

تنوع ژنتيکي در گياهان و حيوانات شالوده فعاليتهاي به نژادي و بيوتکنولوژي در کشاورزي است و انسان به کمک منابع ژنتيک گياهان و حيوانات وحشي و انتقال آن به گياهان زراعي ، ارقام گياهي و نژادهاي دامي متعددي براي مقاصد خاص توليد کرده است.

تعداد گونه هاي حيواني در يک هکتار مرتع در انگلستان تا 1000 گونه و دريک هکتار جنگل در آلمان 1800 گونه و در يک هکتار يونجه در نيويورک 600 گونه گزارش شده است. در يک متر مربع از علفزارهاي حاره 32 ميليون نماتد و در يک گرم خاک تا 90 ميليون باکتري از ساير ميکروارگانيسم ها وجود دارد.

 

تنوع زیستی چگونه تهدید می شود ؟

- با تخریب زیستگاه های جانداران به دست انسان

- با تخلیه زباله ها و پساب ها در رودخانه ها و دریاها

- با استفاده بیش از حد از آفت کش ها

- با بهره برداری بیش از حد از منابع زنده (نظیر درختان، آبزیان و ...)

- با قربانی شدن گونه های گیاهی و جانوری به پای توسعه شهری و صنعتی

- با انجام توسعه بدون ملاحظات زیست محیطی

- با انتقال گونه های گیاهی و جانوری به نقاط دوردست

 

حفاظت از تنوع زيستي

تنوع زيستي با نيازهاي انسان در آميخته است و بدون تنوع زيستي ادامه حيات ميسر نيست به همين دليل حفاظت از تنوع زيستي مي تواند به عنوان عنصري از امنيت ملي کشورها مطرح شود. امروزه امنيت ملي مفاهيمي وراي آنچه با سلاح حاصل مي شود در بردارد و در دنيايي که کشورها براي دسترسي به منابعي چون آب در نزاع هستند و آب به اصطلاح به عنوان مسئله اي هيدروپوليتيک درآمده است ابعاد بوم شناختي امنيت ملي را نمي توان ناديده گرفت. امنيت ملي تنها با قوي بودن يک کشور از نظر نظامي حاصل نمي شود بلکه در معيارهاي امروزي و در دنياي امروز در سايه محيط زيست سالم و بارور و با تنوع زيستي مطلوب تامين مي گردد. ارزشهاي تنوع حياتي و حفاظت از آن ريشه در ارزشهاي اخلاقي ، فرهنگي و اعتقادي ملتها دارد. تنوع زيستي رابطه نزديک با تنوع فرهنگي دارد و فرهنگهاي انساني با محيط زنده اطراف آنها شکل گرفته است و در بيشتر مذاهب احترام به تنوع زيستي و حفاظت از آن جز تعليمات ديني است. متاسفانه در دهه هاي اخير اخلاقيات از فرهنگ بهره برداري از منابع طبيعي حذف شده است و به توليد صرفا از ديد توليد و بهره کشي از منابع نگريسته مي شود و فرهنگهاي سنتي و دانش بومي جاي خود را به فرهنگهاي صرفا اقتصادي بهره برداري کوتاه مدت داده است. بدين ترتيب جنبه هاي پايداري که در ارتباط با فرهنگ و ارزشهاي بومي بوده است از چرخه توليد حذف شده است.

حفاظت از تنوع زيستي را نبايد با حفاظت سنتي از منابع طبيعي همسان گرفت. حفاظت طبيعت بيشتر جنبه هاي تدافعي دارد و به حفاظت از منابع طبيعي در مقابل اثرات ناشي از توسعه متکي است در صورتي که حفاظت از تنوع زيستي جنبه تهاجمي داشته براي رفع نيازهاي انسان از منابع زيستي و در زمينه بهره برداري دراز مدت و پايدار از منابع زيستي عمل مي کند. بدين ترتيب حفاظت از تنوع زيستي نه تنها حفاظت از گونه هاي وحشي است بلکه به حفاظت از تنوع ژنتيکي گونه هاي اهلي و زراعي و خويشاوندان آنها نيز مرتبط است. اين هدف با اکوسيستمهاي طبيعي و زراعي و با منافع و نيازهاي انسان ارتباط دارد. به طور کلي حفاظت از تنوع زيستي در جهت حفظ و حمايت سيستمهاي توليدي جهت حمايت منافع انسان مطرح است.

چرا باید از تنوع زیستی محافظت کرد؟

چون :

- تنوع زیستی، به هنر ما الهام می بخشد

- .تنوع زیستی، بستر و زیر ساخت حیات ما را حفظ می کند.

- تنوع زیستی، تسبیح باور تسبیح موجودات است در پهنه گیتی.

- تنوع زیستی، حافظ سلامت ماست.

- تنوع زیستی، ارتباط ما را با نیاکانمان حفظ می کند.

- تنوع زیستی، خوراک و پوشاک ما را فراهم می سازد.

- تنوع زیستی، روح ما را تازه می کند.

- تنوع زیستی، از فرزندان ما و آینده آن ها مراقبت می کند.

- تنوع زیستی، موجب تقویت و پیشرفت اقتصاد ما می شود.

- و ... سرانجام آنکه تنوع زیستی، سیاره ما را حفظ می کند.

 

 

 

  

    منابع مورد استفاده

 

1. کوچکي ، عوض ،« تنوع زيستي و توسعه پايدار» ، فصلنامه اقتصاد کشاورزي و توسعه4 ، 1376.

2. http://en.wikipedia.org/

3. http://www.biodiversity.ir/

نرگس قارون 

 

 

 

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم دی 1385ساعت 2:24  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

 

 

   در فرهنگ vebster وا ژه  پارک بطور عام شامل مناطقی به شرح ذیل است

 

۱) مناطقی که برای حفاظت حیات وحش طبق دستور العمل های دولت در نظر گرفته می شود

 

۲) مناطقی از جنگل و کوه و دشت با مناظر زیبا و دیدنی که جهت استفاده عموم در نظر گرفته می شود

 

۳) مناطقی که دارای منابع گیاهی و جانوری نادری بوده و باید حمایت و حفاظت شوند

 

۴) پدیده های استثنایی یک کشور

 

۵) مناطقی که در داخل شهرها و یا حاشیه شهرها برای تفرج عموم در نظر گرفته می شود

 

۶) میادین داخل یک  شهر که دارای درخت فیرو نیمکت و......می باشد

 

در فرهنگ بین الملل واژه پارک به عرصه های وسیعی که دارای عوامل زیر می باشد اطلاق می شود

 

1) وجود بیوم های طبیعی

 

2) وجود گونه های نادر

 

3) وجود اشکال قابل توجه زمین شناسی

 

4) وجود مسائل دیرین شناسی و تاریخ شناسی حائز اهمیت

 

5) وجود  چشم انداز های بدیع و دیدنی

 

6)وجود وحوش نادر و حائز اهمیت بودن حیات انها چه از نظر گونه و چه از نظر تراکم

 

7) وجود اکوسیستم های بکر

 

8) وجود جنگلهای قدیمی و دست کاشت

 

9) بوجود اوردن امکان ادامه حیات در محل نامناسب برای گونه های گیاهی و یا جانوری

 

انواع پارک

 

  

national memoria park ) پارک جهانی1

 

national historica park 2) پارک ملی و تاریخی

 

national military park  ) پارک ملی 3

 

national wildlife park 4) پارک ملی حیات وحش

 National memoria park5) پارک ملی یاد بود

State park6) پارک ایالتی یا پارک استانی

Monvcide park7) پارک شهری

Regional park8 ) پارک منطقه ای

Local park9) پارک محلی

Nature park10) پارک طبیعت

Natural forest park11) پارک جنگلی طبیعی

Artifical forest park12) پارک جنگلی دست کاش

 

وضع موجود تفرجگاه ها و پارک های جنگلی و طبیعی:

 

سازمان جنگل ها و مراتع کشور دارای 4 نوع پارک به شرح زیر می باشد

 

1- پارک جنگلی طبیعی   2- ذخیره گاه یا رزو جنگلی  3- پارکهای جنگلی دست کاشت  4- پارکهای کویری

 

پارک جنگلی طبیعی:

 

این پارک چه در منطقه جلگه ای و چه کوهستانی قرار گرفته باشد یا بر اساس دستور مقامات یا بر حسب

پیشنهاد یا به عللی مثلا جلوگیری از تخریب یا واگذاری جنگل و امثالهم انتخاب و با توجه به اعتبار در نظر گرفته شده در ان تسهیلات تفرجگاهی ایجاد گردیده اند و یا اعتبار ناچیزی اداره و نگهداری می گردند.اکثر این پارکها

زیر بنا و پایه تفرجگاه های طبیعی مردم ایران را تشکیل می دهد در شمال کشور با استفاده از جنگل های

جلگه ای به وجود امده اند.

عدم وجود اعتبار کافی اصول پارکداری قانون و مقرارت لازم و بهره بر داری و کافی نبودن امکانات سر گرم کننده مناسب نظیر نمایشگاه ها موزه ها محل های کمپینگ توسعه یافته عوامل تفرجی مربوط به ان و بالاخره اعمال مدیریتهایی متفاوت و اخیرا تمامیت ارض انها موجودیت این پارکها را به خطر انداخته و امکانات نابودی

انها را فراهم کرده است.

 

پارکهای جنگلی دست کاشت :

 

این پارک ها که تعداد بسیاری از انها که با هدف ایجاد فضای سبز در اطراف شهرستانها مخصوصا تهران پس

از ملی شدن جنگل ها و مراتع به وجود امده اند از نظر کاری که انجام شده بسیار مهم و با ارزش است.

به علت نا مشخص بودن هدف که ایا این منا طق مورد بهره برداری تفرجگاهی قرار خواهند گرفت یا صرفا

فضای سبز در عمل با مشکلاتی مواجه گردیده اند چون اکثر این مناطق بدون داشتن طرح جامع تفرجگاهی

احداث گردیده اند و عملا نمی تو انند تامین کننده نیاز های تفرجگاهی باشند مگر اینکه از اعنبار هزینه شده و صرف وقتی که طی چند سال متحمل شده ایم صرف نظر کرده مجددا برای این پارک ها طرح مورد نیاز را پیاده و اجرا گردد.

مسئله مهم این پارک ها این است که چون در داخل یا مجاورت شهرها احداث شده اند پس از چندی مورد در خواست سازما نهای دولتی دیگر مخصوصا شهرداریها قرار می گیرند و با اعمال نظر سازمانها در اراضی انها

هدف اصلی از ایجاد انها فراموش می گردد در حالیکه اگر هدف از بدو امر مشخص باشد از ابتدا اگر در داخل

شهر باشد باید توسط شهرداریها و با همکاری سازمان جنگل ها و مراتع اقدام به احداث پارک شهری گردد و اگر

دست زیاد و به اندازه کافی از مرکز شهر دور است  با ایده و هدف تفرجگاهی جنگلی خارج از شهر و توسط سازمان جنگلها احداث و تا پایان هم نگهداری و بهره برداری گردد.

پارک های جنگلی اثرات زیادی در زندگی بشر دارند و می توانند محلی برای ارامش و دیدن زیبائی های طبیعت از نظر گیاهی و حیوانی باشند. و انسان با پناه بردن به این مکانها ارامشی هر چند برای مدت کوتاه کسب کند.

برای پارک های جنگلی 2 تقسیم بندی در نظر می گیرند : پارکهای جنگلی طبیعی و پارکهای جنگلی دست کاشت

و این دو نوع پارک جنگلی از نظر تفرج با هم مقایسه می شوند و نتیجه گرفته می شود که پارک جنگلی طبیعی

اساس تفرجگاههای طبیعی مردم به شمار می اید ولی در پارک جنگلی دست کاشت امر تفرج کمتر موردئ تفرج است اگر نیاز باشد از این مناطق استفاده تفرجگاهی شود باید هزینه های زیادی برای اجرای طرحهای جدید

تفرجی در این پارکها در نظر گرفته شود .پارکهای جنگلی طبیعی علاوه بر تفرج از لحاظ حفاظتی نیز اهمیت دارند و اصل به وجود اوردن این پارکها حفاظت از گونه های نادر و کمیاب و جلوگیری از انقراض گونه های در حال  انقراض است ( اهداف ایجاد پارک جنگلی) و این نشان می دهد که نقش عوامل فیزیکی کمرنگتر است

و عوامل بیولوژیکی اهمیت بیشتری دارند پس با توجه به این خصوصیت دخالت انسان به جز در راه حفظ و بقا

اکوسیستم مردود می داند و هر گونه استفاده مادی انسان مردود است.

 

پارک جنگلی طبیعی در ایران:

 

بزرگترین پا رکهای جنگلی ایران. پارک جنگلی سی سنگان . دلند. نور می باشد.تعیین محل پارکهای طبیعی و دست کاشت: برای تعیین محل پارکهای جنگلی طبیعی و دست کاشت چارچوب های خاصی در نظر گرفته می شود برای انتخاب یک محل به عنوان پارک جنگلی طبیعی داشتن عواملی چون ارزش مکانی تحت عنوان داشتن

جاذبه های گردشگری نظیر چشمه سارها . چشم اندازهای طبیعی و شکل زمین و جمیعت استفاده کننده

الزامی است.

برای احداث یک پارک جنگلی دست کاشت باید به عواملی چون تجزیه و تحلیل فاکتورهای اجتماعی.اقتصادی

وهمچنین قابلیت تفرجی و مطالعات مهندسی و.......... پرداخت.

برای احداث پارک ابتدا به مطالعات اکولوژیکی منطقه می پردازند و پس از ان انتخاب گونه را انجام می دهند

و در نهایت پایه تعیین و ارزیابی منطقه از لحاظ توپوگرافی و شرایط اقلیمی و وضیعت خاک و وضیعت پوشش

گیاهی و.......... را در نظر می گیرند.

 

انتخاب گونه:

 

برای انتخاب یک گونه در محل نع کاربرد ان را در اولویت سایر شاخص های تعیین گونه قرار می دهند

و سپس به بررسی سایر شاخصها می پردازند. برای تاسیس یک پارک جنگلی دست کاست باید به اقلیم کل کشور

از لحاظ سه منطقه گرمسیر. سردسیر .معتدله توجه کرد زیارا هر کدام از این مناطق گونه های خاص خود را دارند و به عبارتی گونه های خاص فقط در این مکناطق رشد می کنند.

با تقسیم بندی کل کشور به این سه منطقه و اینکه هر استان در کدام یک از مناطق قرار دارد و با توجه به میزان

تولید نهال در هر استان و مجموع این موارد یعنی در ابتدا کاربری نوع گونه و بعد تعیین نوع اقلیم کشور و در

نهایت تعداد نهال های تولیدی در هر استان می توان به یک براورد تقریبی برای احداث پارکهای جنگلی دست کاشت در هر استان پی برد طبق امار سازمان جنگل ها و مراتع و ابخیز داری . 630000 هکتار پارک جنگلی

در استان های خارج از شمال احداث شده و بیشترین میزان نهال کاری در استان کرمانشاه با 9/4 میلیون اصله

نهال و کمترین میزان نهال کاری در استان قزوین با025/0 میلیون اصله نهال می باشد.

گونه هایی مثل کهور ایرانی. درخت سیشم . و اکا لیپتوس شاخص پارکهای جنگلی موجود در استان هایی می باشند که در منطق گرمسیری وجود دارند. همچنین شاخص پارک های جنگلی استان هایی که در منطقه سردسیری

هستند بلوط ایرانی تنگرس و کاج نقره ای می باشد .

در پارکهای جنگلی که در مناطق معتدله وجود دارند گونه های مانند زربین.زیتون.سرو نقره ای . کاج تهران.

ارژن معمولی.وانچوچک و سماق یافت می شود که امروزه از گونه هایی مانند سرو نقره ای . سرو شیراز و

کاج تهران برای جنگلکاری بیشتر استفاده می شود.

بزرگترین پارک جنگلی طبیعی. پارک جنگلی نور در استان مازندران است که 3650 هکتار مساحت دارد

و بزرگترین پارک جنگلی دست کاشت پارک جنگلی چیتگر است که 1490 هکتار مساحت دارد

بطور کلی میزان وسعت پارکهای جنگلی در نیمه شمالی کشور بیشتر است و این امر به خا طر اقلیم واب وهوا

و شرایط مناسب برای رشد گونه های مختلف توسعه جنگلها است ( گیلان و مازندران)

*درپارکهای جنگلی هر گونه دخالت انسان اعم از قطع یا ریشه کنی نباتات و تعلیف دام و شکار حیوانات و ایجاد تاسیسات راه و ساختمانی و انجام هر گونه ساختاری در طبیعت پارک ممنوع بوده و باید در پارک قرق مطلق

حاکم باشد و عامه را به ان راهی نباشد.

در پارکهای جنگلی ضمن رعایت حفاظت جهت رسیدن به هدف اصلی و ارزشهای مطالعاتی و تحقیقاتی.

مسئله تفرج را نیز به عنوان یک بحث حاشیه ایی در نظر داریم و با توجه به شرایط اجتماعی.اقتصادی.

هر منطقه ما بین 70-60 % پارک را حفاظتی و ما بقی را تفرجی در نظر می گیرند.

در کشورهای دیگر در اینگونه پارکها بعد تفرج بیشتر مطرح می باشد و در حدود 70% فضای پارک را

برای تفرج در نظر می گیرند و ما بقی را به حفاظت اختصاص می دهند.زیرا در این گونه کشورها پارکها

از نظر منابع فیزیکی قوی اند ولی از نظر منابع بیولوژیکی ضعیف اند. ولی در کشور ما بر عکس بوده

و پارک های ما از نظر منابع بیولوژیکی غنی هستند ولی از نظر منابع فیزیکی ضعیف اند.

 

 

 

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم دی 1385ساعت 2:13  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

[ ایمان علمدار ]
برنامة سوم توسعة اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور
دراين قسمت به بررسي اجمالي سياستهاي استراتژيك و راهكارهاي اجرايي صنعت گردشگري كه در برنامه سوم،توسعه اقتصادي،اجتماعي و فرهنگي كشور(1383-1379) پيشنهاد شده است، مي پردازيم:
الف) سياستهاي استراتژيك:
1-ادغام سازمان هاي ايرانگردي و جهانگردي و ميراث فرهنگي كشور به منظور ايجاد هماهنگي بيشتر در جهت تقويت هويت فرهنگي،تحكيم وحدت ملي و توسعه وظايف فرابخشي و افزايش بهره وري فعاليتهاي آنها .
2-آماده سازي و معرفي قطبهاي گردشگري،اماكن،آثارو محوطه هاي تاريخي،فرهنگي و طبيعي كشور و فراهم آوردن امكانات متناسب با قابليت هاي اين قطب هادر جهت تشويق بازديد گردشگران فرهنگي داخلي و خارجي .
3-تاكيد بر جذب جهانگردان فرهنگي از كشور هاي پيشرفته و صنعتي و افزايش تعداد جهانگردان كشورهاي اسلامي، راه ابريشم و ترغيب ايرانيان داخل كشور وتشويق ايرانيان مقيم خارج از كشور به بازديد از جاذبه هاو نقاط ديدني مناطق مختلف خارج از كشور به بارديد از جاذبه هاو و نقاط ديدني مناطق مختلف ايران در جهت تحكيم وحدت ملي و همچنين بالا بردن سهم ايران از تعداد جهانگردان و افزايش سهم اين بخش در توليد ناخالص داخلي .
4-ايجاد بستر اقتصادي مناسب ،براي تويعه فعاليتهاي ميراث فرهنگي و جلب مشاركت بخش خصوصي ،تعاوني،جذب و هدايت سرمايه هاي خارجي براي توسعه امور ميراث فرهنگي و گردشگري .
5- توسعه آموزش و بهبود مديريت منابع انساني و بالا بردن سطح تخصص نيروها و ارتقاي كيفيت امكانات موجود و بهره وري از ميراث فرهنگي جهت جذب و جلب گردشگران، خارجي .
6-تبيين جايگاه و ابعاد مختلف ميراث فرهنگي در جهت تقويت هويت ملي .
7-تلاش در جهت پوشش كامل شناسايي و مستند سازي مجموعة آثار تاريخي،فرهنگي كشور.
8-گسترش پژوهش هاي تاريخي،فرهنگي و توسعة سطح تبليغات در رسانه هاي ملي و بين المللي،جهت معرفي هرچه بيشتر اين جاذبه ها،به گردشگران داخلي و خارجي .
و چندين پيشنهاد ديگر كه در جهت ارتقاي سطح صنعت گردشگري كشور، در اين برنامه ارائه گرديده است .(1378: 45، معاونت تحقيقات،آموزش و برنامه ريزي سازمان ايرانگردي و جهانگردي)
ب)راهكارهاي اجرايي :
1-وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي موظف است در مدت 6 ماه به منظور سازماندهي امور ميراث فرهنگي، ايرانگرديو جهانگردي ،هماهنگي هاي لازم را براي استفاده بهينه از جاذبه هاي فرهنگي،تاريخي،طبيعي كشور، جهت بهره برداري ازآنها را فراهم آورد .
2-دولت موظف است به منور جلوگيري از رقابت غير اصولي بخش هاي دولتي و يا نهادهايي كه به نحوي از منابع بودجة عمومي و يارانه استفاده مي كنند، كليه واحد هاي اقامتي و پذيرايي در اختيار دستگاه ها و نهادهاي مذكور را طي سالهاي اجراي برنامة سوم به بخش غير دولتي واگذار نمايد .
3-سازمان ميراث فرهنگي و ايرانگردي و جهانگردي،موظف است، با همكاري و هماهنگي دستگاهها، سازمانها و ارگانهاي ذي ربط طي مدت يك سال ،آيين نامة مربوط به نحوة سرمايه گذاري براي ايجاد تاسيسات زير بنايي مانند راههاي دسترسي، تامين آب، برق، گاز، تلفن را در قطب ها و جاذبه هاي گردشگري تاريخي، فرهنگي و طبيعي كشور به منظور آماده سازي زير بناها،براي جلب مشاركت فعال بخش غير دولتي و بهره برداري مطلوب ازآنها را تهيه و براي تصويب به هيات وزيران تقديم كند.
و ساير موارد ديگر كه مي بايست ،توسط سازمانهاي متولي امر ميراث فرهنگي و گردشگري .در طي دورة 5 ساله انجام گردد اشاره شده است .(سازمان برنامه و بودجه،1378: پيوست شماره 2، برنامة ملي توسعة گردشگري ايران)
در ادامه درراستاي برنامه ريزيهاي صورت گرفته در جهت توسعة صنعت گردشگري برنامة بلند مدتي(15 ساله)تححت عنوان برنامة ملي توسعة گردشگري ،توسط سازمان ايرانگردي و جهانگردي سابق شكل گرفت .اين برنامه قصد داشت تا با تدوين يك برنامة بلند مدت گام هاي موثري در توسعه و مديريت بخش گردشگري (از سال 2000 تا 2015) بر دارد .
بطور كلي مي توان اهداف اين برنامه رادر موارد ذيل خلاصه نمود :
1-ايجاد اشتغال براي جوانان، زنان و بيكاران
2-ايجاد فرصت اقتصادي در مناطق روستايي
3-افزايش درآمد ارزي كشور
4-كمك به تقويت روابط ايران با ساير كشورها، به عنوان بخشي از استراتژي گفتگوي تمدن ها
5-كمك به ارتقاي سطح رفاه اجتماعي
6- و مهمتر از همه كسب اطمينان از پايدار بودن توسعة گردشگري از لحاظ زيست محيطي،اجتماعي و فرهنگي.
 بنابر اين با توجه به اهداف توسعة برنامة ملي، دراين طرح ابتدا، شرايط و وضعيت موجود بررسي مي شود، تا معيارهاي لازم، جهت تجزيه و تحليل نقاط ضعف و قوت، تهديد ها و فرصت ها فراهم گردد و  در نتيجه، تعيين هدف هاي توسعة گردشگري به صورتي واقع بينانه امكانپذبر گردد. سپس درادامه، استراتژي ها و روش هاي اجرايي كه بايد براي تحقق اهداف اتخاذ شوند، مورد بحث قرار مي گيرند

 

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

 

 

+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم دی 1385ساعت 4:18  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

(  ایمان علمداری )

مردم در تمدن هاي ما قبل تاريخ فقط براي بدست آوردن غذا ودوري از خطر و يا نقل مكان به مناطقي كه داراي آب و هوايي بهتر بود ،اقدام به سفر مي كردند .در دوره هاي بعد،انگيزه تجارت و تبادل كالا به علل فوق اضافه شد .
با گسترش امپراطوري هاي باستان،ميافرت هاي رسمي دولتي،كه حاصل از اعزام نمايندگان حكام به مكانهاي دور دست،جهت جنگها و يا دريافت مخارج و ماليات بود،نيز شروع گرديد.
     در دوره حكومت خانواده هاي سلطنتي در مصر،مسافرت با قصد تجارت و تفريح انجام مي شد.يونانيان          باستان،با ضرب سكه و جايگزين شدن آن به جاي كالا ،براي پرداخت توسط مسافران در ازاي كالا و خدمات مورد نياز و در نتيجه گسترش زبان يوناني در سراسر حوزه مديترانه به عنوان زبان ارتباطي واحد،فعاليت قابل توجهي در گسترش مسافرت و جهانگردي مي نمودندزماني فراهاني،1379: 17-21)
همينطوردر زمان اوج امپراطوري روم هم مسافرت گسترش فراواني داشت.رومي ها براي شركت در مراسم مذهبي و ورزشي يا ديدن مكانهاي جديد و تاريخي در يونان و مصر و يا براي خريد ،اقدام به مسافرت مي كردند .
در زمان قرون وسطي(سدة پنجم تا چهاردهم ميلادي)مسافرت و تجارت اهميت و رونق خود را از دست داد   و بيشترسفرها،با سفارش كلساي مسيحي براي زيارت انجام مي شد .در سدة چهارده،مسافرت به قصد زيارت به صورت يك پديده انبوه و سازمان يافته درآمده بود ،كه شبكة بزرگي از سازمان هاي خيريه،مقامات و طبقات بالاي جامعه آن را تشويق مي كردند .(زماني فراهاني،1379: 18)
در نيمة دوم سيزدهم ،ماركوپولواز اروپا به آسيا سفر كرد و كتابي دربارة آن نوشت كه  نخستين منبع اطلاعاتي غرب درباره زندگي شرق آن زمان است .
در دوره رنسانس (سدة چهاردهم تا هفدهم) بيشتر سفرها با اهدافي نظيركسب دانش و تجربه آموزي انجام مي شد ،در زمان اليزابت اول ملكه انگلستان ،براي نخستين بار، جواز مسافرت صادر شدكه تا سه سال هم اعتبار داشت.
در دوران انقلاب صنعتي(1750-1850) گردشهاي دسته جمعي به مفهوم امروزي بوجود آمد .تغييرات ژرف اجتماعي و اقتصادي آن دوره ،باعث تغييرات اجتماعي و تغيير مشاغل و گسترش طبقه مياني اجتماع گرديد و اين طبقه امكان اين را يافت تا بيشتر به مسافرت و تفريح بپردازد.
در پايان سده 19 كارگزان داراي تعطيلات ساليانه شدند و تعطيلات خود را در كنار درياها مي گذراندند،در همين دوران بود كه برخي از مكانهايي كه تا آن زمان فقط اختصاص به تفريح و گردش طبقه مرفه و ثروتمند داشت ،گسترش يافته و تاسيسات جديدي بوجود آمد و فضاي لازم ،.براي مسافرت طبقات ديگر مردم فراهم گرديد .
امروزه ظهور تكنولوژي هاي نوين ،نظير خطوط هواپيمايي،كامپيوتر و ارتباطات ماهواره اي ،باعث شده             است كه در سدة بيست و يكم شيوه زندگي ،كار،بازي و تفريح دگرگون شود .
به هر ترتيب اين پيشرفت ها سبب گرديده است تا بر ميزان ،مسافرت،گردش وجهانگردي توسط اقشار مختلف مردم، افزوده شود .

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

 

 

+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم دی 1385ساعت 4:15  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

[ ایمان علمدار ]

صنعت جهانگردي در جهان :
بر اساس آخرين داده هاي سازمان جهاني جهانگردي ،كه در ژانويه سال 2000 گردآوري و در ماه مارس 2000 انتشار يافته است، تعداد گردشگران در سطح جهان در سال 1999 براير با 657 ميليون نفر بوده است ،كه  نسبت به سال قبل ،رشدي برابر با 3.2% داشته است .در همين سال نيز درآمد جهاني حاصل از جهانگردي برابر با ،حدود 455 بيليون دلار آمريكا بوده است.
طبق آخرين داده ها (در سال 1999) فرانسه درصدر كشور هاي توريست پذير جهان قرار داشته و بعد از  آن به ترتيب كشور هاي اسپانيا،آمريكا،ايتاليا،چين،انگليس،مكزيك،كانادا،لهستان و اتريش قرار داشته اند .
در سال 99 ايالات متحده آمريكا بيشترين درآمد ارزي رااز صنعت جهانگردي جهاني با درآمدي بالغ بر 73 بيليون دلار به خود اختصاص داده است .همينطور بشترين هزينه پرداخت شده در صنعت جهانگردي نيز توسط ايلات متحده آمريكا برابر با 56.1 بيليون دلار در سال 1998 بوده است  .
صنعت جهانگردي در ايران :
صنعت جهانگردي در ايران از نيم قرن پيش با تشكيل اداره اي به نام “امور جهانگردي” در وزارت كشور شكل گرفت، تا فعاليت هايي در زمينه ايجاد تسهيلات مربوط به اين صنعت را انجام دهد.اداره“امور جهانگردي” در سال 1320 جاي خود را به “شوراي عالي جهانگردي” داد .اين سازمان كه به عنوان متولي بخش جهانگردي در كشور محسوب مي شود، در طي ساليان متمادي ،كه بيش از هفتاد سال از عمرآن ميگذرد، دستخوش تغييرات و تحولات گوناگوني گرديد.
نهايتاَ در سال 1383 با ارائة لايحه دولت وبا تصويب مجلس شوراي اسلامي با عنوان سازمان ميراث فرهنگي وگردشگري و زير نظر رياست جمهوري شكل تازه اي به خود گرفت.تا بتواند با ايجاد راهكارهاي مناسب،جهت بهرهبرداري از ظرفيتها و قابليتهايبالقوه گردشگري در كشورمان سالانه پذبراي تعداد زيادي جهانگرد باشد .
درطي سالهايي كه از زمان تشكيل اين سازمان مي گذرد ،همواره برنامه هاو طرح هاي متعددي جهت توسعة جهانگردي كشور،مطرح و گاهي نيز اجرا شده است.
يك از برنامه هايي كه در اواسط دهه 40 و در اوابل دهة 50 با توجه به درآمد هنگفت ناشي از فروش نفت و روياي تبديل شده ايران به جرگة كشورهاي پيشرفتة صنعتي جهان مطرح گرديد.
اين برنامه كه در قالب برنامه عمراني پنج ساله چهارم كشور(51-46)جهانگردي به عنوان يك بخش مستقل در نظر گرفته شد. در سال 1350،يك سال قبل از پايان برنامه عمراني چهارم،قرارداد طرح جامع توسعه جهانگردي ايران،بين سازمان برنامه و شركت خارجي توريست كنسولت منعقد شد .
طبق اين قرارداد توريست كنسولت ابتدا به مطالعه همزمان بازارهاي موجود تقاضا براي جهانگردان در كشور و بررسي سياست ها،منابع،اولويتهاو تسهيلات جهانگردي ايران مي پرداخت و سپس نتايج حاصله را با منابع موجود كشور براي جذب جهانگردان و ايرانگردان تطابق مي داد.انجام اين طرح حدود دو سال و نيم (از مهر 1350تا1352)به طول مي انجاميد.
اين طرح يك ار مهمترين طرح هاي ارائه شده در صنعت گردشگري ايران در قبا از انقلاب محسوب مي شود، كه متاسفانه طرح فوق كه شامل چندين مجلد و بالغ بر 2000 صفححه و نقشه است،متاسفانه هيچگاه امكان اجرا را نيافت.
همچنين در طي همان سالها،چندين طرح مطالعاتي انجام گرفت،ولي هرگزبه مرحلة اجرا و عمل درنيامد ،كه موارد زير ازآن جمله است :
• طرح جامع جهانگردي كرانه هاي درياي خزر
• طرح ايجاد مراكزجهانگردي در كلاردشت و دشت نظير
• طرح ايجاد مراكز جهانگردي در كرند
• طرح جامع آبهاي معدني سرعين و لاريجان
• طرح جامع جهانگردي جزاير كيش ومينو
• طرح جامع جهانگردي سد لتيان

صنعت جهانگردي ايران بعد ازانقلاب :
در سال 1358 به منظور جلوگيري از تداخل وظيفه و هماهنگ نمودن فعاليت هاي مسائل مربوط به امرجهانگردي در جهت اعمال سياست صرفه جويي ،طبق مورخ 11/8/58 شوراي انقلاب چهار شركت(شركت سهامي گشتهاي ايران،شركت سهامي مركز خانه هاي ايران،شركت سهامي مراكز جهانگردي براي ورزشهاي زمستاني،شركت سهامي تاسيسات جهانگردي)در يكديگر ادغام گرديدو تحت عنوان سازمان مراكز ايرانگردي و جهانگردي با ساختار وخط مشي هاي جديدو هدف متمايزاز گذشته شكل گرفت.(دبيرخانة شوراي عالي ايرانگردي و جهانگردي،1373: 33)
اساساَ پس از پيروزي انقلاب اسلامي،ورود جهانگردان در سطح بين المللي به كشورافت شديدي پيدا كرد و علل عمدة اين كاهش شديد پس از انقلاب را بايد دگروني ارزش هاي حاكم بر جامعه،وقوع جنگ تحميلي و عوارض وابسته بدان و عوامل ديگري دانست كه در ذيل فهرست واربه برخي از آنها اشاره مي شود:
• مشخص و مصوب نبودن اهداف و سايتهاي جهانگردي
• تبليغات استكبار جهاني به منظور مخدوش نمودن چهرة انقلاب اسلامي و ايجاد مشكلات سياسي واجتماعي در سطح بين المللي براي به انزوا كشيدن جمهوري اسلامي
• عدم تطبيق و هماهنگي جهانگردان برخي از كشورهابا فرهنگ اسلامي
• كمبود امكانات مال براي توسعه و تجهيز تاسيسات مورد نياز صنعت جهانگردي
• عدم هماهنگي و همكاري ميان سازمان هاو نهاد هاي مرتبط با اين مسئله
• بي ثباتي قيمتها،تورم و چند گانگي قيمتها
ب)عوامل دروني:
• كمبود نيروي انساني متخصص به لحاظ خروج اين دسته كاركنان از اين بخش
• كمبود تاسيسات اقامتي براي پذيرايي ازگردشرانداخلي و خارجي
• فقدان نيروي كارآمد متخصص و با تجربه در سطح مديدريت و راهبرد صنعت ايرانگردي و جهانگردي.
بطور كلي در سالهاي اخير سعي شده است كه مشلات موجود در راه توسعه صنعت گردشگري ،نظير وجود قوانين مختلف دست و پاگيرو موازي، مشكلات صدور ويزا،گمركات،مشكلات اقامتي و غيره مرتفع شود و يا اينكه دسته كم تخفيف يابد ،كه نتايج اين اقدامات تا حدودي مثبت بوده است.
بدين ترتيب در سالهاي اخير تعداد گردشگران خارجي و ورودي (گردشگران فرهنگي)و درآمد ارزي حاصل نيز روندي افزايشي داشته است،اگرچه تا دستيابي به سطح آمارهاي جهاني موجود،فاصله زيادي وجود دارد .

 

 

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

 

 

 

 

+ نوشته شده در  شنبه شانزدهم دی 1385ساعت 4:12  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  | 

 

http://a1608.g.akamai.net/7/1608/1365/29c77ff1d5edac/away.com/images/travel_photo_gallery/brazil/gallery01.jpg

کلمات توریست و توریسم اولین بار به صورت رسمی در سال 1937 توسط اتحادیه ملل استفاده شدند ولی صنعت توریسم بسیار قدیمی تر از آن است. این کلمه زمانی استفاده می شد که فردی به مدت 24 ساعت از شهر خود به خارج از کشور مسافرت می نمود. این کلمه همچنین شامل مسافرت های داخل کشور می شود و حتی می توان معنی آن را به سفرهای روزانه نیز بسط داد.

جرج سوم پادشاه بریتانیای  صغیر    به عنوان اولین توریست شناخته می شود ، که هرگاه بیمار می شد تعطیلات اش را در سواحل شهر ویموث می گذراند.

توریسم نیز ، مانند دیگر فعالیتهای اقتصادی زمانی پدید می آید که عناصر ضروری در کنار هم قرار گیرند و آن را پدید بیاورند. در اینجا سه عنصر وجود دارد:


در واقع سلامت جسمانی نیز شرط است. و همچنین تمایل به سفر کردن به علاوه در بعضی کشورها محدودیت هایی در سفر کردن وجود داشته و یا دارد . به خصوص در سفر به خارج از کشور.

کلمه تور درقرن هجدهم به وسیله همگان پذیرفته شد .هنگامی که
گرند تور اروپا بخشی از تربیت اشرافزاده تحصیل کرده و ثروتمند انگلیسی یا مردان با فرهنگ شد. تورهای بزرگ را به ویژه جوانانی که قصد تکمیل تحصیلاتشان را داشتند برگزار می شد. آنها به سرتاسر اروپا مسافرت کردند، بخصوص به مکان های فرهنگی و شهرهای زیبایی مثل رم ، توسکانی و آلپ .

اکثر هنرمندان شناخته شده انگلیسی قرن هجدهم در تور بزرگ شرکت کردند. همچنین معاصرین بزرگ اروپایی این هنرمندان همانند
کلود لورین . معماری ، هنر و ادبیات کلاسیک همیشه تماشاچیانی را به رم ، ناپل ، فلورانس جذب کرده.

جنبش رمانتیک (مکتب رمانتیسم) (که شعرای انگلیسی
ویلیام بلیک و لرد بایرون بیش از دیگران، الهام بخش آن بودند) ، مردم را به شهرهای حومه که به سبک گوتیک ساخته شده بودند، رشته کوه های آلپ ، رودخانه های خروشان تا تنگه های کوهستانی و غیره کشاند.

اشراف زادگان انگلیسی بیش از دیگران راغب به انجام تور بزرگ بودند و از هر فرصتی برای جمع آوری گنجینه های هنری از سراسر اورپا استفاده می کردند تا آنها را به مجموعه های خود اضافه کنند. تعداد گنجینه های هنری که بدین ترتیب از اروپا به انگلیس منتقل شدند غیر قابل مقایسه با سایر نقاط اروپا است و همین دلیلی است بر ثروتمند شدن مجموعه داران عمومی و خصوصی فعلی . با این وجود در آن زمان هر چند توریسم بیشتر در طبقات بالای اجتماع و مردم تحصیل کرده دیده می شد، با این وجود در اصل حرکتی فرهنگی محسوب می شد. توریست های اولیه با وجود اینکه در تو بزرگ شرکت می کردند، بیشتر مسافر بودند تا توریست.

توریسم به معنی کنونی آن تا قرن نوزدهم پیشرفتی نداشت. بیشتر سفرهای تفریحی بود که امروز شاخه وسیعی از صنعت توریسم را تشکیل می دهد.

در واقع سفر تفریحی به دلایل اجتماعی ساخته و پرداخته انگلیسی ها بود.
انگلستان اولین کشور اروپایی بود که صنعتی شد. و جامعه صنعتی اولین جامعه ای بود که زمانی برای تفریح را به جمعیت در حال افزایشش عرضه کرد . نه فقط به طبقه کارگر بلکه به دارندگان دستگاه های تولیدی ، حکومت معدودی از اغنیاء و ثروتمندان، کارخانه دارها ، بازرگانان و طبقه متوسط جدید.

سفر تفریحی به عنوان شاخه ای از
توریسم فرهنگی و بخشی از توریسم مرتبط با تندرستی گسترش یافت. بعضی از مسافران انگلیسی پس از مسافرت به مناطق گرم جنوب اروپا تصمیم گرفتند یا در طی فصول سرد و یا برای تمام عمر در آنجا بمانند. ولی این تنها یک پیشرفت کوچک بود.

تا
قرن نوزدهم توریسم تفریحی به راستی توسعه نیافت. تا هنگامی که مردم کم کم شروع به گذراندن زمستان در آب و هوای گرم تر کردند. یا از مکان هایی مانند چشمه های آب معدنی بازدید کردند که برای سلامتی مفید هستند.مردم برای درمان بیماریهایی از نقرس گرفته تا ناراحتی های کبدی و برونشیت به این چشمه ها می رفتند.

ریشه انگلیسی این صنعت نوین در نام بسیاری از این مکان ها دیده می شود. نیس یکی از اولین و خوش ساخت ترین مناطق برای گذراندن تعطیلات است که در
ریوا در فرانسه واقع شده ، گردشگاه وسیعی در امتداد خط ساحلی که تا به امروز به عنوان تفرج گاه فرشتگان شناخته شده و یا در مناطق تاریخی در قاره اروپا ، هتل های کاخ مانند خوش ساخت با این اسامی شناخته می شوند. هتل بریستون ، هتل کارلتون یا هتل مجستیک که نشانی از تسلط و نفوذ مشتریان انگلیسی است به نواحی که در سالهای اولیه ساخته شده اند. حتی ورزشهای زمستانی در واقع به عنوان ورزش تفریحی و نه روشی برای جا به جابب توسط طبقات خوش گذرات انگلیسی ابداع شدند.

این توریست های انگلیسی بودند که ورزشهای زمستانی را در روستای
زرمات « والاس در سوئیس ) ابداع کردند.

تا قبل از اینکه اولین توریست ها وارد دهکده زرمات شوند، روستائیان دیدگاهشان نسبت به زمستان زمانی بود که بهترین کار ماندن در خانه و ساختن ساعت های دیوار کوب یا اشیاء مکانیکی دیگر بود! .

وزرش سازمان دهی شده بیش از راه یافتن به کشورهای دیگر در انگلستان به تکامل دست یافته بود. واژگان ورزشی شاهد این امر است : راگبی ، فوتبال و
بوکس همه ورزشهای انگلیسی هستند. و حتی تنیس را در واقع یک ورزش فرانسوی است توسط یک انگلیسی تدوین شد و به صورت رسمی به اجراء در آمد. و اولین مسابقه قهرمانی تنیس را نیز انگلیسی ها در قرن 19 در ویمبلدون برگذار کردند. ورزش های زمستانی پاسخی طبیعی به طبقه خواستار تفریح بود که به دنبال سرگرمی برای سردترین فصل سال بودند.

توریسم جمعی تا زمانی که دو چیز پدید نیامده بودند توسعه نیافت.
1 . آموختن زبان هاب مختلف که به
حمل و نقل تعداد زیادی مسافر در زمان کوتاه به تفرج گاه ها کمک کرد.
2. پیشرفت وضع اقتصادی که به طبع آن تعداد بیشتری از مردم از مزایای زمان تفریح و استراحت خود برخوردار شدند.

بزرگترین تحول اختراع
راه آهن بود که در پنجم جولای 1841 اولین تور گروهی در تاریخ را هماهنگ کرد. بدین ترتیب یک ترن را برای گروهی از پیروان اصل منع استعمال مشروبات الکلی به صورت در بست کرایه کرد (بصورت چارتر) که از لستر به رالی (راهپیمایی) در شهر راف برو می رفتند که 20 مایل با آنجا فاصله داشت. کوک بلافاصله پتانسیل تجاری پنهان در این بخش را متوجه شد و تبدیل به اولین برگزار کننده تور شد.

بزودی دیگران نیز از وی پیروی کردند و نتیجه این شد که صنعت توریسم به سرعت در اوائل دوران سلطنت ملکه ویکتوریا توسعه یافت. در ابتدا این حرکت توسط طیقه متوسط در حال رسد حمایت شد که میتوانستند مرخصی کاری بگیرند و استطاعت مالی مسافرت رفتن را داشتند و حتی می توانستند مدت زمانی در
پانسیون ها بمانند.

در هر صورت ، اعلامیه بانک تعطیلات در سال
1871 برای اولین بار حق قانونی کارگران برای رفتن به تعطیلات را تصویب کرد. حتی اگر در این زمان به آنها پولی پرداخت نمی شد.

ترکیب مسافرتهای کوتاه مدت ، تسهیلات سفری و مسافرت به این مفهوم بود که اولین تفرج گاه هایی که در انگلستان پدید آمدند شهرهای کوچک ساحلی بودند که تا سرحد امکان به شهرهای مهم و مرکزی و صنعتی در حال رشد نزدیک بودند.

مردمی که در شهرهای صنتعی شمالی زندگی می کردند می توانستند به
بلک پول در لنک شایر
، و اسکاربرو در « یورک شایر ) بروند. ساکنین مریلندز به وسترن – سوپر – مردر سامرست و اسکنیس در لینکولن شایر می رفتند. و ساکنین لندن نیز به ساوت اند آن-سی ، براود استرز ، برایتون ، ایست بورن و عده ای هم به مکان های کمتر شناخته شده می رفتند. ولی به مدت 1 قرن ، توریسم به صورت صنعت ملی باقی ماند. تعداد کمی از تفرج گاه ها مانند بس و هروگیت در داخل جزیره بوجود آمدند . روندی که به کمک شرکت هلندی سنتر پارکس سرعت بخشیده شد.

روند مشابهی در کشورهای دیگر نیز مشاهده شد. هر چند با سرعتی کمتر که نشان می داد انگلستان قرن نوزدهم در امر صنعتی سازی از کشورهای دیگر پیشی گرفته است.
بیلی بوتلن کمپهای تعطیلات ارزان قیمتی به سبکه کلبه با تسهیلات مقرون به صرفه و آذوقه کافی ساخت که در نزدیک ساحل های زیبا قرار داشتند. شرکت های دیگر مانند پونتینس این کار را تقلید کردند ولی با افزایش تعداد تورهای دسته جمعی و رفاهی که مسافران در خانه به آن عادت کرده بودند محبوبیت آنها کاهش یافت.در آمریکا ، اولین تفرج گاه ساحلی بزرگ به سبکه اروپائی آتلانتیک سیتی،نیوجرسی بود.

در قاره اروپا، اولین تفرج گاه ها شامل
اوستند ( که ساکنین بروکسل به آن جا می رفتند ) و بولونیه – سور – مر ( پا – د – کلر ) و دوویی « کالوادوس ) ( که پاریسی ها به آنجا می رفتند .

به هر صورت ، افزایش سرعت خط راه آهن به مفهوم پیشرفت صنعت آرام صنعت توریسم حتی به طور بین المللی بود. تا سال
1901 تعداد کسانی که از طریق کانال انگلیس از انگلیس به فرانسه و بلژیک می رفتند از نیم میلیون نفر در سال بود.

پدیده دیگری که به پیشرفت صنعت توریسم کمک کرد تعطیلات از پیش پرداخت شده بود . تا سال
1925 کارفرمایان بابت تعطیلات 108 میلیون کارگری که کار یدی انجام می دادند ، پول پرداخت می کردند. تا سال 1939 11 میلیون نفر به تعطیلات از پیش پرداخت شده رفتند ( 30% خانواده ها از این موقعیت استفاده کردند) .

از سال 1963 آنچه که خط راه آهن برای
توریسم داخلی انجام داده بود خطوط هوایی و تورهای دسته جمعی برای توریسم بین المللی انجام دادند. امروزه ساکنین لندن به همان سادگی که 100 سال پیش به برایتون می رفتند میتوانند به بریندلی بروند.

توریسم تبدیل به صنعتی بسیار پول ساز شده ، و به سرعت در حال افزایش در کشورهای پیشرفته با سرعتی بیشتر از رشد سالیانه است.
توریسم پذیری در بسیاری از کشورهای در حال توسعه با سرعت بسیاری در حال افزایش است که اغلب در این کشورها این شاخه توریسم مهم ترین فعالیت اقتصادی در GDP محلی است.

توریسم جمعی در سالهای اخیر رو به زوال و کسادی گذاشته است .
کوستادل سول و بالیئارس که در دهه 1980 و 1990 میلیونها توریست را به خود جذب کرده بودند و حتی تفرج گاه های دیگر که تعداد کمتری توریست جذب کرده بودند روی به کسادی هستند. مقل کن کان .اکثریت معتقدند که این تفرج گاه ها کثیف و زشت شده اند و با وجود محبوبیتشان در گذشته دیگر از آن جلال و شکوه قدیم خبری نیست . اقتصاد توریسم جمعی در سالهای اخیر به شدت ضربه خورده است و نمونه های آن حملات بالی و کنیا است.

در سالهای اخیر انواع دیگر توریسم محبوبیت یافته است . بویژه :
اکو توریسم : توریسم طرفداران محیط زیست که اینها کمترین تاثیر منفی را بر محیط زیست دارند. مانند تورهای سافاری یا تور صحرا گردی در کنیا . تور جنگلهای انبوه مناطق گرم و پر باران در برزیل و یا حتی پارک های ملی
توریسم فرهنگی : این نوع توریسم معمولا به توریسم شهری نیز اطلاق میشود که در آن توریست ها از شهرهای تاریخی و یا جالب توجه دیدن می کنند. شهرهایی مانند لندن ، پراگ ، پاریس ، رم و یا نیویورک و غیره .
توریسم میراث فرهنگی : که در آن توریست ها از مکان های تاریخی و یا صنعتی قدیمی بازدید می کنند . مثل بازدید از کانال های قدیمی ، خطوط راه آهن و جبهه های جنگ .
توریسم تندرستی : که منظور از آن معمولا گریز از شهرها و پشت سر گذاشتن دغدغه خاطر است و رفتن به چشمه های آب گرم که خاصیت درمانی نیز دارند.

 

  

 

 

تورهای غیر انتفاعی موسسه را با کلیک بر روی لینک زیر ببینید :

 

 تورهای ارزان قیمت

  تورهای کلاس B

 

  در گروپ تعطیلات عضو شوید     

عضویت در این گروپ برای همه آزاد میباشد

اعضای محترم عضو در موسسه تنها با تماس تلفنی با شماره ۰۹۱۹۲۱۲۰۵۲۴  و ایجاد هماهنگی قبلی و ارایه آی دی خود به صورت اس ام اس میتوانند در گروپ شیوار ۸۱ عضو شوید

لطفاْ جهت برخورداری مختص اعضاء  از مزایای عضویت در موسسه شیوار با ما در این زمینه همکاری نمایید تا بتوانیم خدماتی را که ویژه اعضا است را در اینجا ارایه کنیم

 

گروپ شیوار 81

 

+ نوشته شده در  سه شنبه دوازدهم دی 1385ساعت 22:27  توسط موسسه گردشگری شیوار کوهستان  |